Nyüzsgő virtuális piactér a Facebookon

R. Kiss Edit 2017. október 18., 15:01

Egy hónap alatt közel ezer bejegyzésben kínáltak eladásra, vagy kerestek vásárlásra gyermekruhát, cipőt, játékot csíki szülők a Csíki baba hol-mik vására nevet viselő Facebook-csoportban. A kezdeményezés nem egyedi, számos virtuális tér van, amelyben megszabadulhatnak az anyukák gyermekeik kinőtt, felgyűlt holmijától, más szülők pedig a boltinál olcsóbban juthatnak hozzá ezekhez.

Babakelengye használt cikkekből is alakulhat •  Fotó: Pixabay.com
galéria
Babakelengye használt cikkekből is alakulhat Fotó: Pixabay.com

Egy helyi, a már nem használt gyermekholmikat értékesítő csoport ötlete 2012-ben merült fel, miután az ország egy másik feléből rendelt cumisüveget, ami aztán szakadtnak és hasadtnak bizonyult − mesélte Incze Erika, kétgyermekes csíkszeredai édesanya. „Akkor gondolkodtam, hogy hát minek kell olyan messziről venni használtat, amikor szerintem itt is lehet és van igény rá, aztán ki is találtam hamar a nevet, hogy Hol-mik, tehát, hogy hol-mit lehet kapni" − idézte fel. A Facebookon adott volt erre a lehetőség, így aztán létrehozta a Csíki baba hol-mik vására csoportot, amelybe előbb az ismerőseit hívta meg és aztán fokozatosan bővülni kezdett a kör.

„Az elején még eléggé rendszertelen volt, mindenki a főoldalra töltötte fel az eladnivalót és elég nagy káosz alakult ki, így eszembe jutott, hogy jó lenne albumokat létrehozni"

− mondta el. A csoportban jelenleg a különböző albumokba kell besorolni az eladásra kínált holmit, így rendszerezve könnyebb dolga van annak, aki célzottan keres valamit, például a Takaró, pléd, rácsvédő, hálózsák, párna albumban nézelődhet, ha ágyneműt vásárolna a gyermekének. Szerdára vegyes bolhapiacot hoztak létre, mert megfogalmazódott ez az igény is az anyukák részéről, akik ezen a nap a saját letett ruháikat, cipőiket hirdethetik eladásra.

Önkéntes munkában

A Csíki baba hol-mik csoportja egy idő után annyira kinőtte magát, hogy Incze Erika már nem győzte egyedül az adminisztrálását, hisz közben megszületett második gyermeke is. Így vonta be Böndi Hajnalkát a tevékenységbe, jelenleg is ketten végzik napi szinten, önkéntes munkában a csoport adminisztrálását, munkaidőn kívül, hisz mindketten dolgoznak is. Az ötletgazda szerint az elején, amíg megértették az anyukák, hogy hogyan működik, több időt vett fel az admin-munka.

A csoport használatához megalkottak egy szabályzatot is, ezt ajánlják a moderálók mindenkinek elolvasásra, mielőtt használni kezdi a felületet.

Vásárolni, egyeztetni a virtuális térben •  Fotó: Sándor Csilla
Vásárolni, egyeztetni a virtuális térben Fotó: Sándor Csilla

Kezdetben volt, aki saját üzletét próbálta reklámozni a csoportban, az ilyent megpróbálták kiszorítani, hisz nem az üzletszerű tevékenység, hanem a kinőtt holmik eladása, vásárlása a cél – magyarázta a csoport ötletgazdája. Olyan is volt, aki fizetett hirdetést szeretett volna megjelentetni, de ezt sem fogadják el, amit viszont közhasznú jellegűnek találnak, például különböző rendezvények plakátjait, szívesen kitűzik a főoldalra, hogy mindenki lássa. „Vannak elégedetlenek is, de a többség hálás, ez jó, szívet melengető a tudat, hogy nem hiába van a munka" − mondta még Incze Erika.

„Először mi is érdekeltek voltunk, vásároltunk és eladtunk, de most már a gyermekek annyira nőttek, hogy sok saját tranzakció nincsen, most már inkább hobbi szinten maradt ez meg, beköltözött a napi rutinba. Én szeretem csinálni. Nyilván vannak negatív visszajelzések, elégedetlenek is, de több a pozitív, mindenki jó dolognak tartja, hisz ha akarjuk, ha nem, felhalmozódnak a ruhák, és jó, hogy meg lehet tőlük szabadulni, meg felfrissíteni a ruhatárat, anélkül, hogy a turkálókat kellene járni, meg lesni az egyéb lehetőségeket" − fejtette ki Böndi Hajnalka, a csoport másik adminisztrátora, szintén kétgyermekes édesanya.

Közel négyezer tag

A Csíki baba hol-mik csoportnak 3775 aktív tagja van és az új jelentkezők száma is állandóan száz körül mozog. Az elmúlt 28 napban például 960 bejegyzés született, ezekhez pedig 28,7 ezer hozzászólást írtak.

Leginkább, 95 százalékban nők használják a csoportot, a legnépszerűbb napok pedig a kedd, szerda és a csütörtök.

A csoport független, de együttműködik a Csíki Anyák Egyesületének szintén nagyon aktív Facebook-csoportjával, a csíkianyák csoporttal, ha valaki az egyik vagy a másik csoportban keres, kérdez olyat, amire inkább máshol találna választ, akkor az adminisztrátorok átirányítják a másik felületre. Korábban ruhabörzéket is szerveztek − ezen rendezvények egy részét a Csíki Anyák Egyesületével közösen bonyolították le − az utóbbi időben azonban erre már nem vállalkoznak, maradnak a virtuális térben – mondta még el Böndi Hajnalka. A csoportban ingyenesen is fel lehet ajánlani a kinőtt, megunt gyermekholmit, az ily módon meghirdetett ruhát, játékot inkább akkor viszik el, ha nagyobb értékű darabról van szó, de arra is volt példa, hogy itt gyűjtöttek egy nélkülöző család számára.

Barátságok is szövődnek

A csoportban lefoglalt holmit az anyukák telefonos vagy a Facebookon zajló egyeztetés után személyesen vásárolják meg egymástól. Böndi Hajnalka még kiemelte, ezek a tranzakciók a beszélgetésre is alkalmat kínálnak, így gyakori, hogy a csoport révén barátságok is születnek.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.