Ne csak együk, igyuk is! Főzelék helyett turmixok

D. Balázs Ildikó 2020. augusztus 12., 18:02 utolsó módosítás: 2020. augusztus 12., 18:12

Turmixoljunk vagy sem? És ha igen, mit mivel, de egyáltalán miért érdemes zöldség- vagy gyümölcsturmixot fogyasztani? György Ottilia gasztroblogger néhány jó tanáccsal lát el.

György Ottilia gasztroblogger, az egyik csíkszeredai juice bár ügyvezetője •  Fotó: Veres Nándor
galéria
György Ottilia gasztroblogger, az egyik csíkszeredai juice bár ügyvezetője Fotó: Veres Nándor

Számtalan érv szól amellett, hogy miért érdemes rendszeresen, akár napi szinten turmixokat fogyasztani – szögezi le indulásból György Ottilia. „Fontos a folyadékbevitel, ez csak egy plusz előnye a turmixfogyasztásnak, de szerintem az egyik legfontosabb szempont, hogy manapság az elfogyasztott táplálékunknak nagyon alacsony a tápanyagértéke.

A megvásárolt élelmiszer nem tartalmaz elegendő tápanyagot, másrészt a főzés során sokat el is veszít ebből, ha pedig készen vásároljuk, vagy netán étteremben fogyasztjuk, nem tudjuk, hogy milyen tápanyagértékkel rendelkezik.

Egyszerűen kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, noha a táplálkozásunk majdnem háromnegyed része zöldség és gyümölcs kellene legyen. A turmix tehát hiánypóló a napi táplálkozás során, mert egy pohár turmixxal el tudjuk fogyasztani azt a gyümölcs- vagy zöldségmennyiséget, amire a szervezetünknek szüksége van. Ugyanakkor nem mellékes, hogy egyszerűen és gyorsan el lehet készíteni ezeket a turmixokat, gyorsabban, mint egy zöldséglevest vagy zöldségsalátát. És az sem elhanyagolandó, hogy nem krémlevesek meg főzött főzelékek formájában fogyasztjuk el a zöldséget, hanem nyersen. Tulajdonképpen csak összeturmixoljuk a zöldségeket, gyümölcsöket, megisszuk, és megvan a napi tápanyagszükségletünk, amit nem pirulákkal, kapszulákkal biztosítottuk szervezetünk számára” – magyarázza a csíkszeredai gasztroblogger.

Ugyanakkor – teszi hozzá – fontos szempont az is, hogy a zöldségek pürésítésével meg egyáltalán a rostok szétzúzásával szervezetünk hamarabb felszívja a tápanyagot, a rostokban gazdag folyadék elősegíti az emésztést, ennek egyfajta tisztító jellege is van, de energizálja a szervezetet, hiszen nincs hőkezelve, így magasabb a vitamin- és az antioxidánstartalma is.

Turmixok és csavart levek

A különböző turmixokat, innivalókat két nagyobb csoportra érdemes osztani, és fogyasztásuk során is figyelni kell erre. Az egyik csoportba tartoznak a frissen csavart levek, ezeket inkább reggel érdemes fogyasztani. „Ezekben nincsenek benne a rostok, viszont benne vannak a vitaminok és ásványi anyagok. Délben, mikor már energizáló ételekre van szüksége az embernek, egy turmix kiválóan kihelyettesít akár egy levest is, főként a nyári időszakban, nagy melegben. Egyébként télen sem kell lemondanunk erről, ha nincs friss zöldség, alkalmas a turmixolásra a fagyasztott is, amennyiben van lehetőség lefagyasztani” – hívja fel a figyelmet György Ottilia.

Variációk zöld turmixra: spento, mangold, petrezselyemzöld, uborka, alma és víz •  Fotó: György Ottilia
Variációk zöld turmixra: spento, mangold, petrezselyemzöld, uborka, alma és víz Fotó: György Ottilia

Persze beszélgetőtársam tudatában van annak is, hogy a zöld zöldségek megosztóak. „Ott van például a spenót vagy éppenséggel a mangold, a kelkáposzta, amelyekből legtöbb esetben főzelék készül, ha nem, el van felejtve. Viszont a zöld zöldségekben ott van a szervezet számára oly fontos klorofil, éppen ezért, aki nem fogyasztja szívesen ezeket, annak is a turmix jó megoldás lehet. Ha nem szeretjük a spenótot, nem kell lemondanunk ennek fogyasztásáról, a zöld leveleket egy kis almával, banánnal összeturmixoljuk, és nem fogjunk érezni intenzíven a spenót ízét. Sajnos mifelénk a hús és zöldség arány fordítottan működik, mint ahogyan az kellene legyen, ezt az arányt úgy lehetne megváltoztatni, hogy a turmixokra rászoknak az emberek”.

Fontosak az arányok

Hogyan készül egy jó turmix? Figyelni kell az arányokra – mondja a gasztroblogger. Egy jó turmixban mindegy, hogy az zöld vagy piros, egyenlő arányba kell bele kerüljön a zöldség, a gyümölcs és a víz, azaz egyharmad zöldség, egyharmad gyümölcs és egyharmad víz.

Amikor zöldséges turmixot készítünk, olyan gyümölcsöket kell használni, ami a legjobban párosítható az adott zöldségekhez.

Az alma, a banán, a körte, a narancs jól párosítható, de lényeges az, hogy ne előre megvásárolt, ízesített gyümölcslevet használjunk. Továbbá – hívja fel a figyelmet Ottilia – fontos a fokozatosság. A turmixok nagyon hatásosak lehetnek egy léböjtkúra során, de senkinek sem ajánlott hirtelen hozzálátni egy tisztító kúrához.

Piros turmix: ribizli, banán, sárgarépa és víz •  Fotó: György Ottilia
Piros turmix: ribizli, banán, sárgarépa és víz Fotó: György Ottilia

„Ha nincs hozzászokva a szervezet a nyers ételhez, akkor nem lehet egyik napról a másikra háromnapos turmixkúrát végezni, mert a szervezetet sokkoljuk. Viszont eleinte bevezethetünk napi egy-két turmixot bizonyos főtt ételek kiváltására. Sajnos manapság nem nagyon szoktunk böjtölni, a szervezetünket nem hagyjuk pihenni. Egyébként azért hatásos léböjtkúrát tartani, mert sokkal intenzívebben és gyorsabban hat, kitűnő a bélrendszer tisztítására. Ha nagyon szélsőséges léböjtkúrát akarunk, akkor ebbe nem nagyon fér bele a fizikai aktivitás, ha viszont egy turmixos változattal próbálkozunk egy vagy három napos léböjtkúrát tartani, nem kell megszüntetni a normál életmódunkat, hiszen a napi energiabevitel is megvan az elfogyasztott zöldség tápanyagaiból” – figyelmeztet a gasztroblogger.

Mit mivel?

A turmixok elkészítésének egyik legjobb alapanyaga a cékla, amelynek még a levele is nagyon egészséges – jegyzi meg a gasztroblogger. A zöld levelű zöldségeket lehet édes gyümölccsel párosítani, de használhatunk ízesítésre különböző fűszereket is. Ha valaki szereti a kaprot, nyugodtan használhatja nyáron a zöld turmixokba, ha a csípős ízeket kedveli, akkor erre jó a gyömbér – tanácsolja Ottilia. Savanyítani citromlével tudunk, ha valamit édesebben szeretnénk, akkor használhatunk több almát, banánt, barackot, nyári bogyós gyümölcsöket.

„Összeturmixoljuk a zöldségeket, gyümölcsöket, megisszuk, és megvan a napi tápanyag-szükségletünk” •  Fotó: Veres Nándor
„Összeturmixoljuk a zöldségeket, gyümölcsöket, megisszuk, és megvan a napi tápanyag-szükségletünk” Fotó: Veres Nándor

„A piros turmix alapanyaga a ribizli. Ha már maradunk a piros vonalon, el tudom képzelni a céklás-ribizlis turmixot, az egyik édeskés zöldség, a másik savanykás gyümölcs. És nagyon jó kombináció, a ribizli lédús, a cékla rostos. Vagy ha sárga turmixot készítenénk, jöhet bele a sütőtök, sárgarépa, édesburgonya, grépfrút, narancs, alma” – mondja. Számára – mind kiderül – mindig az éppen szezonális gyümölcs vagy zöldség a kedvenc, és ugyanakkor arra is hangsúlyt fektet, hogy többségében olyan alapanyaggal dolgozzon, amely helyben megterem.

1 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.