„Körülbelül egy éve kezdte mondogatni Barni, hogy néha fáj a lába. Sosem volt egy sportos típus, aztán jött a járvány, az itthon ülés, eleinte arra gondoltunk, hogy azért fáj a lába, mert nem mozog. Felmelegedett az idő, kezdett sétálni, biciklizni, továbbra is fájtatta a lábát, ekkor viszont már azt feltételeztük, hogy a biciklizéstől meghúzódott. A nyár folyamán orvosi javaslatra gyulladáscsökkentő krémekkel kenegettük, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tablettákat kapott, de mivel csak nem szűnt a fájdalom, szeptember elején a háziorvos ultrahangra küldött. Mi nézegettük a lábát, de nem láttunk semmit, ám amikor szeptember 17-én – ezt a napot soha el nem felejtem – felfeküdt az ultrahangvizsgálatra az asztalra, akkor szabad szemmel is látható volt a jobb combján a duzzanat.
Néhány napra rá mágneses rezonanciavizsgálatra is sor került, ennek eredményével egy brassói ortopéd szakorvost kerestünk meg, aki elmondta, hogy a combján egy nagyobb emberi fejez hasonló daganat van.
Az orvos elmondta azt is, hogy az ilyen műtéteket általában egyetemi központokban végzik, tíz orvosból nyolc a műtét helyett minden bizonnyal a láb amputálását ajánlaná, de ő vállalja a műtétet, ami tulajdonképpen a csípő- és a combcsont protézissel történő cseréje. Ezt azonban meg kell előzze egy olyan beavatkozás, amely során a daganatot távolítják el” – eleveníti fel Bálint Márta, Barni édesanyja az elmúlt év történéseit.
Hullámvölgy volt a család élete az elmúlt évben. Bizakodóak voltak, mikor jó hírt kaptak, de rossz hír hallatán sem csüggedhetnek, pedig abból is volt. „Néha úgy éreztük, hogy kiestünk Mária kötényéből” – jegyzi meg Márta. Például a tavaly október közepére kitűzött daganateltávolító műtétet azért kellett néhány napot halasztani, mert kiderül, Barninak nagyon ritka vércsoportja van, amiből a brassói magánklinikán akkor nagyon kevés volt tartalékon. Aztán sor került a beavatkozásra, és azzal kellett szembesülnie a családnak, hogy nagyon agresszív, rosszindulatú daganattal állnak szemben.
„Azt mondta az orvos, hogy a csernobili robbanás utáni években gyakoribb volt ez a fajta daganat, de néhány éve már nagyon ritkán fordult elő. A műtét során nem csak a daganatot távolították el, hanem szükség volt az izom eltávolítására is, mert az elváltozás érintette azt, és egy kis részben a csontot is. Pleomorf liposzarkómája van, ami az egyik legritkábban előforduló rákos elváltozás” – meséli Márta.
Aztán a vizsgálatok során idővel az is kiderült, hogy a fiúnak áttét lett a tüdején, ezért Barni hat alkalommal kapott kemoterápiás kezelést, háromhetente hétfőtől csütörtökig volt a kórházban. A haja rögtön elhullt, de jól bírta – jegyzi meg az édesanya. A hat kemoterápiás kezelés után a család legnagyobb örömére kiderült, hogy egy hat-hét milliméteres, elmeszesedett daganat kivételével minden elváltozás eltűnt a tüdőből.
„Ekkor szóba került újra, hogy sor kerülhet a nagy műtétre, újra boldogság, megkönnyebbülés. Újabb CT-vizsgálat, és ennek az eredményeit küldték Németországba a protézis gyártó céghez, ez két héttel ezelőtt történt”. Ám a műtétet újra halasztani kellett. Barninak közben egyre erősödtek a fájdalmai, előkerült a mankó, az egyre erősebb fájdalomcsillapító és egy újabb vizsgálat nyomán kiderült, ebben az állapotban nem műthető, sugárkezelésre van szükség.
A tervek szerint május 4-én fogja kapni az elsőt. Most kicsit megnyugodtam, sokat olvasok erről a betegségről, sok olyan esetről olvastam, amikor is a sugárkezelés hatékony volt. Előfordulhat, hogy egy-két sugárkezelés után, ha csökken a daganat, a fájdalmai is csökkennek. Legalább ne lennének fájdalmai, vagy ha bevesz egy fájdalomcsillapítót, szűnjön a fájdalom. Reményeink szerint egy hónap múlva kerülne sor Brassóban a műtétre, amikor is a csípő-és combcsontot protézisre cserélik. Ennek a műtétnek a költsége a 30 ezer euró” – meséli Márta.
Elmondása szerint Barni végtelenül pozitív, türelmes, nem panaszkodik. Jelenleg a csíkszeredai Segítő Mária Gimnázium végzős tanulója, régi és jelenlegi osztálytársai keresik fel, mellette van az iskola, az osztályközösség, a barátok, a rokonok. „Mikor az orvos mondta az összeget, nyugodt voltam. Tudtam, hogy meglesz, nem pánikoltam, mert éreztem, hogy lesz segítség. Sokan segítenek, amiért végtelenül hálás vagyok. Amióta ez elindult, mi csak segítséget kaptunk orvosoktól, ismerősöktől, barátoktól. A Jóisten végig mellettünk volt. Ha voltak is rossz pillanatok, utólag rájöttünk, hogy az is a javunkra van. Barninak mindene a gitár, nagyon szeret zenélni, egy együttesben gitározik. Most nagyon reménykedünk a sugárterápia eredményeiben” – búcsúzik Márta.
Bíró Barna megsegítésére nagyszabású összefogó akció indult az elmúlt hetekben. Április 28-án, szerdán este hét órától a sepsiszentgyörgyi Evilági együttes lép a ZeneSzereda színpadára a Pilinszkytől napjainkig című verses-zenés előadásával. A koncertre a belépő tíz lejbe kerül, jegyek a helyszínen válthatók a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza jegypénztárában kezdés előtt egy órával. A koncert bevételét Bíró Barna javára ajánlják fel.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.