Nyáron a télivel? Lehet, de nem ajánlott

Pinti Attila 2017. május 02., 08:49 utolsó módosítás: 2017. május 03., 11:54

Azt tudjuk, hogy télen nyári gumiabronccsal lehetetlen közlekedni. Na de nyáron a télivel érdemes? Esetleg spóroljunk, és oldjuk meg a kérdést négy évszakossal? A biztonságos gépjárművezetés alapvető kérdéseiről Dan Grusea brassói mérnököt, egy márkafüggetlen autószerelő műhely munkatársát kérdeztük.

A téli gumi lágy, magas szilikát tartalmú keverék, mély barázdákkal, sok, sűrű lamellával •  Fotó: Veres Nándor
galéria
A téli gumi lágy, magas szilikát tartalmú keverék, mély barázdákkal, sok, sűrű lamellával Fotó: Veres Nándor

Induljunk az alapoktól egy gyorstalpalóval – kezdi beszélgetésünket a szakember –, nézzük meg, melyek a lényeges különbségek a három abroncstípus között.

A téli gumi fő jellemzője, hogy lágy, magas szilikát tartalmú keverék, mély barázdákkal, sok, sűrű lamellával. A lágyságnak köszönhető, hogy

alacsony hőmérsékleten nem veszíti el rugalmasságát, megfelelő a tapadása,

a mély mintaárkok pedig „hóekeként dobják ki magukból” a havat, illetve a hókását, latyakot. A sűrű lamellák a kapaszkodást segítik, úgy gyorsításnál, mint fékezésnél – vázolta Grusea.

Ami a jelölést illeti, meg kell különböztetni az „egyszerűbb”, M+S (mud and snow, sár és hó) felirattal ellátott abroncsokat, ezek ugyanis nemcsak téli, hanem akár négy évszakos gumit is jelölhetnek. A legjobb, ha az M+S mellett egy hegy közepén lévő hópehely szimbólum is látható a gumin – tudjuk meg.

Egy másik szempont, amit érdemes figyelembe venni, hogy a nyárihoz képest keskenyebb legyen a téli abroncs – a megfelelő váltóméret figyelembe vételével. Ennek előnye, hogy mivel az autó tömege kisebb futófelületen oszlik meg, az egyes kerekekre nagyobb nyomás jut, így a csúszós burkolatokon megnő a tapadás is.

A nyári gumiabroncs összetételében és kialakításában is jelentősen eltér a télitől

– mondja Grusea. A magas hőmérsékleten való üzemelés miatt keményebb keverékből készül, kopásállóbb, futófelülete pedig jóval telítettebb. Három fő mintázati típusa lehet: a szimmetrikus, az aszimmetrikus és kötött forgásirányú, úgynevezett V-profilú.

 

A téli gumi akár egyetlen nyár alatt tönkremehet •  Fotó: Barabás Ákos
A téli gumi akár egyetlen nyár alatt tönkremehet Fotó: Barabás Ákos

A harmadik, „kompromisszumos” megoldás a négy évszakos abroncs – mint nevében is utal rá, ötvözi a két korábban említett típus jellemzőit, de épp ennek köszönhetően egyiket sem pótolja hiánytalanul. Egyre több gyártó – főleg a felső-középkategóriás típusoktól kezdődően – ilyen abroncsokkal árulja a járműveit, főleg azért, mert két rend gumi igencsak sokba kerül például a 18–19 hüvelykes méretkategóriában. De akkor kinek és mire jó? – tesszük fel a kérdést. Elsősorban annak, aki keveset autózik, azt is rövidebb távon – jön a tömör válasz. Síközpontokhoz feljutni még egy manapság divatos összkerekes hobbiterepjáróval is bajos, ha négy évszakos abroncsokon kell megküzdeni a meredek, havas utakkal.

Mindent a maga idejében

Az adott évszakkal ellentétes abroncsok használatára térve Grusea elmondja, ha a családi kassza nem engedi, hogy téli gumi kerüljön a felnikre késő ősztől tavasz végéig, akkor inkább útnak se induljunk. Életveszélyes – fogja rövidre, néhány szóban kifejtve: a nyári abroncs télen annyira felkeményedik, hogy tapadása a nullához közelít.

Vállalható nyáron a téli, de mégis pluszköltségünk származhat belőle •  Fotó: Veres Nándor
Vállalható nyáron a téli, de mégis pluszköltségünk származhat belőle Fotó: Veres Nándor

Na és fordított esetben? Nyáron a téli gumi vállalható, de nem ajánlott – magyarázza Grusea. A lágy keverék magas hőmérsékleten

rendkívül gyorsan kopik, a meleg hatására több adalék is elpárolog, így a téli gumi akár egyetlen nyár alatt „megöregedhet”, kirepedezhet.

Emellett számottevően megnő a féktávolság, sőt a gördülési zaj is, ráadásul a vibrációkat sem képes nyári társához hasonló mértékben tompítani. Az eredmény: egy sor meghibásodás a futóműben. Azt az összeget, amit a szervizben hagynánk, inkább költsük megfelelő nyári gumira – hangzik a tanács.

Cserélni, de mikor?

Az, hogy mikor érdemes lecserélni a télit, illetve a nyárit, régiófüggő – mondja a szakértő. Nemcsak országonként, hanem még Románián belül is változó – teszi hozzá –, hiszen például Brassóban vagy Csíkban akár október végén lehavazhat, és mint láttuk, április végén is érhet meglepetés, míg Temesváron vagy akár Kolozsváron teljesen más a klíma, így ott később fel- és hamarabb lekerülhet a téli abroncs. Érdemesebb a hőmérsékletet szem előtt tartani:

a nyári gumik tartós 7 Celsius-fok alatt válnak veszélyessé, a téli kopása pedig efölött fokozódik.

A havazás egyébként nem feltétele a téli gumi használatának, hiszen száraz, de hideg aszfalton is biztonságosabb nyári társánál.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.