Sebestyén Júlia: mindenkiből lehet matematikus

Antal Erika 2018. május 29., 14:40 utolsó módosítás: 2018. május 30., 11:05

Sebestyén Júlia titka, hogy szereti a gyerekeket. Előbb a gyerekeket, és csak azután a matematikát. Így nem csoda, hogy a ma már nyugdíjas matektanárnőnek számos matematikus tanítványa lett. Olyan is volt, hogy megbuktatott valakit, akiből később matek szakos tanár lett. Igen, Sebestyén Júlia Gauss-szal együtt vallja, hogy a tehetség 5 százalék adottság és 95 százalék izzadság, így aztán mindenkiből lehet matematikus. A nyugdíjas tanárnő nemrég a MOL Románia és a Közösségért Alapítvány Mentor-díját vehette át, ennek apropóján beszélgettünk vele.

Sebestyén Júlia: mindenkiből lehet matematikus
galéria
Sebestyén Júlia számos tehetség felfedezője Fotó: Gálna Zoltán

– Hogyan fogadta a nemrég átvett kitüntetést?
– Meglepetésnek meglepetés volt, de őszintén szólva, jobban örültem a vásárhelyi díjamnak. Van egy mondás, hogy senki nem lehet próféta a saját hazájában. Sok olyan tanítványom van, akitől levelet kapok, elismerő sorokat, hogy nekem köszönhetően lett sikeres, ért el a csúcsra. Például egy iklandi gyerek írt, amikor  harmadik díjat nyert Houstonban az alkalmazott közgazdaságtan verseny nemzetközi döntőjén, vagy az a szakiskolát végzett tanítványom, aki a katonaságtól írt.

A legértékesebbek a tanítványok elismerései.

Sokan folytatták matematika szakon, informatikán. Van egy lány, akit ötödik osztályban megbuktattam, de a család megértette, hogy a buktatás nem büntetés, hanem segítség. Ez a gyerek ma matematika szakos tanár. Sok tanítványom egyetemi tanár vagy felelősségteljes állást tölt be Amerika, Európa intézményeiben.

– Ezen a legutóbbin kívül még számos elismerésben részesült, ha jól tudom...
– Itthon kevésbé, de máshol értékelték a munkámat.  Craiován, Bukarestben, Kolozsváron díjaztak, legtöbbször a matematikai ismeretek terjesztésében és a tehetséggondozásában elért eredményeimért. Értékelték a Bolyai-múzeum felújításához és a Házsongárdi temetőben Vályi Gyula ledöntött síremlékének felállításához és a sír rendbeteteléhez való hozzájárulásomat.

– A matematika iránti szenvedélye hogyan kezdődött?


– A családomon kívül három nagy szenvedélyem van: a gyerekek, a matematika és Vályi Gyula.

A gyerekek iránti szeretetem egészen kisgyerekkoromig nyúlik vissza. Én Csíkcsicsóban születtem, Bákóban és Csíkszentdomokoson végeztem az általános iskolát. A matematika tanárom, drága Karda Károly ötödik osztályos koromban vette észre, hogy nekem elég könnyen megy a matek és szeretem is és a nevelőszüleimmel megrendeltette nekem a matematikai lapokat. A feledatmegoldók rovatában mikor megjelent a nevem, akkor én már tudtam, hogy csak a matemetikával fogok folgalkozni.

– Önnek köszönhető, hogy Vályi Gyula neve Marosvásárhelyen is ismert név lett.
– Számomra teljesen érthetetlen, hogy addig miért nem ismerték. Vályi itt született Marosvásárhelyen, a családja sem volt érdektelen. A Borsos Tamás utcában állt a házuk, Marosvásárhely első postahivatala náluk működött. A postamesterséget apáról fiúra hagyták. Az édesapa is postamester volt, míg el nem végezte a jogot és nem lett a város ítélőbírója. Vályi Gyulát a Magyar Tudományos Akadémia is levelezőtagjává választotta. Az első férjem Weszely Tibor matematikus, akivel sok matematikát tárgyaltunk, írtunk, neki megjelent akkor a Vályi életéről és munkásságáról szóló kis könyve. Utána aprólékosabban is kezdett érdekelni Vályi élete. Az internet elterjedése után még többet tudtam kutatni.

Vályi-szobor sem lenne Sebestyén Jólia nélkül Fotó: Haáz Vince

– A Vályi Gyula szobrának felállítását is ön kezdeményezte?
– Igen, 2005-ben született meg az ötlet, és hét év múlva, 2012-ben állítottuk fel, május 25-én. A szobrászművész Miholcsa József volt, akivel naponta egyeztettünk a szobor ügyében, és ő elfogadta a javaslataimat. Számomra az volt a fontos, hogy kifejezze, hogy mit alkotott, hiszen a világ azért ünnepli. Mert ahol hajót és repülőgépet gyártanak, ott a légcsavar felületét annak a matematikai elméletnek a segítségével határozzák meg, amit ő 25 évesen alkotott a világon elsőként. Akkor indult be a motoros hajógyártás és a repülőgépgyártás, a világ matematikusai azon dolgoztak, hogyan lehet a légcsavart hatékonyabbá tenni. Az egyetem elvégzése után két éves ösztöndíjjal tovább tanult Berlinben. Itt vált kutató matematikussá. Hazatérve megalkotta a másodrendű parciális differenciális egyenletek elméletéhez című munkáját.

Mindössze 25 éves volt, amikor megjelent a dolgozata, ami világhírnevet szerzett neki, valamint a matematika tudományok doktorává is avatták.

A kolozsvári egyetem, talán egyik leghatásosabb és tiszteletnek örvendő tanára volt 30 éven át.

Négy éves sem volt, amikor elesett és a gondatlan kezelés miatt élete végéig bottal járt. Szembetegsége is gyerekkorában kezdődött, a mai orvosok szerint,   szemidegsorvadása volt, amely csak rosszabbodott egészen addig, amíg teljesen elveszítette a látását. Minden fizikai fogyatékossága ellenére, csak emlékezőtehetsége, munkaszeretete, tudományának mélysége segítségével lett városunk legnagyobb tudós szülötte az egyik legnagyobb magyar matematikus. Példaképe lehet minden felnövekvő generációnak.

– Mivel magyarázza, hogy a matematikával szemben oly nagy az ellenszenv sok diákban?
– Én magamból indulok ki mindig, csak azt a tantárgyat tanultam, de azt nagyon, amelyik tanárt szerettem. Valamikor gyereksebész szerettem volna lenni, de ahhoz sok latint is kellett tanulni. Csakhogy én nem szerettem  a latin tanáromat, mert nem volt jó ember, nem szerette a gyerekeket. A mateket Károly bácsival kezdtem és a középiskolában is kiváló tanáraim voltak.

Olyan az agy, mint egy sokfiókos szekrény, minden fogalom egy kis fiókot foglal el. Feltételezem, hogy születésünkkor mindnyájan ugyanannyi agysejtet kapunk. Ha feltöltöm tudással, akkor az ott van. De tudnom kell, hogy egy adott helyzet megoldásához melyik  fiókot húzzam ki.

– Kisgyerekkel mikortól érdemes matekezni? Hogy lehet megkedveltetni a matematikát?
– Egész kiskorától játékosan. Például van olyan  informatikus, aki két évesen megismerte a számjegyeket, römizés közben, és  3 évesen már felnőtt szinten römizett. Tehát egész kiskortól, ha játékosan megtanul összerakni, dolgokat megtalálni, sokkal könnyebb lesz neki. Van még valami: ha a gyerek szereti a tanárt, ő is igyekszik megszerettetni magát.

A tanárnő szerint kiskorban, játékosan kell megszerettetni a gyerekekkel a számokat Fotó: Gálna Zoltán

– Minden gyerekkel érdemes foglalkozni? Azzal is, aki nem zseni?
– A kezdeteknél mindenkivel érdemes, már negyedik osztálytól. Az idén a Vályi Gyula-körbe behoztuk a negyediket is. Úgy képzelem el a matematika tevékenységet, mint az asztalos mesterséget. Hiába van deszka, le kellene simítani, de nincs gyalu. Vagy egy szekrény elkészítéséhez el kell gondolni, milyen fából, milyen szerszámmal, hogyan. Tehát

a matematika megoldásában az az előny a gyerekek számára, hogy megtanulnak gondolkodni.

Hogy innen el kell jutnom oda és ahhoz szükségem van erre és erre. Tehát a tételek és képletek eszközök egy cél érdekében. Ha nem tanul meg gondolkodni  a gyermek, hiába tanulja meg a képleteket, ha nem tudja, hogy mikor melyiket kell felhasználni. Nem kell elvetni senkit, tizenkettedikban is újrakezdheti, ha gondolkodó ember és bizonyos dolgokat megtanult, bizonyos dolgokat nem, de céltudatos.

– Ezek szerint nem állja meg a helyét az, hogy van aki matekre született és van aki nem?
–  Aki arra született és foglalkozik vele, az feljuthat a csúcsra, aki arra született, de nem fogalkozik vele, nem jut sokra. Aki viszont nem arra született, de szorgalmas, az is feljuthat a csúcsra. Gauss szerint a tehetség 5 százalék adottság és 95 százalék izzadság.

 

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.