A romániai rendszerváltás utáni időszaknak talán az első egy-két hónapja volt csodálatos egy székelyföldi magyar számára, hiszen a marosvásárhelyi események (1990. március 19–21.) lerombolták az addigi optimizmust, a szabadságba vetett hitet. A decemberi forró napok után az élet hamar újraindult, és minden szegmensében újat jelentett mindenkinek. Az üzletekben lett ennivaló, lehetett szabadon beszélgetni bármiről, nem mellékesen kezdtek újszerű kultúresemények is történni az erdélyi és székelyföldi településeken.
Székelyudvarhelyen az egyik ilyen első történet, ami az új kor hajnalán jött létre, a Hobo Blues Band fellépése volt 1990. március 5-én, hétfőn este. A koncertnek voltak „előzményei” (más városokban is), hiszen két nappal korábban ez együttes Kolozsváron lépett fel (olyan más fellépők mellett, mint az Első Emelet, a 100 Folk Celsius vagy az R-Go), illetve Aradon január 29-én (ebben a városban március 14-én még egy koncertet adtak).
Érdekes mozzanat volt az is, hogy koncertet megelőzően, még egy februári napon a székelyudvarhelyi központi könyvesboltban (ma a hús- és hentesáru-üzlet van a helyén) magyarországi műsoros kazettákat lehetett kapni – többek között a pár éve újraalakult Beatrice régi és új dalait (előbbinek piros, utóbbinak fekete babos borítója volt), illetve a Hobo Blues Band Tiltott gyümölcs című dupla koncertalbumát.
A székelyudvarhelyi koncertet egy akkor Aradon élő, de székelyudvarhelyi fiatalember, Bálint Zoltán szervezte – a január-februári hónapokban már létezett Udvarhelyen a SzISz (Székelyudvarhelyi Ifjak Szervezete), ami a ma is létező Udvarhelyi Fiatal Fórum elődszervezete volt, illetve a RISZ-t, vagyis a Rockkedvelő Ifjak Szervezete. A HBB-koncert szervezésébe ezek a szervezetek segítettek be, az akkori Olimpia mozi nagytermébe szervezett február végi gyűlésen már lehetett kapni a koncertre szóló belépőket. Akkori pénzben mérve ez elég nagy összeg volt, hiszen 100 lejbe került a jegy, de ettől függetlenül abszolút teltház volt a koncerten, a becslések szerint kb. háromezer néző préselődött be az udvarhelyi sportcsarnokba. Egyébként a RISZ húsz nappal később, március 25-én alakult meg hivatalosan egy szejkefürdői villában.
1990. március 5-én este jó sok ideig tartott bejutni is a koncertre, iszonyatos gyúródás volt a sportcsarnok ajtajánál. A visszaemlékezések szerint a szervezők mézet és tejet kellett szerezzenek Hobónak, az már akkor közismert volt, hogy Földes László nem iszik alkoholt, és nem is dohányzik.
Az előzenekar az udvarhelyi, kisebb-nagyobb megszakításokkal működő Kronos együttes volt (később Európa Hátsó Udvara néven léptek fel) a Bilaus András énekes, Fehér Sándor dobos, Józsa Attila,Bakó Kálmán gitárosok és Ilyés István basszusgitáros felállásban.
A Hobo Blues Band aznap este az egyik legnagyobb és leghosszabban tartó felállásában játszott: az énekes-szövegíró Földes Lászlón kívül Póka Egon basszusgitáros, Tátrai Tibor és Tóth János Rudolf gitárosok, valamint Solti János dobos léptek színpadra. A HBB-koncert több mint két órát tartott, a zenekar egy addig már több mint tíz éves életművét felölelő műsort adott. Többek között elhangzott az Oly sokáig voltunk lenn, a Hajtók dala, a Rohadt rock and roll, a Mesél az erdő, a Ki vagyok én vagy a Halálapa blues – utóbbi, Allen Ginsberg költő szerzeménye azért is maradhatott emlékezetes e koncertről, mert Hobo kérésére a közönség elöl levő része leült a sportcsarnok padlójára, pontosabban a szőnyegre.
Az énekes a román-magyar barátság jegyében a két ország zászlóiból készített, összevarrt palástot is viselt a koncert egy részén. Akkor még minden szépnek tűnt, ám alig három két-három héttel a koncert után jöttek a véres vásárhelyi események... Ettől függetlenül a koncert után HBB-nek jelentős rajongótábora lett a városban és környékén. A zenekar 1990-ben elkészítette egyik legfontosabb albumát, a Tábortűz mellett című dupla nagylemezt.
Az 1990. évi Hobo-koncert óriási siker volt, minden bizonnyal ez is hozzájárult ahhoz, hogy még abban az évben több magyarországi rockegyüttes is fellépett az udvarhelyi sportcsarnokban: augusztus elsején az akkori, klasszikus Ossian-felállás zenélt, majd szeptember 28-–29-én két koncertet adott a Bikini együttes, illetve október 30-án az Edda is játszott itt.
A Hobo Blues Band még két alkalommal koncertezett Székelyudvarhelyen. 1995 tavaszán szintén a sportcsarnokban (a basszusgitáros akkor Zsoldos Tamás volt), a fellépés vége felé a színpad hátsó része leszakadt, szerencsére Solti János nem sérült meg, de ráadás már nem volt, Hobo a Zöld sárga eléneklésével oldotta fel a hangulatot. 2007-ben a Tomcsa Sándor Színház nagytermében koncertezett a Hobo Blues Band, akkor a Fehér Géza (gitár), Hárs Viktor (basszusgitár), Nagy Szabolcs (billentyűk) és Gyenge Lajos (dob) felállásban – egyébként ez az együttes készítette el abban az évben a Hobo Blues Band néven kiadott utolsó stúdióalbumot Senkiföldje címmel. 2008-ban volt a zenekar harmincadik, jubileumi koncertje a Budapest Arénában, de Hobo a 2010 évi, utolsó előtti Székelyföldi Rockmaratonon is fellépett a Szejkén Hobo és bandája néven. 2011-ben tartották a zenekar búcsúkoncertjét, azóta Földes László nem lép fel Hobo Blues Band néven, csak a saját nevén, illetve Hobo és bandája néven.
Ami a többi produkciót illeti, Hobo szerencsénkre regeteget járt Erdélyben és Székelyföldön a különböző műsoraival – számtalan József Attila-estet mutatott be, de volt a Hármasoltár című műsorával is, legutóbb tavaly ősszel mutatta be A föltámadás című Ady Endre-estjét. Az idén 75 éves művész turnézni fog a Kárpát-medencében, minden bizonnyal erdélyi és székelyföldi fellépései is lesznek.
Az 1990-es koncerten több fénykép- és videófelvétel is készült – utóbbiról megtudtuk, hogy azóta elkallódott, ám az eredeti fényképek közül kettőt sikerült előkeríteni, mindkettőt a székelyudvarhelyi Bálint László készítette. A harmadik kép egy korábbi Hobo-fotó, ennek alján a dátum és az autogram – ezt Földes László a fényképésznek, Bálint Lászlónak dedikálta.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.