Címke a borvizek hazájából

Péter Beáta 2025. május 20., 19:15

Egy izraeli exportra gyártott, 1987-ből származó ásványvizes üveg címkéjét választották a májusi hónap tárgyának a Csíki Székely Múzeumban.

borvíz, címke, múzeum
galéria
Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

A Csíki Székely Múzeum természettudományi gyűjteményének külön csoportját képezik az ásványvizek témáját érintő tárgyak, amelyek többnyire címkék és plakátok, reklámtáblák, de néhány borvizes üveg és egyéb tárgy is található közöttük.

A ’70-es és ’80-as években a múzeumban dolgozó Miklóssy Vári Vilmos munkájának – és nyilván elköteleződésének – részét képezte az ásványvizes üvegek címkegyűjteményének elindítása és bővítése is, mely többnyire a következőképpen zajlott:

Miklóssy időszakos rendszerességgel kiküldött egy-egy kérőlevelet – egyik alkalommal épp egy ásványvíz-kiállítás okán – a különböző romániai ásványvíz-palackozó gyárakhoz, üzemekhez, kérvén tőlük az épp aktuálisan használt címkéikből néhány példányt.

A válaszokból ítélhetően nagyon sokféle címke érkezett be postán vagy a közelebbiektől valószínűleg személyesen, szép lassan kialakítva ebből nemcsak magát a gyűjteményt, de ezzel együtt egy számottevő „dupla” csomagot is, melyek bármikor az egyéb gyűjtőkkel való cserélgetések alapjai voltak és még lehetnek – mesélte dr. Kelemen Imola, a gyűjtemény kezelője.

borvíz, címke, múzeum
Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

„Az az izgalmas az ilyesfajta gyűjtésekben, hogy a borvízpalackozóktól mindig csak az aktuális év vagy időszak címkéit tudjuk elkérni, hiszen ők sem tartogatják azokat több évre visszamenőleg. Tehát, amelyik évben a gyűjtés kimaradt, arra az évre címkét sem fogunk találni már. Ez így is történt a későbbiekben, míg a gyűjtemény legkorábbi címkéje 1902-ből van, a legkésőbbi 1989-ből. A legtöbbjük a ’70-es és 80’-as évekből való, amikor erre a bizonyos kiállításra készültek, de aztán a rendszerváltás és Miklóssy Vári Vilmos múzeumból való távozásával ez a fajta gyűjtés abbamaradt.”

borvíz, címke, múzeum
Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

S hogy folytatják-e ma is a borvizescímkéknek ezt a fajta gyűjtését? Sajnos nem – válaszolt a gyűjtemény kezelője. „A természettudományi gyűjtemény – miután Miklóssy ’88-ban, majd utódja, Kelemen Sándor is elment a múzeumtól 2005-ben – szakember nélkül maradt és mondhatni csak túlélt, nem gyarapodott. Egy-két éve én foglalkozom vele, mivel archaeozoológus a végzettségem, és az a zoológia révén kapcsolódik a természettudományokhoz. A gyűjteményen belül a paleontológiai részleg s azzal együtt az archaeozoológiai összehasonlító gyűjtemény a szakterületem, a köveket, ásványokat, herbáriumokat, famintákat, kitömött állatokat, valamint

az ásványvízhez kapcsolódó gyűjteményt az utóbbi hónapokban leltároztuk újra, és vigyázunk rájuk, biztosítjuk a raktározási feltételeket.

Maga a leltározás folyamata nagyon izgalmas volt, és szűk szakterület ide vagy oda, ez idő alatt nagyon sokat tanultam az ásványokról, növényekről, s persze az ásványvizekről is.”

borvíz, címke, múzeum
Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

Az ásványvizes palackok címkéi között számos érdekességet találhatunk a gyűjteményben: van például kifejezetten a TAROM repülőtársaságnak palackozott borvíz címkéje, vannak német, francia nyelvű címkék, de Amerikába, például Clevelandbe exportált víz is, de ezen kívül vannak ízesített, gyümölcsös (citromos, narancsos) borvízek címkéi, és egyéb kuriózumok.

A hónap tárgyaként kiállított címke a BORSEC ásványvíz egy izraeli exportra gyártott, 750 ml-es üveg címkéje, miszerint a víz kóser, zsidó vallásúak által is bátran fogyasztható. 1987. július 20-án palackozták, az importőr székhelye pedig Tel Aviv, Rotschild utca 79. szám.

Az ásványvizes üveg címkéje megtekinthető a múzeum jegypénztárában keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.