Az erdélyi erődtemplomok királya

Liget 2020. november 12., 11:32 utolsó módosítás: 2020. november 12., 12:41

Berethalom épségben megmaradt legnagyobb erdélyi erődtemploma ma jórészt múzeumként várja a messze földről érkező turistákat. A mintegy 600 lelket számláló helybeli száz lakosság a 80-as és 90-es években szinte teljesen áttelepedett Németországba, helyükbe románok és cigányok költöztek. Ide látogatott el az Erdélyi Napló munkatársa.

Az erdélyi erődtemplomok királya
galéria
Erdély legnagyobb erődtemploma a világörökség részét képezi Fotó: Demján László

Erdély legjelentősebb erődtemplomát a történelmi Királyföldön, a mai Szeben megyei Berethalomban találjuk. A település arról is híres, hogy 1775-ben a falutól 5 km-re korabeli keresztény tárgyakra bukkantak. Többek között egy 4. századi bronz fogadalmi Krisztus-monogramra, az úgynevezett berethalmi donáriumra, amelyen ez a felirat áll: „EGO ZENOVIVS VOTVM POSVI”.

Egyes feltételezések szerint a falut már az 1241–1242-es tatárjárást megelőzően is szászok lakták, vagy azt követően települtek ide.

Az egykori szász evangélikus püspöki székhely impozáns, hatalmas falakkal körbevett gótikus stílusú temploma misztikus hangulatával, világhírű szárnyasoltárával páratlan látnivaló.

Erdély legépebben fennmaradt vártemplomát 1486-ban említik először írásos dokumentumok, építését 1516-ban fejezték be.

A gótikus stílusú templom misztikus hangulata messze földről is vonzza a látogatókat Fotó: Demján László

Érdekes történet fűződik a templom keleti fekvésű tornyához, a Bortoronyhoz, ugyanis négy évszázad során ide zárták a válni készülő házastársakat, ahol csupán egy tányért, egy kanalat és egy villát használhattak, és egy ágyban aludtak. Úgy tartják, egy kivétellel mind kibékültek.

A templomról és a településről bővebben az Erdélyi Napló november 12-ei lapszámában olvashatnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.