A kerékpározás egyre népszerűbb mifelénk is, de sokan, akik hobbiszinten űzik ezt a sportot, panaszkodnak arra, hogy nincs megfelelő terep hozzá. Ezen a helyzeten javít a Jeddi Kincses Túra nevet viselő hivatalos kerékpáros útvonal, amelyet szombaton mintegy százötven fős kerekező csapat avatott fel.
A Kincses túra Jedd központjából indul, a kebelei erdőig vezet, onnan pedig a Kincses-dombok felé veszi az irányt és kanyarodik vissza. Ez a táv 22 km hosszú, a nyárádszeredai szakasz 14 km, de létezik egy Somostető felé vezető letérő is, amelynek 4,5 km a hossza. Így bárki kiválaszthatja a saját fittségének megfelelő szakaszt, és annyit kerékpározhat, amennyit éppen szeretne – hívja fel a figyelmet Kovács Róbert, a Maros megyei Hegyimentőszolgálat vezetője, aki büszke arra, hogy eddig csak gyalogos túraútvonalakat hoztak létre a hegyimentők, most először azonban a kerékpárosokra is tudtak fókuszálni. Hozzáteszi: az útvonalnak több bekötő része van a főútra is, így aki elfárad, vissza tud kanyarodni a főútra, vagy lehetősége van egy közeli faluban megpihenni.
Amúgy a hegyimentő szerint nem túl fárasztó, nem túl nehéz a terep, mondhatni közepes nehézségű, ám kimondottan terepbiciklikre van előkészítve. Az avatáson több család is gyerekkel biciklizte végig az útvonalat, úgyhogy még 6-7 éves gyerekekkel is megfelelő kikapcsolódás lehet.
– fogalmaz Kovács Róbert.
A kerékpáros túraútvonal létrehozása amúgy nem volt egyszerű, több hónapos munka van a hegyimentők háta mögött, akik a Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal, Jedd és Nyárádszereda községekkel együttműködve építették ki az utat. A hegyimentőszolgálat vezetője szerint a legtöbb időbe a megfelelő útvonal megkeresése került.
Legalább 50-60 irányjelző táblát tettünk ki, és öt darab térképet is kihelyeztünk, amelyek segítségével könnyen el lehet igazodni, lehet látni, hol kapcsolódik egyik túraösvény a másikba, melyik milyen nehézségű stb. Volt pár hely, ahol meg kellett csinálni az utat is konkrétan, ugyanis annyira nehéz volt a terep, hogy biciklivel nem lehetett rajta átmenni, sok helyen fametszéseket is végeztünk, mert az erdő túl sűrű volt, ahhoz, hogy ott haladni lehessen” – magyarázza Kovács Róbert, aki szerint eddig is előszeretettel kerékpároztak az emberek a Marosvásárhely környékbeli erdőkben, de ezután már biztonságosabban megtehetik.
Akik elindulnának biciklitúrára, annak a hegyimentő azt ajánlja, hogy először tájékozódjanak az időjárásról, mert nyáron a hegyekben igen erős viharok szoktak lenni, bizonyosodjanak meg afelől, hogy a kerékpárjuk tökéletes műszaki állapotban van, mert nem az erdőben kéne lerobbanni, vigyenek magukkal vizet, energiautánpótlást, esőkabátot. Nagy esőzések után sár lehet az úton, arra fel kell készülni. Kovács Róbert szerint mindemellett pedig már a környékbeli erdőkből, a Somostető, Jedd és Koronka erdeiből is hetente kapnak jelentéseket arról, hogy medvék vannak az erdőkben, s mivel a túraútvonal ezeken a területeken halad,
fel kell készülni arra is, hogy akár medvével is találkozhat a biciklis.
„Azért is kell figyelmesebbnek lenni biciklizés közben is, mert így gyorsabb a haladás, mintha sétálnánk, meg csendesebb is, így hamarabb közelebb kerülhetünk egy medvéhez. Ez ellen azt ajánlom, hogy időnként érdemes kicsit hangoskodni, kiabálni, hogy elrettentsük a vadállatokat” – fogalmaz a hegyimentő-szolgálat vezetője.
Elárulja, a közeljövőben még pihenőket szeretnének kiépíteni az útvonalon, valamint bővíteni is szeretnék azt: a tervek szerint Nyárádszeredából felviszik a biciklisutat a Bekecs-tetőig, onnan pedig Szovátáig, így akár egy-két napos túrázást is meg lehet ejteni majd ezeken az útvonalakon. „Úgy látjuk, hogy egyre több ember biciklizik, illetve biciklizne, de nincs hol. Ha nincs hol, akkor ott biciklizik, ahol éri. Ha ki tudunk alakítani ilyen bicikliösvényeket, előbb utóbb rájönnek az emberek, hogy sokkal kényelmesebb ilyen útvonalakon biciklizni, amelyeken térkép van, karbantartott, s nem utolsósorban nem kell félni a száguldó autósoktól” – vélekedik Kovács Róbert.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.