Az első sörét egy 1300-as Dacia anyósülésén itta meg még középiskolás korában. Az autó a garázsban volt, ott rejtőzködtek el a haverjával véghezvinni ezt az irdatlan bűntettet. Akkor még nem ízlett. Később már igen – kezdi a söröző nyitásának történetét TSz.
„Sokáig egyszerű fogyasztója voltam a sörnek, aki még azzal sincs teljesen tisztában, hogy mi is az a négy alapanyag, amiből a sör készül. Viszont amikor Budapesten elkezdődött az úgynevezett »sörforradalom« és megjelent néhány kézműves sör az egyik kocsmában, én pedig épp arra jártam és belebotlottam egy ilyen sörbe, megkérdeztem a csapost, hogy ez mi.
Akkor kezdett el komolyabban érdekelni a sör. Utánaolvastam, beszélgettem a pultosokkal, részt vettem egy sörfőző kurzuson is, szóval egy idő után egyre tisztábban láttam a témában, az viszont soha nem fordult meg a fejemben, hogy saját sörözőm legyen. Erre egy barátom, Miki vett rá. Ő, amikor már négy-öt sört elfogyasztott, mindig előhozakodott kedvenc témájával, hogy nyitnunk kéne valamit. Erre mindig mondtam, hogy persze Miki, nyitunk valamit, de természetesen soha nem gondoltam komolyan. Aztán amikor egy nap józanon kérdezte meg ugyanezt, annyira meglepődtem, hogy beleegyeztem. Sokáig azt fontolgattam, hogyan tudnék kimászni a dologból, de
amikor megtaláltuk ezt a kis helyet, ahol most a Pepin működik, beleszerettem, onnantól nem volt kérdés, hogy itt kézműves söröző lesz.
Azóta annyit változott a helyzet, hogy most már nem Mikivel, hanem a párommal működtetjük, tehát mondhatni »családi vállalkozás« lettünk.”
Mivel ez a hely a Tompa utca és a Páva utca sarkán van, felvetődött, hogy legyen Tompa Páva a neve, de nem messze tőlük van egy Tompa Angyal nevű hely, így ezt elvetették. Ezt követően kérdezték meg az interneten is az ismerősöket, hogy milyen nevet javasolnak. Volt, aki azt ajánlotta, hogy ha már nem Tompa Páva, akkor legyen Bökős Kuvik. Ez a név sokáig versenyben volt. Végül Litkai Gergely egyik javaslata, a Pepin nyert, aminek azért is örült a tulajdonos, mert maga is nagy Hrabal-rajongó, Pepin bácsi anekdotáit különösen kedveli. Ezért is „bukkan” fel a sörözőben imitt-amott egy-egy mosómedve.
Meséli, többen megvádolták, hogy azért van sörözője, hogy beszerzési áron tudjon fogyasztani. „Ezt a vádat sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom.
Sörfesztiválokra sem azért járok már, hogy szórakozzam, vagy az időmet vesztegessem, hanem kifejezetten szakmai megfontolásból. Vannak törzsvendégeink, akiknek személyre szabott korsóval kedveskedünk, magam gravírozom ezeket a korsókat kézzel, de már van olyan korsó, amelyet az egyik vendég gravírozott a haverjának, nem éppen józan állapotban, ez látszik is a korsón. Amivel nem számoltam, hogy egy ilyen hely üzemeltetése jelentős adminisztrációs feladatmennyiséggel jár. Például nem mindegy, hogy milyen szappant tartunk, mert az antibakteriális nem jó. Kérdeztem az ÁNTSZ képviselőjét, hogy akkor mégis milyen kell? Hát olyan, amelyik fertőtlenítő hatású. Mert? Mert az megöli az összes baktériumot.
Szóval ezek szerint az antibakteriális hatású szappan nem öli meg a baktériumokat, csak nem ért egyet velük, ellenzi őket.
Meg aztán óhatatlanul kialakulnak konfliktusok, amelyek egy ilyen konfliktuskerülő embert, mint én, eléggé megviselnek. Ilyen konfliktusunk van néhány lakóval, ennek folyományaként az önkormányzattal, még bírósági tárgyalásunk is volt, de idénre ezek lecsillapodni látszanak.”
A – már sörmintás – sörlapon több magyarországi kézműves sörfőzde kínálata szerepel, és bő információ áll a vendégek rendelkezésére, hogy mit is fogyaszthatnak. De mit is jelent a sörfajták mellett feltüntetett IPA vagy APA? – kérdezzük a szakitól. Megtudjuk, az IPA az India pale ale rövidítése. A pale ale világos felső erjesztésűt jelent, az India pedig azt, hogy ez a sörtípus úgy alakult ki, hogy amikor India egy adott percen Anglia lett, és oda hajókkal szállították a sört, az a hosszú út során megromlott. Az angolok rájöttek, hogy ha magasabb alkoholtartalmúra főzik a sört és sokkal intenzívebben komlózzák, az tartósítja, így kibírja a több hónapos utat is. Szóval az IPA egy erősen komlózott, nagyobb alkoholtartalmú sört jelent. Az APA az american pale ale rövidítése. Ez nem annyira erős, viszont intenzíven komlózott, kifejezetten amerikai komlókkal.
„De ezeken a típusokon belül is számtalan változat létezik, például attól függően, hogy milyen komlót használnak, mikor teszik bele, szóval eléggé összetett dolog. Arról, hogy miért épp a kézműves sör a kedvencem, csak annyit mondanék, amit az egyik sörfőzőtől hallottam. Mindenki tudja, hogy az előző este a konyha asztalán felejtett, félig teli nagyüzemi dobozos sör másnap reggel, melegen borzalmas.
Ha ugyanezt tesszük egy kézműves sörrel, még másnap reggel, melegen is kellemes tud lenni.
Ez azért elég nagy különbség” – mutat rá Szabolcs, akit nemrégiben a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Ez a sör című kiállításán kértek fel vendég-tárlatvezetőnek.
Ezen a „sörös” kiállításon a sörfőzés folyamatát, a magyar sörfőzés történetét és a különböző korok fogyasztási kultúráját lehet megismerni. „A magyar sörfőzés történetéről nem sokat tudtam, úgyhogy elolvastam egy jó nagy tanulmányt, amit a múzeum munkatársaitól kaptam, majd amikor befejeztem, rájöttem, semmire nem emlékszem belőle. Szerencsére az volt a plakáton, hogy szubjektív tárlatvezetés, szóval mindjárt ez elején tisztáztam, hogy a szubjektív jelen esetben azt jelenti, hogy nem értek hozzá, szóval nem kell komolyan venni, és innentől kezdve már mondhattam bármit” – zárja kacagva a beszélgetést TSz.
A sörünk is elfogyott, rövid tanakodás után újabb kört rendeltünk hát, és egy újabb beszélgetésbe kezdtünk. De az már egy másik történet...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.