Változatosság a konyhában

Haba Tünde 2025. május 11., 08:00

Egyre több szakember mondja egyre többször és nyomatékosabban, hogy az egészségünk érdekében minél változatosabban táplálkozzunk: együnk több zöldséget és gyümölcsöt, többféle gabonát, olajos magot, és kevesebb húst.

•  Fotó: Illusztráció: Pixabay
galéria
Fotó: Illusztráció: Pixabay

Ez az üzenet a húst hússal, pityókát kenyérrel fogyasztó székely emberről szinte azonnal visszapattan, miközben egyre több a krónikus, autoimmun vagy allergiás betegséggel, rákos megbetegedéssel küzdő ember a mi vidékünkön is. Ebben a cikkben nem fogok orvosi érveket felsorakoztatni az egyoldalú étkezés kevésbé jótékony hatásáról, mivel én nem vagyok ennek szakembere, inkább arra fókuszálnék, hogyan tudjuk ezt a változatosságot bevezetni, megvalósítani minél időhatékonyabban és pazarlás-mentesebben a saját konyhánkban. A mai rohanó világban ezek a szempontok sokszor döntőek abban, hogy végül mi kerül az asztalunkra.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd

A székely konyha egy hihetetlenül változatos, sokféle alapanyagot használó konyha volt úgy száz éve, amikor az egyes háztartásokban

az emberek megtermelték a mindennapi élelmük legnagyobb részét és sokkal több mindent gyűjtögettek az erdőkből, mezőkről.

Bár a mai fogyasztói társadalom nyújtotta termékdömpinget szemlélve ez a kijelentés túlzónak tűnhet, ha megnézzük, hogy annak a sokféle terméknek, ami a boltokban kapható, mi a fő alapanyaga, akkor leggyakrabban a búzaliszttel, pálmaolajjal és a cukorral találkozhatunk. Ezeken kívül a mai székely ember asztalára az esetek legnagyobb százalékában a disznóhús és a pityóka kerül. Száz évvel korábban mindenképpen kisebb volt az előre csomagolt készételek felhozatala, és mennyiségileg is kevesebb élelmiszer volt, főleg a téli időszakban, az a kevés viszont jóval változatosabb.

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde
Fotó: Dimény-Varga Tünde

A reform konyha hulláma elég sok, régen használt és háttérbe került alapanyagot tett újra népszerűvé. Bár itt nálunk annyira azért nem terjedtek ezek el, arra mindenképpen jó volt ez a hullám, hogy

ma már nagyon sokféle alapanyag megtalálható a székelyföldi boltokban is. Érdemes kísérletezni velük.

Egy alapvetően húsevő családban első lépésként talán érdemes azzal kezdeni, hogy másfajta húsokkal is kísérletezünk a disznó-csirke kombón kívül. Ma már aránylag egyszerűen hozzájuthatunk háztáji liba-, kacsa-, pulyka-, juh-, kecske- vagy nyúlhúshoz. Amellett, hogy ezek nagyobb valószínűség szerint „tisztább” húsok, mint az ipari termelésből, egy nagyon hosszú ellátási láncon keresztül érkező társaik, változatosabbá is teszik az étkezésünk. Ha a családtagok arra hivatkozva, hogy nem ízlik, elutasítják, akkor érdemes másféle elkészítési módokkal, másféle ízesítéssel kísérletezni, vagy akár keverni olyan húsokkal, amit jobban szeretnek. Egy fasírtban például, valószínűleg jobban belesimul a többi alapanyag ízvilágába az új íz is.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd

Következő fázisban a zöldségeknek adjunk nagyobb esélyt.

Minden étkezésnél legyen valamilyen zöldség a tányéron, akár savanyúság formájában, akár friss saláta formájában, de a köretbe is hatékonyan belophatjuk.

Savanyúságok terén is érdemes újabb fajta zöldségekkel kísérletezni: én már tettem el savanyított patiszont, fermentáltam retket, csicsókát, murkot is, de ha a család szereti a vegyes zöldségekből készült muraturát, akkor az már fél siker!

A friss saláta inkább a nyári szezonban praktikus, a paradicsom-paprika-uborka kombináció mellé mindenképpen próbáljunk belecsempészni zöld leveles zöldségeket, mint a sokféle saláta, spenót, sóska, mangold, de akár a gyökérzöldségek levelét is, mint a reteklapi, céklalevél, zsenge karalábé levél (kizárólag, ha vegyszermentes zöldséghez jutunk).

Színesebbé tehetjük a salátánkat színes ehető virágokkal, mint a metélőhagyma lila virága, a sarkantyúka narancssárga virága, árvácska, borsóhajtás, stb.

Ahhoz, hogy ebéd előtt ne kelljen túl sok időt foglalkozni a saláta előkészítésével, a legpraktikusabb trükk, hogy a zöld leveleseket bevásárlás után azonnal tisztítsuk meg, mossuk meg alaposan, szárítsuk le és tegyük egy nedves (de nem vizes) konyharuhával kibélelt, zárható tetejű dobozban a hűtőbe.

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde
Fotó: Dimény-Varga Tünde

A friss saláta lelke a salátaöntet, próbáljunk ki többfélét. Nekem a mézes-mustármártás a kedvencem (mustár, ecet vagy citromlé, olaj, méz, fűszerek), ebből mindig egy nagyobb adagot készítek, a hűtőben jól eláll több hétig is, így mindig kéznél van. A dobozolt levelekből ezzel a salátaöntettel pár perc alatt zöldség kerül a tányérra, ami biztosan elmaradna, ha minden nem lenne így előkészítve.

A köretet is érdemes néha felturbózni egy kis zöldséggel.

A főtt rizset borsóval, kukoricával, murokkal, paprikával, de akár brokkolival, gombával is keverhetjük. A krumplihoz is talál a kápia, sütőtök, de akár a spenót, mangold is. A laskaféléket is megbolondíthatjuk egy kis párolt zöldséggel, ha olyan a feltét, de akár önálló étel is készülhet belőlük.

Én a zöldségeket a legjobban úgy szeretem, hogy egy pici zsiradékon egy nagy wokban pirítva párolom, és attól függően, éppen milyen maradékok vannak a hűtőben, kerülhet melléje főtt gabonaféle, főtt maradék laska, sült hús maradék vagy sonka, de akár kockára vágott szikkadt kenyér is. Igazi maradékmentő recept ez nálunk. Feltétként tükörtojás, grillsajt, kolbász is passzol hozzá, de önálló ételként is megállja a helyét. Gyors, laktató, nagyon szeretem akár reggelire, akár ebédre. Ilyen formában szinte minden zöldséget fel lehet használni, ami passzol egymással és tálaláskor többféle szárított- vagy zöldfűszerrel variálhatjuk az ízvilágát.

Sokféle zöldséget elkészíthetünk darált hússal rakva, de akár zöldségfasírtként is.

Előbbi recepthez karfiolt, brokkolit, vinetét, karalábét, zöldpaszulyt, spárgát, cukkinit, utóbbihoz elsősorban a gyökérzöldségeket: murkot, céklát, zellert használhatunk, de a cukkiniból, brokkoliból, káposztából is nagyon finom zöldségfasírt készíthető.

•  Fotó: György Ottilia
Fotó: György Ottilia

Ha a család szereti a krémleveseket, akkor szinte bármilyen zöldségből készíthetünk, feltétnek pedig jól megy hozzá a pirított kenyérkocka és pirított olajos magok, mint a kendermag, napraforgómag, tökmag, dió, mandula, stb.

Ha a zöldségekkel is megbarátkoztunk, akkor érdemes továbblépni a gabonák és hüvelyesek világába. A rizs és puliszka mellett

érdemes kísérletezni a hajdinával, kölessel, zabpehellyel, árpagyönggyel, de akár a búza alapú bulgurral és kuszkusszal is.

Hasonlóan a rizshez, nagyon jól kombinálhatóak zöldségekkel, gyümölcsökkel. A hajdina a legjobb savanyú káposztával, de gyökérzöldségekkel is jól passzol akár köretnek, akár valamilyen zöldség töltelékeként. A kölest én leginkább édes ételek készítéséhez használom, gyümölcsökkel jól talál (akár befőttekkel is), egyik nagy kedvencem az aranygaluska kölesből valamilyen gyümölccsel kombinálva. A zabpehely szinte mindennapos étel nálunk, elsősorban reggelire készítek, de fasítokba liszt helyett, süteményekbe is felhasználható, akár liszt formájában is.

A csicseriborsó, szemespaszuly és a lencsefélék is nagyszerű alapanyagok, amelyekből nem csak leves készíthető.

Szendvicskrém (humusz, tört paszuly), saláta, főzelék vagy akár fasírt is készülhet belőlük, de a csicseriborsó akár nasinak is kiváló, ha a főtt szemeket olajjal és fűszerekkel jól bedörzsölve lerben megpirítjuk. Lényeg, hogy főzés előtt áztassuk hosszan, és ha nagyon szelesek leszünk tőlük, akkor inkább csak kisebb mennyiségekkel kísérletezzünk első lépésként.

Idősporló tippnek azt ajánlom, hogy mindig főzzünk egy nagyobb adagot egyik-másik gabonaféléből, hüvelyesből, amit utólag sokféleképpen felhasználhatunk: akár zöldséglevesbe levesbetétnek, salátát felturbózni, vagy egy kis pirított párolt zöldséggel összekeverve, változatos köretet is készíthetünk belőlük pillanatok alatt.

Talán egyik legnehezebb abban, hogy változatossá tegyük az étkezésünk, hogy

egy-egy alapanyaghoz többféle felhasználási módot, receptet kell kipróbálnunk, megtanulnunk.

Mert minél többféle ízvilágot tudunk társítani hozzájuk, annál többször kerülhet az asztalunkra. Mifelénk a céklát szinte kizárólag cukros-ecetes lében eltett savanyúságként kóstolták legtöbben, pedig mennyire finom tud lenni a lerben sütött verzió kis balzsamecettel, mézzel, vagy a céklás brownie és az ukrán céklaleves. A gyökérzöldségek egy részével (murok, zeller, karalábé) is szinte csak a (hús)levesben találkozunk, pedig ha adnánk egy esélyt a majonézes zellerkrémnek vagy sült murokkrémnek, muroktortának, lehet többet fogyasztanánk ezekből a zöldségekből is. Lényeg, hogy merjünk kísérletezni! Az internet tele van receptek milliárdjaival, rengeteg a jobbnál jobb szakácskönyv, inspirálódjunk belőlük és ugyanakkor hallgassunk az intuíciónkra! Igazi ínyenc fogások születhetnek meg a kezünk közül. Jó étvágyat!

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.