Ha érkezik a védőnő: Balázs-Kercsó Erzsébet

D. Balázs Ildikó 2020. június 18., 17:09 utolsó módosítás: 2020. június 19., 10:18

Tízéves németországi tapasztalattal tért haza mintegy fél évvel ezelőtt Gyergyóditróba Balázs-Kercsó Erzsébet szülésznő, bába, aki a településen március végétől védőnőként tevékenykedik. A szeretet és a jó szándék vezérli amikor egy-egy, a kórházból hazatért kismamát meglátogat, jó tanáccsal látja el. Mi a teendője egy védőnőnek, egyáltalán hogyan fogadják őt otthonaikban a gyermekágyas asszonyok – kérdeztem a fiatal gyergyószéki szakembert.

Ha érkezik a védőnő: Balázs-Kercsó Erzsébet
galéria
A családok támasza. A közelmúlttól Romániában is segíthet a csecsemőgondozásban a védőnő Fotó: Haáz Vince

Március végétől a gyergyóditrói édesanyáknak is lehetőségük van, hogy egy számukra kérdéses élethelyzetben egy kis bátorításért, tanácsért a védőnőhöz forduljanak. Bár eleinte a koronavírus-járvány miatt csak telefonos segítségnyújtásra volt lehetőség, néhány hete a szükségállapot megszűnésével a ditrói szakember immár otthonaikban is felkeresi a kisbabás családokat.

Jelenleg mintegy tizenöt családdal van kapcsolatban – meséli a települési önkormányzat alkalmazásában lévő Balázs-Kercsó Erzsébet. A faluban szülésfelkészítőket tart, terhesgondozással foglalkozik, a gyermekágyas időszakban szükség esetén ellátja az édesanyát, az újszülöttet, figyelemmel követi a kisbaba fejlődését.

„A védőnői szolgálat a közösségi ellátás keretében működik egy szülésznő és egy közösségi asszisztens együttműködésével a törvényes kereteken belül, a közegügyi igazgatóság szakmai irányításával. A családok számára ingyenes a szolgáltatás, s bár elsősorban a szociálisan hátrányos helyzetben lévő családokra fókuszálunk, ránk mindenki számíthat. Ezt a szolgáltatást bárki igénybe veheti, mi a gyergyóditrói édesanyákért felelünk.

Nem azért megyünk, hogy megnézzük, a lakásban rend van-e, vagy hogy hány szobában laknak, mi a legjobb indulattal és sok szeretettel érkezünk”

– magyarázza Erzsébet, aki a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem bábaképző szakán fejezte be tanulmányait tíz évvel ezelőtt.

Jelenleg kisebb csoportokban szülésfelkészítőket tart, betartva a jelenlegi járványhelyzet által megkövetelt egészségügyi előírásokat – jegyzi meg. Számára fontos – derül ki –, hogy segítsen az édesanyáknak felkészülni a szülésre, csecsemőgondozásra. A jelenleg már működő otthonlátogatás mellett a későbbiekben fogadóórákat is szeretne bevezetni az egy hónapos és egyéves kor közötti gyerekek számára, erre a helybéli Szent Katalin Egészségházban lesz majd lehetőség.

Köldökkezelés, pelenkázás, öltöztetés

„Miután az újszülöttet hazaviszik a kórházból, meglátogatja őt a háziorvos, akivel mi szoros kapcsolatban vagyunk. De szintén kapcsolatban állunk a szociális és gyermekjogvédelmi igazgatósággal, illetve a közegészségügyi igazgatósággal is. A háziorvostól megkapom az újszülöttel kapcsolatos legfontosabb információkat, az édesanya adatait, és felkeresem őket otthonukban. Először az édesanyát vizsgálom meg, annak függvényében, hogy császármetszéssel vagy természetes úton szült, ha szükséges, ellátom a sebét, segítek a szoptatásban, ellátom tanácsokkal. Ezt követően megvizsgálom az újszülöttet is, megfigyelem, hogyan zajlik a szoptatás, hiszen nagyon fontosnak tartom az anyatejes táplálást. Itt sokszor jól is jön a segítség. Megmérem a kisbaba súlyát, aztán jöhet a köldökkezelés, pelenkázás, öltöztetés, fürdetés, tulajdonképpen minden, ami a csecsemőgondozással összefügg.

A védőnői szolgáltatás nagyon fontos dolog, és úgy érzem, igény is van rá. Minden édesanyának szüksége van egy kis biztatásra, megnyugtatásra”

– magyarázza Erzsébet. Eddig pozitív fogadtatásban volt része, nyitottsággal fogadták és mindenhová visszavárják – jegyzi meg.

Van család, ahol egészen pici babát látogat meg, máshol már a hozzátáplálás elindításában ad tanácsokat, de van, ahol a leválasztást segíti tanácsaival.

Balázs-Kercsó Erzsébet tíz évet Németországban dolgozott szülésznőként és védőnőként Fotó: Forrás: Balázs-Kercsó Erzsébet személyes archívuma

„Eddig mindenhol azt éreztem, hogy örülnek nekem, egyszer sem éreztem fölöslegesnek magam. Sok esetben már búcsúzáskor időpontot egyeztetünk a következő látogatásra. Mindig van újdonság, mindig van, amire figyelni” – jegyzi meg mosolyogva.

Erzsébet az elmúlt tíz ében a németországi Baden-Württemberg tartományban dolgozott szülésznőként és védőnőként, aztán családjával a tavaly ősszel hazaköltöztek a Székelyföldre. Azt mondja, szakmailag sokat fejlődött, sok mindent tapasztalt, a kórházban például, ahol dolgozott évi 2500 szülést vezettek le.

„Az egyik legszebb dolognak tartom, hogy szülésznőként részt vehettem egy nő édesanyává válásában. Fontos számomra, hogy segíthetek egy nőnek anyává válni, hiszen minden babával egy édesanya születik. Ezért választottam ezt a hivatást, és nem is csalódtam benne.

Hálás vagyok, hogy mindenki mellém állt a település vezetőjétől kezdve a különböző hatóságokig, és lehetőséget kaptam, hogy hazaköltözve itthon folytathassam a munkám, hazahozva és továbbadva, amit Németországban tanultam” – mondja.

Az ingyenes szolgáltatással elsősorban a szociálisan hátrányos helyzetben lévő családokra fókuszálnak, de bárki igénybe veheti Fotó: Forrás: Balázs-Kercsó Erzsébet személyes archívuma

Erzsébet elmondása szerint Németországban nagyon jól szervezett a védőnői hálózat, bár ő a magyarországi példát tartja igazán követendőnek. A német rendszerben nehézséget okoz, hogy ugyan mindenkinek van védőnője, de őt nem hivatalból rendelik ki, hanem minden kismamának magának kell keresnie védőnőt.

Számára mindmáig a saját szülése legmeghatározottabb, amikor végre ő is átélhette mindazt, amire éveken keresztül felkészítette a nőket.

„Szülésznőként, bábaként mindenképpen felemelő pillanatoknak vagyunk tanúi, hiszen részt veszünk a születés élményében, a majd a családdá, az édesanyává, édesapává válás örömében” – magyarázza lelkesen a fiatal védőnő, majd elbúcsúzik. Várja egy néhány napos kisbaba.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.