A kampány során kapott hideget és meleget egyaránt, de a negatív hangvételű megjegyzések sem voltak annyira bántóak, hogy visszalépésre késztették volna – derül ki Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy frissen megválasztott polgármesterének szavaiból.
„Székelyföldön léteznek fenntartások a nőkkel szemben, a kampány során volt egy-két beszólás, megjegyzés, hogy a nőnek a fakanál mellett a helye, meg egyáltalán miért is akar egy nő polgármester lenni. Ez elenyésző volt, a szavazatok tulajdonképpen megerősítettek, és ezeken át tudok lépni” – jegyzi meg.
Szavaiból kiderül, komoly beszélgetések voltak a családban, mielőtt eldöntött volna, hogy indul a helyhatósági választásokon. Ebbe – mondja – mindenki bele kellett egyezzen, mindenki el kellett fogadja, együtt mérlegelték a munkával, a tisztséggel járó előnyöket és hátrányokat.
„Amikor a tavaly a Székely Góbé Találkozó végén a sportpályán gyűjtögettük a szemetet, a fiatalok közül néhányan megjegyezték, hogy az idei választásokon jó volna, ha indulnék. Nevetve legyintettem, hiszen nem voltak ilyen jellegű ambícióim, a fiaim is kicsik még. A tavaly ősszel újra terítékre került a téma, de közben jött egy komoly egészségügyi probléma a családba. Decemberben beiratkoztam egy négynapos lelkigyakorlatra, és akkor az az elhatározás érlelődött meg bennem, hogy ha az egészségügyi probléma megoldódik, indulok a polgármesteri mandátumért. Januárban meg is lett a jó eredmény, így a családdal arra a megállapodásra jutottunk,
– mondja Zsófia. És azt – jegyzi meg – már korábban megtapasztalta, hogy ha valamivel egyedül nem boldogul, akkor be kell vonni a külső segítséget.
Lelkes, munkára kész és boldog, hiszen – mint mondja – egy olyan réteg szavazatát nyerte el, akik a fejlődést, a fejlesztést szeretnék, egyetemisták, külföldön vagy az országban dolgozó fiatalok, a közösségért tenni akarók is hazatértek vasárnap szavazni. Tudatában van annak – fűzi hozzá – hogy nem lesz könnyű dolga.
„Azt tudom, hogy itt szeretnénk felnevelni a gyermekeinket, itt szeretnénk megöregedni és tenni kell azért, hogy mindez olyan körülmények között történjen, ahol ők is jól érzik magukat. Szeretném, ha olyan körülményeket, olyan közösségi életet tudnánk teremteni, ahová a gyermekeim is visszavágynak, ahol a gyökereik megerősödnek” – szögezi le.
Miben kell más legyen egy női polgármester, mint férfi társa? – teszem fel a kérdést. Zsófia szerint nem kell nagyon különbözniük.
Azt gondolom, hogy a férfiakban is megvan az empátiakészség, viszont van néhány olyan terület, amit ők nem kezelnek prioritásként. Főleg a közösség dolgaira, a közért való munkára, a civil szervezetekkel való együttműködésre gondolok itt. Nem az számít, hogy valaki nő vagy férfi. Fontosnak tartom azt, hogy mindannyian le tudjunk ülni egy asztal köré” – magyarázza. Mivel telt a hétfő délelőttje? Fogadta a gratulációkat, közben ellátta a mindennapi teendőket.
Zsófiától egyébként nem idegen a közéleti tevékenység, 2002-től már aktívan szerepet vállat a helyi ifjúsági szervezetben, majd 2005-ben a Hargita Megyei Ifjúsági Igazgatóság vezetői tisztségével bízták meg. Gyermekei megszületését követőn az elmúlt években a magánszférában tevékenykedett szülőfalujában.
Azt mondja, nőként számára az a legfontosabb, hogy „a mindennapokat tisztességesen, becsülettel élje meg úgy, hogy legyen azoknak eredménye”.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.