Női községvezető Csíkban: lelkes és munkára kész Réti Zsófia

D. Balázs Ildikó 2020. szeptember 28., 18:09

Két gyermek édesanyja, feleség, vállalkozó, a közért tenni akaró nő. A közel ötezer lelket számláló Csíkszentgyörgy község és a hozzá tartozó kilenc kis település új női vezetője, ami a még mindig nagyon patriarkális berendezkedésű csíki társadalomban ritkább, mint a fehér holló, falun meg pláne. A vasárnap polgármesterré választott Réti Zsófiát arról kérdeztem, miben lehet más egy női településvezető, mint férfi társai.

Réti Zsófia polgármester. És nem, nem érzi úgy, hogy csak a fakanál mellett lenne a helye •  Fotó: Forrás: Réti Zsófia személyes archívuma
galéria
Réti Zsófia polgármester. És nem, nem érzi úgy, hogy csak a fakanál mellett lenne a helye Fotó: Forrás: Réti Zsófia személyes archívuma

A kampány során kapott hideget és meleget egyaránt, de a negatív hangvételű megjegyzések sem voltak annyira bántóak, hogy visszalépésre késztették volna – derül ki Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy frissen megválasztott polgármesterének szavaiból.

„Székelyföldön léteznek fenntartások a nőkkel szemben, a kampány során volt egy-két beszólás, megjegyzés, hogy a nőnek a fakanál mellett a helye, meg egyáltalán miért is akar egy nő polgármester lenni. Ez elenyésző volt, a szavazatok tulajdonképpen megerősítettek, és ezeken át tudok lépni” – jegyzi meg.

Szavaiból kiderül, komoly beszélgetések voltak a családban, mielőtt eldöntött volna, hogy indul a helyhatósági választásokon. Ebbe – mondja – mindenki bele kellett egyezzen, mindenki el kellett fogadja, együtt mérlegelték a munkával, a tisztséggel járó előnyöket és hátrányokat.

„Amikor a tavaly a Székely Góbé Találkozó végén a sportpályán gyűjtögettük a szemetet, a fiatalok közül néhányan megjegyezték, hogy az idei választásokon jó volna, ha indulnék. Nevetve legyintettem, hiszen nem voltak ilyen jellegű ambícióim, a fiaim is kicsik még. A tavaly ősszel újra terítékre került a téma, de közben jött egy komoly egészségügyi probléma a családba. Decemberben beiratkoztam egy négynapos lelkigyakorlatra, és akkor az az elhatározás érlelődött meg bennem, hogy ha az egészségügyi probléma megoldódik, indulok a polgármesteri mandátumért. Januárban meg is lett a jó eredmény, így a családdal arra a megállapodásra jutottunk,

ha nem megy a családi élet rovására, ha betartunk néhány közös elhatározást, amelynek lényege a családdal töltött minőségi idő megőrzése, akkor bele lehet vágni, hiszen én amúgy is a mindennapjaimat munkával töltöm”

– mondja Zsófia. És azt – jegyzi meg – már korábban megtapasztalta, hogy ha valamivel egyedül nem boldogul, akkor be kell vonni a külső segítséget.

Lelkes, munkára kész és boldog, hiszen – mint mondja – egy olyan réteg szavazatát nyerte el, akik a fejlődést, a fejlesztést szeretnék, egyetemisták, külföldön vagy az országban dolgozó fiatalok, a közösségért tenni akarók is hazatértek vasárnap szavazni. Tudatában van annak – fűzi hozzá – hogy nem lesz könnyű dolga.

Férjével és két kisfiával. Koppány januárban lesz kilencéves, Magor pedig hamarosan betölti az ötöt •  Fotó: Forrás: Réti Zsófia személyes archívuma
Férjével és két kisfiával. Koppány januárban lesz kilencéves, Magor pedig hamarosan betölti az ötöt Fotó: Forrás: Réti Zsófia személyes archívuma

„Azt tudom, hogy itt szeretnénk felnevelni a gyermekeinket, itt szeretnénk megöregedni és tenni kell azért, hogy mindez olyan körülmények között történjen, ahol ők is jól érzik magukat. Szeretném, ha olyan körülményeket, olyan közösségi életet tudnánk teremteni, ahová a gyermekeim is visszavágynak, ahol a gyökereik megerősödnek” – szögezi le.

Miben kell más legyen egy női polgármester, mint férfi társa? – teszem fel a kérdést. Zsófia szerint nem kell nagyon különbözniük.

„Vannak olyan beruházások, amelyeket egy nőnek is ugyanúgy le kell tudni vezetni, mint egy férfinak, viszont vannak olyan területek, ahol esetleg empatikusabbnak kell lenni.

Azt gondolom, hogy a férfiakban is megvan az empátiakészség, viszont van néhány olyan terület, amit ők nem kezelnek prioritásként. Főleg a közösség dolgaira, a közért való munkára, a civil szervezetekkel való együttműködésre gondolok itt. Nem az számít, hogy valaki nő vagy férfi. Fontosnak tartom azt, hogy mindannyian le tudjunk ülni egy asztal köré” – magyarázza. Mivel telt a hétfő délelőttje? Fogadta a gratulációkat, közben ellátta a mindennapi teendőket.

Zsófiától egyébként nem idegen a közéleti tevékenység, 2002-től már aktívan szerepet vállat a helyi ifjúsági szervezetben, majd 2005-ben a Hargita Megyei Ifjúsági Igazgatóság vezetői tisztségével bízták meg. Gyermekei megszületését követőn az elmúlt években a magánszférában tevékenykedett szülőfalujában.

Azt mondja, nőként számára az a legfontosabb, hogy „a mindennapokat tisztességesen, becsülettel élje meg úgy, hogy legyen azoknak eredménye”.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.