Természetes antibiotikus hatású gyógynövények

Dakó Viola 2025. július 24., 09:38 utolsó módosítás: 2025. július 24., 09:44

Javában tart a nyár, ilyenkor érdemes a hűvösebb időszakokban jelentkező betegségekre gyógynövényeket gyűjteni, akár megelőzés jelleggel is. Természetes antibiotikus hatású gyógynövényekkel fogunk ma megismerkedni, a fűszernövényként ismert szurokfűvel, nagyszüleink kedvencével, az apróbojtorjánnal és az értékes ökörfarkkóró virágzatával. Sok más jellegű felhasználásukat is bemutatjuk, próbáljunk ki minél többet.

•  Fotó: Csergő Nándor
galéria
Fotó: Csergő Nándor

A szurokfű (Origanum vulgare)

Hegyvidéki fűszernövényünk, hívjuk még vad oregánónak és vad majorannának is, Gyimesekben pedig ezerjófű a népi neve. Az ezerjófű név becsapós kissé, hiszen egy másik gyógynövénynek ez a hivatalos magyar neve, a kis ezerjófüvet apró rózsaszín csillagszerű virágairól ismerjük fel, és nagyon keserű a teája. Naposabb területeken és erdőszéleken keressük, jegyezzük meg a lelőhelyeket, évelő növénynek számít.

A szurokfű gyógy- és fűszernövény is egyben, oregánós és majorannás íze van.

A szárított virágos hajtásait használhatjuk megőrölve fűszerként, de virágzás előtt is gyűjthetjük leveles hajtásait egész tavasszal. Ehető vadnövény is, levelei és virágai is ízletesek. Használhatjuk salátákhoz, és dekorálhatunk vele sós ételeket is. Nedves dobozban és hűtőben jól tárolható, 4-5 napig is. Teája fűszeres ízű, hegyi teakeverékek kiváló alapja lehet. Forrázzunk le egy evőkanál szárítmányt 3 deci vízzel, hagyjuk ázni 10 percig lefedve, és leszűrést követően fogyasztható is. Keverhetjük más gyógynövényekkel is,

áfonyalevéllel, lucfenyőhajtással és kasvirággal keverve ideális.

3 éves kor alatt nem javasolt, e fölött pedig csak kis dózisban és hígítva. 12 év feletti gyerekek fogyaszthatják csak rendszeresen. Illóanyagokban gazdag, ezért várandósság és szoptatás ideje alatt kerülendő koncentrált formában történő fogyasztása, a népi gyógyászat méhösszehúzóként ismeri. Áztathatjuk gyümölcsecetbe 2-3 hétre, és aromás fűszerecetet kapunk, de fermentált üdítő és szörp készítéséhez is felhasználható.

•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Fűszerként, de ha szeretjük ízét, akkor magában is.

Légzőszervi megbetegedések idején lehet segítségünkre, erős antibakteriális és gombaellenes hatású. Fájdalomcsillapító hatása miatt migrén, de hétköznapi fejfájás esetén is használhatjuk.

Gyulladáscsökkentő hatóanyagai pedig reuma és ízületi panaszok esetén rendszeresen fogyasztva enyhíthetik a tüneteket. Emésztésserkentő, nehezebb ételek fogyasztása, puffadás és gyomorgörcsök esetén jó választás teája. Enyhe idegnyugtató hatása miatt napközben is fogyaszthatjuk, nem túl erős, nem álmosodunk el tőle. Külsőleg felhasználva fertőtlenítő és gombás fertőzések esetében használjuk. Gyakran emlegetik természetes antibiotikumként is karvakrol (illóanyag) tartalma miatt.

Igazi kincs a beporzó rovarok számára, nektárjának cukortartalma nagyon magas, ezért előszeretettel látogatják. Emiatt gyűjtés közben is legyünk óvatosak, ne markoljunk rá méhekre. Alacsonyabb vidékeken nem fordul elő vadon, de a kertünkbe betelepítve mindig kéznél lehet. Szárazságtűrő, klímarezisztens ágyásoknak sokáig virágzó éke lehet. Szárításához kössünk vékony csokrokat, vagy terítsük ki, naptól védett, de szellős helyen gyorsan megszárad. Én nagyon szeretem zöldséglevesek, csorbák fűszerezéséhez felhasználni. Krumplis, paradicsomos és gombás ételekhez is jól társítható, csak ne vigyük túlzásba. Akárcsak a kakukkfű, rozmaring vagy zsálya esetében a túlfűszerezés penészes ízvilágot idézhet az arra érzékenyeknél. Amennyiben nem tudunk gyűjteni belőle, bioboltban vagy gyógyszertárban románul „șovârf” néven keressük.

Az apróbojtorján (Agrimonia eupatoria)

Kis sárga, nyúlánk virágzatáról könnyedén megismerhető. Párlófűnek is hívják a vidéken, én is ezt a nevét tanultam meg legelőször nagymamámtól.

Antibiotikus és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert ez a gyógynövény is, immunerősítéshez és megelőzéshez képezheti teakeverékek alapját.

Herbáját, felső virágos részét gyűjtsük. Keserűanyagokban és csersavakban gazdag, segíti az emésztést és összehúzó hatású, hasmenés esetén is jótékony. Máj- és epetámogatáshoz kimondottan javasolt cickafarkkal és gyermekláncfűlevéllel vegyíteni.

Torokfertőtlenítéshez, ínygyulladás esetén öblögetni is jó választás a főzete.

Teájához forrázzunk le egy evőkanál szárítmányt 3 deci vízzel, és hagyjuk ázni 7-8 percig lefedve. Ne áztassuk sokáig, mert tannintartalma miatt kesernyés lesz. Kis mennyiségben tartalmaz kovasavat is, haj- és körömerősítéshez is használhatjuk. Keverjük mezei zsúrlóval és csalánnal, ha erős hatást szeretnénk elérni. Vizelethajtó teakeverékek alapanyagaként is találkozhatunk vele. Teája nagyon kellemes ízű, élvezeti teaként is iható. Gyerekeknek 6 éves kor fölött javasolt, várandósság és szoptatás ideje alatt kerülendő.

•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Augusztus végéig virágzik napsütötte részeken, száraz gyepek gyakori növénye. Emellett előfordul félárnyékos és bolygatott részeken is, nagy a stressztűrő képessége. Tömegesen terem, de a nyári kaszálások miatt nem olyan könnyű megtalálni. Termései ragadósak, beleragadnak az állatok bundájába. Ezzel biztosítja szaporítóanyagának hatékony és messzire való eljutását, így az állatok tudattalanul is, de segítik terjedését. Tinktúra és tea formájában a legkönnyebb fogyasztani, de ülőfürdő is készülhet belőle, cickafarkhoz hasonlóan. Virágai ehetőek, de nagyon vékony a szirmuk, így csak aznapi felhasználásra javasolt. Érdekesség, hogy

hangszáltisztító és toroknyugtató hatású,

emiatt énekeseknek és sokat beszélő embereknek kimondottan javasolt a fogyasztása teaként.

Az ökörfarkkóró fajok (Verbascum spp.)

Az értékesebb gyógynövényeink közé tartoznak, és magas termetükről ismertek, elérhetik az 1,5–2 m magasságot is. Citromsárga virágai és nagy termete miatt feltűnő megjelenésű, a hegyvidéki oldalakat és sziklás, gyenge talajokat kedveli. Gyógyászati jelleggel a következő fajokat használhatjuk: szöszös, molyhos és dúsvirágú ökörfarkkóró. Kellemes illatú és ízű gyógynövények, legértékesebb részük a virágzat.

A virágokat lecsipkedve, gondosan megszárítva használandó, de érdemes figyelni rá, mert érzékeny és barnulhat.

Emiatt aszalógépben a legideálisabb a szárítása, alacsony hőfokon szárítsuk, max. 40 Celsius-fokon. Nyomásra is érzékenyek a szirmok, gyengéden bánjunk velük.

•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Kimondottan tüdővel kapcsolatos betegségek esetén lehet segítség. Aukubin tartalma miatt

enyhén antibiotikus és gyulladáscsökkentő hatású. Dohányzóknak és asztmásoknak kimondottan javasolt a rendszeres fogyasztása,

szörp és tinktúra is készül belőle. A virágai ehetőek, de kényességük miatt szintén csak aznapi felhasználásra javasolt dekorációként. Influenza és légúti panaszok esetén alkalmazzuk teáját, forrázzunk le egy evőkanál szárítmányt 3 deci vízzel, és áztassuk 10–12 percig lefedve.

Enyhe lázcsillapító hatású is, bodzavirággal keverve kiváló láz esetén.

Gyermekgyógyászatban is használatos 3 éves kor fölött, kis mennyiségben. Várandósság és szoptatás ideje alatt is iható, rövid ideig. A levelei is tartalmaznak jótékony hatóanyagokat, de más a hatóanyagprofiljuk, elég szöszösek és szőrösek, így csak alapos megszűrést követően használhatóak teaként. A levelek gyerekeknek és várandósoknak nem javasoltak, ízük is erősebb.

•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Külsőleg sebek kezelésére és gyulladáscsökkentőnek tudjuk használni. Belsőleg nyákoldóként használjuk, hörgőtisztításra és súlyosabb fertőzések esetén. A virág rendszeresebben és könnyedébben fogyasztható. Érdekesség, hogy régen fáklyafűként volt ismert, merev és hosszú szárát faggyúba mártva fáklyaként használták. Kétéves növény, első évben tőlevélrózsát fejleszt, a másodikban pedig virágzik és termést hoz. Magról érdemes szaporítani, sekélyen vetve. Ha nem találjuk meg a megszokott lelőhelyén, akkor ne aggódjunk, valószínű első éves, kis méretű példányai veszik körbe a tavalyi kórókat, és ezért nem vesszük észre. Következő évben virágozni is fog.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.