Pár bogyós gyümölcsöt akartak ültetni, Málnaliget lett belőle

D. Balázs Ildikó 2022. október 04., 19:14

Bármerre nézünk, hatalmas málnaszemek piroslanak az ágakon, itt nem lehet úgy sétálgatni, hogy ne kóstoljuk meg az érett gyümölcsöt. A szederrel már más a helyzet, mivel látogatásunk előtti nap begyűjtötték, kicsit kutakodni kell az ágak között egy-egy érett szemért. Péter Antal látott vendégül a Málnaligetben, Csíkszentdomokoson.

Igyekeztek olyan fajokat ültetni, hogy lefödjék a nyári szezont – mondja Péter Antal •  Fotó: Veres Nándor
galéria
Igyekeztek olyan fajokat ültetni, hogy lefödjék a nyári szezont – mondja Péter Antal Fotó: Veres Nándor

Néhány tővel indult, s ez lett belőle – mutatja vendéglátóm. A családi ház mögötti területen július elejétől a fagyok beálltáig érik a málna, mintegy hetven áron gyűjtik be szorgos kezek nap mint nap az érett termést.

Ültessünk valamit, de mit?

„Volt itt jégverés közel egy hónappal ezelőtt, annak nyoma látszik a leveleken” – mutatja Péter Antal szülei domokosi portáján. Bár ő Csíkdelnén lakik, a Málnaliget a szülői ház mögötti kertben született meg, amikor is édesapja javaslatára vásároltak néhány tő szedret, majd málnát. Az első szeder tövet hat évvel ezelőtt ültették, a málnaültetvény pedig közel négyéves.

„Szüleimnek volt az ötlete, hogy ültessünk valamilyen bogyós gyümölcsöt. Vettünk pár szeder tövet, elültettük, de hát a szedertövek gyengék voltak, szaktudás és öntözőrendszer hiányában úgy fejlődtek, ahogy tudtak. Az első szeder töveket hat évvel ezelőtt ültettük, körülbelül két éve hoznak jó termést. Aztán négy évvel ezelőtt vettünk ötven tő málnát kimondottan saját szükségletre. A második, harmadik évben már maradt meg a málna, így került a barátokhoz, ismerősökhöz, és mivel mindenkinek nagyon ízlett, egyre többen keresték”

– meséli Antal. És így nőtte ki magát az ültetvény a ház mögötti kertben, majd újabb és újabb kis parcellákat vásároltak meg, hogy málnatövekkel ültessék be.

Apa és fia a Málnaligetben •  Fotó: Veres Nándor
Apa és fia a Málnaligetben Fotó: Veres Nándor

Még a tavaly is ültettek – mondja, amint a telek végébe vesszük az irányt, s mutatja is a kis zsenge töveket, amelyeken csak elvétve akad málna, termést majd jövőben hoznak. De nincs is, amiért itt keresni a zamatos málnaszemeket, amíg nem tudunk a telek első felében úgy tenni két lépést, hogy ne csábítana el egy-egy szem málna.

„Mikor jó az idő, próbáljuk szedni, de egész nyáron nem esett az eső, s mire gyűjthetnénk a termést, beköszöntött az esős idő” – mondja Antal. Most éppen az édesapja gyűjti be a termést, gyorsan is telik a vödör, szapora munka a termesztett málna szedése.

Megváltozott a hozzáállás 

Az első években nem igazán volt sikeres a málnatermesztés – ismeri el vendéglátóm – , de idővel sok minden változott, így az ő hozzáállása is. Lassan lett az ültetvényen öntözőrendszer, támrendszert épített a málnavesszők mellé, kapálógépet vásároltak, s egyre inkább arra törekedtek, hogy ha már belevágtak, adják is meg a módját. „Rengeteg fórumon, szaktanácsadáson részt vettünk, könyveket vásároltunk, hogy ha már beleálltunk, próbáljuk meg a legjobb tudásunk szerint fejleszteni. Persze még mindig van fejlesztenivaló, még mindig érnek meglepetések, van, amit tanulni” – magyarázza.

Az idei év meglepetése egy bizonyos fajta atka megjelenése volt, amely néhány tövet tönkre is tett. Két évvel ezelőtt – meséli – egy különleges és vidékünkön ritkaságszámba menő poloska jelent meg, olyannyira ritka volt, hogy beazonosítani is nehéz volt.

Ebből a szempontból az idei esztendő szerencsés, a két évvel ezelőtti poloska nem jelentkezett.

Sokat tanultak, és még mindig tanulnak, hogy ne vesszen kárba a befektetett munka •  Fotó: Veres Nándor
Sokat tanultak, és még mindig tanulnak, hogy ne vesszen kárba a befektetett munka Fotó: Veres Nándor

Kora nyártól késő őszig

És ha már benne van a munkájuk, arra is igyekeztek odafigyelni, hogy olyan fajokat ültessenek, hogy lefödjék a nyári szezont. Többféle málnát ültettek, a szedés július elején indul a korán érő fajtákkal, lassan növekedni kezd a hozam, majd nyár derekától kezd beérni a nagy szemű Polka málna is, amely kitart a fagyokig. A korai fajták maximum másfél hónap után leteremnek.

„A palánták elültetése után a málna három-négy év múlva kezd teremni. A Polka töveket késő ősszel le kell kaszálni, a többieken ki kell metszeni a letermett vesszőket, sokat kell simogatni őket. Erre megy rá a hétvégénk, a délutánok, ritkán érek haza sötétedés előtt” – jegyzi meg.

Mint mondja, az kimondottan jól esik a családnak, hogy a falu, meg a környékbeli települések lakói felkarolják, vásárolnak tőlük, értékelik munkájukat.

Friss, édes, helyi •  Fotó: Veres Nándor
Friss, édes, helyi Fotó: Veres Nándor

Sokan járnak arra, hogy megcsodálják a ligetet, megnézni, milyen a termés. Nem úgy, mint azok a kicsi legények – mondja mosolyogva –, akik a minap „beszabadultak” az ültetvényre. Ezzel magyarázható a lakat is az egyik parcella kapuján, de ez talán még mindig jobb, mintha a medve járna, amely ugyan még az ültetvényre be nem ment, de a közelében már megfordult. Egyelőre beérte a szilvafa gyümölcsével, ezért is vigyáz a málnatövekre villanypásztor.

Gyengébb szezon, mint tavaly

Az eddigi számításaik szerint a szárazság miatt idén gyengébb volt a terméshozam, mint a korábbi években, s hogy mikor kerül pont a szezon végére, az időjárásfüggő. 2019-ben szeptember elején, az iskolakezdéssel majdnem egy időben gyorsan lezárta a szezont egy korán érkező fagyos éjszaka. Tavaly október elején, tavalyelőtt október végén érkeztek mínuszfokok, azt pedig nem bírják a tövek.

Kora nyártól késő őszig lehet begyűjteni a zamatos gyümölcsöt •  Fotó: Veres Nándor
Kora nyártól késő őszig lehet begyűjteni a zamatos gyümölcsöt Fotó: Veres Nándor

„Azért egy percig sem gondoltam volna korábban, hogy én ilyesmivel is fogok foglalkozni” – jegyzi meg nevetve Antal. Azt is mosolyogva fűzi hozzá, sokszor járnak úgy, mint a suszter, aki, a fáma szerint lyukas cipőben jár, mert nincs ideje a saját cipőjét megjavítani. Azaz, elviszik a málnát, s nekik nem jut.

„Aki azt mondja, hogy ültet az udvar sarkába néhány tövet, s azzal nem kell foglalkozni, mert majd terem a málna magától, az téved. Nyilván terem, csak nem annyit, mint amikor gondoskodunk is róla. A málna nagyon érzékeny a szárazságra, nagyon vízigényes. Mi nagyon sokszor megkapáljuk, kigyomláljuk, néha segítséggel, máskor magunkban. A sorközök is ki vannak gyomlálva, lekaszálva, így most őszre kicsit az ember belefárad, s nem olyan, mint amilyennek lennie kell, de egész nyáron foglalkoztunk vele. Kora tavasztól a betakarodásig sok a munka, de itt olyan nyugalom van, hogy sokszor jól is esik.”

A család gyerekei is szívesen segítenek, bár édesapjuk szerint jobban szeretik enni a málnát, mind szedni.

Tessék csak tessék, zamatos málna a csíkszentdomokosi Málnaligetből •  Fotó: Veres Nándor
Tessék csak tessék, zamatos málna a csíkszentdomokosi Málnaligetből Fotó: Veres Nándor

Terjeszkedni már nemigen akarnak, bár nevetve jegyzi meg, azért van még egy kis füves rész, ami „nagyon hívogatja”, talán oda kerül még málna. Nem is lenne gond a terjeszkedéssel, ha lenne segítség, jelen pillanatban ugyanis a legnagyobb gondot a munkaerőhiány jelenti.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.