A marosvásárhelyi városháza, amely az elmúlt években fokozatosan fejlesztett létesítmény tulajdonosa, évről évre érdekesebb elnevezéseket ad a marosvásárhelyiek által csak egyszerűen víkendnek, románul week-endnek (hétvége) nevezett városi strandnak. Volt már
a környék legkedveltebb strandja, a város igazgyöngye, idén nyáron pedig kis tengerpartnak nevezik,
valahányszor közleményt adnak ki róla. S ha figyelembe vesszük, hogy egy hétvégén 10 ezer ember vált belépőjegyet, s szórakozik, fürdik, vásárol és napozik, akkor kicsit megértjük, hogy miért nevezik kis tengerpartnak a tágas, több hektáron fekvő, de azért júliusi-augusztusi napos hétvégéken igencsak zsúfolt strandot.
Tény, a belépőjegy mindenki számára elérhető, felnőtteknek napi 6 lej, gyerekeknek, nyugdíjasoknak, egyetemistáknak, veteránoknak 3 lej, fogyatékosok, sportolók ingyen léphetnek be az idéntől mágneses beléptetőrendszerrel működtetett kapukon. S van egy sokat vitatott kedvezmény: este 7 óra után ingyenes a belépés. A víkendtelepen kevés, de évente felújított és karban tartott öltöző van, ahol gyorsan bebújhat a vendég a fürdődresszbe. Négy kinti medence áll a strandolók rendelkezésére: két úgynevezett nagymedence, az egyik 1,8 m mély, a másik 1,2 m, éppen ezért tudják használni az úszni tudó és nem tudó fürdőzők is, van egy kör alakú csúszdás tágas medence, ott 60 centi a víz szintje, így tökéletes a gyerekek számára is, valamint van a kisebb gyermekmedence, amelyben az egészen picik is strandolhatnak, abban 30 centi és 60 centi között változik a víz mélysége.
Ezeket május elsején töltik fel, a legkisebb gyermekmedence kivételével, amelynek vizét folyamatosan cserélik, a szezon végéig ugyanaz a víz van benne.
Ahogy legtöbb erdélyi, romániai és külföldi strandon is. Volt olyan időszak, amikor hétfőn zárva volt a létesítmény, és cserélték a nagymedence vizét is, de az már nagyon régen volt. Most automatizált víztisztító rendszer van, amellyel megszűrik, forgatják és az előírásoknak megfelelővé teszik a medencék vizét. A városháza épp múlt héten adott ki egy közleményt, amelyben bizonyítja, hogy mindenik medence vize megfelelően tiszta és higiénikus. A víz időjárásfüggő, de viszonylag gyorsan melegszik, így ha két-három nap megközelíti a levegő hőmérséklete a 30 Celsius-fokot akkor már jól lehet lubickolni benne.
Nagy előnye a víkendnek, hogy több csúszda is várja a gyermekeket, fiatalokat, felnőtteket egyaránt. „Messze földön” nincs ilyen választék.
A kacskaringós gyermekcsúszdát ingyen lehet használni, a két nagyobb, nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek szánt piros és kék létesítményt napi bérlettel (10 lej) lehet kipróbálni, de aki csak egyszer-kétszer szeretné növelni az adrenalinszintjét, megteheti 1 lej/csúszás ellenében. Jó tudni, hogy a csúszdák csak verőfényes napokon működnek, így ha csak ezekért szeretnénk belépőjegyet váltani, érdeklődjünk a jegypénztárnál.
Szintén pozitívum a marosvásárhelyi víkendtelepen, hogy tágas hely van a napozásra, s több kisebb-nagyobb játszótér áll a gyerekek rendelkezésére. Lehet pihenni és napozni baldachin-ágyakon, napozóágyakon, de ezek száma korlátozott, így akinek nem jut, annak marad a fűre, padra leterített pokróc. Vannak árnyékos és nyugisabb részek is, ahol a kisgyerekkel érkezők pihenhetnek, labdázhatnak. Pár éve felszámolták a legtöbb homokozót, így a legkisebbeknek ezt mellőzniük kell, de van számos hinta, lipinka, csúszda, s biztos mindenki talál kedvére való játékeszközt.
Aki fagyizni, falatozni szeretne, annak sem kell csalódnia, több helyen lehet jeges finomságokat kapni, egy gombóc fagyi 2,5 lej, a jégkása 5 lejnél kezdődik, a főtt kukorica 4 lej, egy félliteres üdítő 5 lej. De senki nem haragszik meg, ha az otthonról hozott elemózsiát tízóraizzuk meg, s a hűtőtáskából fogyasztjuk a sört, üdítőt. (Csak halkan jegyezzük meg, hogy a hátsó bejárat mellett van egy elhagyatott terasz is, valamikor Rozmaring volt, majd többször nevet cserélt, amely igazi veszélyforrás, hiszen korhadt deszkák, villanykábelek leselkednek az arra járókra. Jó lenne elkeríteni.)
Ha még a víkendtelep jó oldalánál tartunk, mindenképp fontos kiemelni, hogy számos sportpálya van a telepen, amit ki lehet bérelni, de ha két-három gyereknek kapura rúgni van kedve, az is gond nélkül megoldható.
Lehet pingpongozni, teniszezni, s lehet csónakot, vízibiciklit bérelni, s akár a szomszédos Maroson is „sétálni egyet.”
S ha már meguntunk a lubickolást (ha egyáltalán van ilyen), a napozást, és a szundikálás helyett hasznosan szeretnénk eltölteni az időt, érdemes felkutatni a víkendtelep több részén elhelyezett kis faládikókat, amelyekben könyvek vannak. Románok és magyarok, meséskönyvek és regények, novellák. Nem a legújabb kiadások, de biztos találunk kedvünkre valót, amibe beleolvashatunk, majd visszatehetjük, esetleg szomszédunknak is figyelmébe ajánljuk.
A strand egyik nagy hátránya éppen a potom belépő összege, ugyanis sem az egyszeri vendéget, különösen nem a rendszeresen visszajárók figyelmét nem kerüli el, hogy
a víkendtelepet sokan tisztálkodásra használják, de ha nem is épp szappannal mosakodnak a medencékben, teljesen mellőzik a zuhanyozók és a fürdődressz használatát is.
Nem arról van szó, hogy meztelenül fürdenek (bár a toplessz napozókkal azért lehet találkozni a víkenden) hanem arról, hogy a viseletes, fehérnek, tisztának semmiképp nem mondható alsójukban napoznak, ugranak a vízbe. Különösen sok ágrólszakadt gyerekkel és családjával lehet találkozni hét óra után, amikor még napozni és strandolni is elég meleg van, és nem kell belépőjegyet fizetni. S bizony mondhat a városháza bármit a víz minőségéről, s arról, hogy megfelel a paramétereknek, amikor gyermekünk mellett a szó szoros értelmében szutykos kisgyermekek fürdenek a gyermekmedencében, igencsak elmegy a kedvünk a további víkendezéstől.
A városháza évek óta nem talált megoldást erre a kérdésre, pedig rengeteg kritika éri emiatt. Arra hivatkoznak, hogy tíz kamrával figyelik a telepet, s járőröző rendőrök is vannak, így rendbontás nem történik, s senkit nem tudnak kizárni a víkendről, ahova az esti belépés ingyenes. Ez így van. Azonban rendszeres és kitartó felügyelettel lehetne javítani a helyzeten, s elérni, hogy ez a folt lekerüljön a víkendtelepről. Nem kizárni, hanem nevelni kellene azokat, akik az utcai rövidnadrágjukban, alsógatyában, fehérneművel fürdenek. A víkendtelep szabályzatában ugyanis benne van, hogy fürdődressz használata kötelező, így ha az alkalmazottak, felügyelők, helyi rendőrök a medencék mellett megszólítanák a valamikor fehér, ma már csak szürke alsóneműben fürdőzőket és kitessékelnék a vízből, esetleg felajánlanának nekik egy kölcsön fürdődresszet, lehetne javítani a jelenlegi helyzeten. Tavaly az egyik közkedvelt rádiós indított egy ehhez hasonló egyéni kampányt, amikor lefényképezte az alsógatyába ágáló fiatalokat, s kitette a Facebook-odalára. Volt, aki rossz néven vette a célzást, volt, aki megfenyegette, és biztos akadt olyan is, aki megszégyellte magát, s következő alkalommal már fürdődresszben jött. Biztos vagyok benne, hogy ha két hétig mindenkit megszólítanának, s azután is állandóan felügyelnék a medencéket jelentősen csökkenteni lehetne azok számát, akik nemcsak strandolni, hanem fürdeni járnak a marosvásárhelyi víkendtelepre. Kár, hogy a méltán közkedvelt víkendtelep emiatt veszítsen népszerűségéből és vessen rossz fényt a városra.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.