„Sokszor eszembe jut első munkahelyem és az akkori főnököm, akinek szavai még most is csengnek a fülemben: mindig legyen ápolt a kezetek és a körmötök, mert az sok mindent elárul rólatok. Kezünk ápolása ugyanolyan figyelmet érdemel, mint az arcbőrünk, a kézfejet borító bőr majdnem olyan érzékeny, mint az arcbőr, viszont a fokozott igénybevétel miatt, sokkal ellenállóbbnak kell lennie. Mivel a kézfejen lévő bőr kifejezetten vékony és szinte alig található alatta zsírszövet, sokkal érzékenyebb és gyorsabban öregszik. A tenyérrel már más a helyzet, ott már vastagabb zsírszövet és kötőszövet található, ami a bőrt sokkal erősebbé teszi. A nap, a hideg, a víz erősen igénybe veszik bőrünk védekező képességét, ezért fokozottabb figyelmet érdemel” – hívja fel a figyelmet a szakember. Annál is inkább, mert a nagyon száraz kéz viszket, feszül a bőr, és ki is repedezhet.
A dexpanthenollal és körömvirág olajjal gazdagított kézkrém megnyugtatja a megviselt bőrt, kézradírral, parafinnal pedig bársonyossá varázsolhatjuk azt.
Az alkoholtartalmú kézfertőtlenítőkkel érdemes vigyázni, ugyanis ezek gyengítik, kiszárítják a körmöket, ettől pedig könnyebben törnek.
De nem csak a kézápolás, hanem a körömápolás is fokozott figyelmet érdemel, hiszen ha körmeink gyengék, vékonyak, hamar betörnek, elképzelhető, hogy vitamin- vagy ásványianyag-hiánytól szenvedünk.
A lábkörmön is megjelenhetnek ugyanezek a tünetek, az egyetlen különbség az, hogy a lábköröm inkább a megvastagodásra hajlamos, nem az elvékonyodásra. Amennyiben a köröm állapotának romlását vitamin- vagy ásványianyag-hiány okozza, belsőleg szükséges őket pótolni” – hangsúlyozza ki Beján-Farkas Gabriella. Ugyanakkor fontosnak tartja azt is kiemelni, hogy a hosszú körmök sokkal sérülékenyebbek, ezért érdemes rövidebbre vágni, egyenesre, a szögletekben pedig enyhén bekerekítve. Fürdés után – jegyzi meg – könnyebb levágni a körmöket, mert ekkor puhábbak és egyszerűbben formázhatók. A csíkszeredai szakember szerint a mosogatást, takarítást érdemes gumikesztyűben végezni, hiszen a kiázott köröm sérülékenyebb. Azt sem árt tudni, hogy például két körömlakkozás között tanácsos időt hagyni körmeinknek a regenerálódáshoz, lakkozás előtt pedig mindig használjunk körömerősítőt vagy alaplakkot, ami lehet akár vitaminos is. Egyébként a körömbőr is könnyen kiszáradhat és beszakadhat ezért a körömágybőrt is rendszeresen hidratálni kell olajjal vagy krémmel.
Ha otthoni manikűrözésre vállalkozunk, van néhány dolog, amire figyelni kell. Az első és legfontosabb, hogy használjunk ollót és nem körömcsipeszt, majd a levágott körmöt reszeljük formára üveg vagy fém körömreszelővel oly módon, hogy először ennek a durva felületével kezdünk, majd a simább oldalát használjuk.
Ami a lábápolást illeti, gondot a talpon lévő, berepedezett szaruréteg okozhat, ez viszont rendszeres lábápolással megelőzhető, csak időt kell szánni rá. „A lábápolást kezdhetjük egy kellemes, langyos, ideális esetben aromaterápiás lábfürdővel. A szárazra törölt lábról egy, erre a célra szánt reszelővel óvatosan távolítsuk el a felesleges szaruréteget. Vigyázat, ne vigyük túlzásba a bőr reszelését. Ellenben ha naponta bekrémezzük lábainkat, akkor elegendő lesz csak a lábradír is. A lábkörmöket egyenesre, szögletesre kell vágni, a sarkokat pedig reszelővel igazítani, így elkerülhetők a benövések. A körömágy bőrét óvatosan vissza kell tolni és következhet a krémezés. Ha körömlakkozunk is, előtte használjunk körömlakk-alapozót vagy körömerősítőt” – tanácsolja Beján-Farkas Gabriella.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.