Nem hadviselés, hanem kikapcsolódási lehetőség – mi is tulajdonképpen az airsoft?

Liget 2021. július 05., 19:40

Kevesen ismerik, mi is az airsoft, habár mára már Romániában és Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendő sportnak számít. Összegyűjtöttük, hogy milyen szabályok vonatkoznak a szabadidős tevékenység űzésére, hogyan kategorizálja a román állam az airsoft-replikákat, és hogy milyen törvények vonatkoznak rájuk. Agytágító.

Nem hadviselés, hanem kikapcsolódási lehetőség – mi is tulajdonképpen az airsoft?
galéria
Fotó: Pixabay

Az airsoft egy kompetitív csapatjáték, szabadidős sport, ahol a játékosok feladata az ellenfél csapatának legyőzése. Mindenképpen fontos leszögezni, hogy

az airsoft puskák nem igazi fegyverek, hanem replikák, működési elvükben, hatótávjukban és a kilőtt lövedékekben is távol állnak az igazi fegyverektől, csak a külső maradt meg, szigorúan dizájn szempontjából.

Fotó: Pixabay

Nem összetévesztendő a játékboltokban kapható műanyag játékpisztolyokkal, sem pedig a légpuskákkal. Az airsoft legközelebbi rokona a paintball, amely sokaknak ismerős lehet, emellett a romániai törvénykezés is egy kategóriába sorolja őket.

Romániában és Magyarországon is számos ilyen sporteseményt rendeznek, ahol több száz játékos vesz részt.

Törvények, amiket ismerni kell

A romániai törvénykezés 117/2011-es határozata alapján az airsoft fegyverek E kategóriába sorolhatóak. Az ebbe a kategóriába tartozó fegyverek között szerepelnek például a paintball puskák, vagyis minden olyan fegyver, ami nem fém- vagy gumilövedéket használ, és nem halálos. Vásárlásukhoz, tartásukhoz nincs szükség semmilyen engedélyre. Fontos kiemelni, hogy

birtoklása legális, de airsoft, paintball replikákat csak is kizárólag 18 évet betöltött személyek vásárolhatnak.

Fotó: Pixabay

A versenyeken való részvételhez 16–18 év közöttieknek közjegyző által hitelesített felelősségvállalási dokumentumra van szükség, 16 év alattiak pedig szülői felügyelettel vehetnek részt az adott versenyen.

Bármilyen airsoft-verseny kizárólag magán- vagy zárt helyszínen tartható, a törvény értelmében pedig kötelező kitáblázni a terület határait.

Köztereken az ilyen versenyek lebonyolítása majdnem minden esetben illegális, kivételt képeznek a rendezvényeken tartott bemutatók, ilyen esetben viszont bejelentést kell tenni a hatóságoknál. Az airsoft eszközök szállításkor dobozban, akkumulátor, tárak és lövedék nélkül tárolandók.

Fotó: Pixabay

Biztonság mindenek előtt

Az airsoft Romániában és Magyarországon is saját szabályzattal rendelkezik a hatályos törvények mellett, melyek meghatározzák, hogyan és miként lehet használni őket. Nem halálos, és általános esetben nem veszélyes, de fontos megjegyezni, hogy

ezen replikák olyan erővel rendelkeznek, mely lehetővé teszi a kilőtt lövedéknek, hogy 30-50 méteres távolságokat is megtegyen.

Az airsoft replikákat Romániában erejük szerint szabályozzák, joule-ban mérik. Egy átlagos replika 1-1,1 joule körül lő, melynek ereje komoly sérülésekhez vezethet, ha a találat a szemet éri, emiatt kötelező a védőszemüveg viselése minden eseményen, és ajánlott az ún. hálós arcmaszk használata is, mely védi a fogakat. A szabályozás értelmében tilos olyan személyekre lőni, akik nem viselnek védőszemüveget, illetve állatokra sem, mivel a replikák nem képesek halálos sebet ejteni rajtuk, ezért bármilyen ilyen célú próbálkozás állatkínzásnak minősül.

Fotó: Pixabay

Szórakozni és kikapcsolódni

A szabályokon és a vonatkozó törvényeken túlmenően az airsoftnak, mint minden szabadidős tevékenységnek, a szórakoztatás a legfontosabb eleme.

Mikor elkezdődik a játék, beüt az adrenalin, mindent elfelejtek, és jól érzem magam, ezért szoktam ilyen formában is kikapcsolódni

– mondta el egy airsoft-játékos ismerősünk. Mint elmondta, országos szinten rendezett eseményekre bárki jelentkezhet, aki rendelkezik a megfelelő felszereléssel, és a versenykiírások révén gyönyörű helyeket is fel lehet keresni országszerte. Sok önkormányzat szívesen látja az airsoftos közösséget,

Gyulafehérváron például az országos verseny megszervezését a polgármesteri hivatal is támogatta, és a várban engedélyezték a lebonyolítását, melyen a csíkszeredai csapat is részt vett.

„Nem mindennapi élmény volt a gyulafehérvári kastélyban versenyezni, amit naponta több százan keresnek fel” – osztotta meg velünk az egyik csíkszeredai airsoft-játékos. Azt is elmondta, hogy nem csak egy kastély vagy elhagyatott épületek az elsődleges színterei a versenyeknek, hiszen több esetben erdők és mezők képezik a játékterületet.

„Azokon a versenyeken, amik több napig is tartanak (általában hétvégente két napon keresztül), úgy érzi magát az ember, mintha katona lenne.

Órákon át gyalogolunk, pihenünk, ebédelünk egy bokornál, aztán lezavarunk egy összecsapást az ellenfelekkel, és megyünk vissza a bázisunkra, ugyanakkor reménykedünk, hogy nem fog zuhogni az eső.

Van olyan eset is, hogy a szórakozás mellett egy nemesebb célt szolgál az esemény.

Fotó: Pixabay

„Egyszer elmentünk Fogarasra játszani, egy nagy elhagyatott ipari területre, a játék célja pedig adománygyűjtés volt, mert a fogarasi csapatban egy résztvevő betegséggel küzdött, ezért minden befolyó összeget az ő kezelésére ajánlottak fel a szervezők.

Nagyon sokan voltunk az ország minden tájáról, nagyon felemelő érzés, hogy egy magasabb célért rendezett eseményen vehettünk részt, és hogy egy ilyen közösség részesei lehettünk

– összegzett az airsoft-játékos.

Kassay Levente
A szerző egyetemi hallgató, szakmai gyakorlatát lapcsaládunknál végzi

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.