A mindenkinek örömet okozó foci

R. Kiss Edit 2017. október 13., 16:17

Két ember és egy labda, és máris kész a foci. De mégis mire számíthatunk, ha erre a sportágra adjuk gyermekünket: a kisfiút vagy akár a kislányt? Sportágválasztó sorozatunk második részében az FK Csíkszereda illetékesei válaszolnak kérdéseinkre.

A mindenkinek örömet okozó foci
galéria
Kis focisok nagy játéka. Már egészen kis kortól lehet rúgni a labdát a különböző egyesületeknél Fotó: Gecse Noémi

Csíkszeredában több mint négyszáz gyerek focizik az FK Csíkszereda és az ennek keretében működő Székelyföldi Labdarúgó Akadémia igazolt játékosaként, az alközponti hálózattal együtt pedig több mint 2500 a regisztrált, 5–19 év közötti játékosok száma.

Amint Varga Károly a Futball Klub (FK) Csíkszereda szakmai igazgatója rámutatott, az elmúlt egy-másfél évben a labdarúgás népszerűsége Székelyföldön, de Csíkszeredában is jelentősen megugrott. „Tavasszal volt itt több olyan hazai mérkőzésünk, amikor több mint ezer néző volt kint, illetve a futballedzésre jelentkező gyermekek száma is megkétszereződött. Most már ott tartunk, hogy az infrastrukturális lehetőségek, illetve az edzők száma is kezd korlátot szabni.

De mindenképp ragaszkodunk ahhoz, hogy aki jelentkezik futballozni, az kapja meg a lehetőséget”

– fejtette ki.

Mikor ajánlott elkezdeni?

Az FK keretében ötéves kortól tizenkilenc éves korig rúgják a labdát a gyerekek, fiatalok, ehhez hozzájön persze a felnőttcsapat is. Kurucsai Milán szekcióvezető edző, aki a legkisebbekkel foglalkozik, azt mondja, nem korhoz kötött a felvétel, az számít, hogy a jelentkező gyerekek mennyire érdeklődőek, alkalmasak már a játékos feladatok elvégzésére, és mennyire érzik jól magukat a foglakozáson. Rendszerint ötéves korban kezdik a futballt, de az edző rámutat, nagy egyéni különbségek vannak a gyermekek között. „Meg kell próbálni. Akit vonz a labda, szeret mozogni, és látszik, hogy érdeklődő, azt lehet hozni” – mondta.

Nincs testfelépítéshez kötött követelmény Fotó: Gecse Noémi

Kifejtette, a legkisebb csoportoknál még nem kifejezetten speciális labdarúgó edzéseket tartanak, hanem általános képességfejlesztés történik, ugyanakkor pedig különböző csoportokban zajlik a tevékenység: van, aki már nagyon komoly gyakorlatokat végez, mások pedig inkább játékokat, nem is mindig labdával. Nincs a testfelépítéshez kötött követelmény, amint Varga Károly megjegyezte,

nem kifejezetten erős testalkatú, hanem inkább ügyes gyermeket keresnek, olyanokat, akik tudnak közösségben is dolgozni, együttműködni.

Magyarországon nagyon sok lány focizott, itt viszont csak fiúk járnak hozzá – válaszolta kérdésünkre az anyaországból érkezett Kurucsai Milán, aki hozzátette, ugyanolyan szeretettel várja lányok jelentkezését is. Varga Károlytól megtudtuk, az FK-nak vannak lánycsapatai is, nagyobbak, ezekbe is várnak új játékosokat.

Heti hány edzés, és mennyibe kerül?

A legkisebb gyerekeknél heti két-három edzés a jellemző, ez is függ az edzés típusától, egy foglalkozás pedig 60-75 perc. Az FK illetékesei felvázolták, az akadémiai korosztályok már heti öt-hat alkalommal edzenek, és nem ritka esetükben a kilencvenperces edzés sem. A foglalkozásokat délután tartják, tanórák után, így össze lehet egyeztetni az oktatással, szünidőben pedig délelőttönként is vannak edzések. Figyelnek arra is, hogy akinek haza kell mennie, az ne érjen túl későn haza, ezért inkább az akadémiai csapatok edzenek később, akik bent laknak a Márton Áron Tehetséggondozó Központ kollégiumában.

A foglalkozásokat délután, tanórák után tartják Fotó: Gecse Noémi

Varga Károly ismertette, tagdíj nincs,

az akadémiára bekerülő gyermekeknek pedig minden költségét állják.

Az alsóbb korosztályoknál a szülők hozzájárulnak a gyermekek szállításához és a felszerelés költségeihez, de a klub itt is biztosítja a mérkőzés-felszerelés mellett az edzésmunkához szükséges segédeszközöket. Az FK Csíkszereda háromlépcsős rendszert dolgozott ki: a kisebb, kispályán játszó korosztályoknál hangsúlyosabb a szülők támogatása, azoknál a gyerekeknél, akik már nagypályán játszanak, az FK áll minden költséget, az akadémiára beköltöző és az ifjúsági országos bajnokságban játszó fiatalok pedig már kapnak az FK Csíkszeredától szerződést, teljes ellátást, vitaminnal való ellátást stb.

Honnan hová?

Az FK keretében a kezdetektől a legfelső szintig van lehetőség a labdarúgásra – mutatott rá Cseke Szilárd, az FK sportigazgatója. Varga Károly pedig kifejtette, megpróbálják minél előbb bevonni a gyermekeket a sportágba, egyáltalán megnyerni őket a sport számára, ezután 14 éves korig az alközpontjaikban, de a szakmai irányításuk alatt fociznak a gyermekek, a nyolcadik osztály után pedig van egy szelekció, amikor az alközpontokból − így természetesen Csíkszeredából is − bekerülhetnek az akadémiára. Aki nem kerül be és nem jut el az országos bajnokságig, az is tud tovább futballozni, őket a B csapatok keretében a megyei bajnokságban indítják.

A lányfocinak is lendületet adnának a közeljövőben Fotó: Gecse Noémi

Cseke Szilárd azt hangsúlyozta, nagyon jó, hogy mind az utánpótlás, mind a felnőtt labdarúgás egy klubon belül működik, tehát nem külön áll a nevelőegyesület és a felnőtt egyesület: „egy klubon belül biztosítva van a folytonosság és vannak annyira jó feltételek itt, hogy a szülők nincsenek ráutalva arra, hogy a tehetségesebb gyermeket külföldre vigyék ahhoz, hogy tovább fejlődhessen.

Itt a piramis minden lépcsőfokát egy egyesületen belül végig lehet járni”.

Varga Károly szerint tudatosan erősítik is az egy klubhoz tartozás érzését, hisz akiből nem lesz profi focista, abból lehet szurkoló vagy elkötelezett támogató. A lányfocinak is egyrészt azért akarnak új lendületet adni, hogy a majdani anyukák is szívesen engedjék a későbbiekben focizni gyermekeiket.

A foci mindenütt ott van

„Nagyon szeretik a gyerekek a focit. A labdarúgás egy olyan sportág, amit a világon mindenhol kedvelnek. Teljesen meglepő helyeken is találkoztam ezzel a sportággal, épp ezért nem csoda, hogy Csíkszeredában, a téli sportok hazájában is nagyon szeretik a focit, tény, hogy ennek a sportágnak van egy varázsa” – mondta Kurucsai Milán. Azért ajánlja a labdarúgást a gyermekeknek, mert úgy gondolja, az edzéseken mindenki jól érzi magát, hisz differenciálnak, azaz a képességek szerint különböző csoportokban szervezik meg a foglalkozást a gyermekeknek.

Nagyon élvezik a reménységek a játékot Fotó: Gecse Noémi

„Ki van elégítve a gyermekek mozgásigénye, játékigénye, az érettebbeknek pedig speciális edzéseken van lehetősége a maximális fejlődésre. Lényeges, hogy a gyermek jól érezze magát” – összegezte.

„A futball szerintem egy olyan sportág, amelyben mindenki megtalálja az örömét. És viszonylag kis anyagi ráfordítással, hiszen a focihoz igazából csak két ember és egy labda szükséges” – ajánlja a labdarúgást Varga Károly.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.