A temesvári labdarúgást egyáltalán nem túlzás a minőségi román futball bölcsőjének nevezni. A 20. század elején a Béga-parti városban már futballoztak, 1904-ben valahol a központban megépült egy stadion is.
1910-ben városok közötti mérkőzést szerveznek a temesvári és szabadkai fiatalok, ugyanebben az évben alakul meg a Kinizsi (teljes nevén Temesvári Kinizsi Sport Egyesület).
A névválasztás nem volt véletlen, az alapítók Kinizsi Pál hadvezérben látták az erőt, a vitézséget, amit a fociba is szerettek volna átültetni. A klub színei a fehér és a lila lettek.
Az 1921-ben életre hívott országos román bajnokság első hat kiírását zsinórban a Kinizsi nyerte meg, a román válogatott zömét a harmincas évek közepéig erdélyi, ezen belül temesvári játékosok adták. A húszas évek közepén már nemzetközi mérkőzésekre is sor került, a magyar–román futballkapcsolatokat ápolták Budapest és Temesvár városi válogatottjainak mérkőzései.
1926- ban a bánsági csapat 2–0-ra győzött, a magyar fővárosban rendezett visszavágó 1–1-es döntetlent hozott. Mivel Temesvárt nyugodtan tekinthetjük a korszak romániai futballfővárosának, az említett találkozók szinte válogatott mérkőzésekkel értek fel. 1928-ban Lázár Kornél, a bánáti régió híres futballvezére, a Kinizsi volt elnöke részben korábbi klubja játékosaiból megalapította az első romániai profi csapatot, a Ripensiát. Az együttes első edzője Kertész Vilmos volt, a csapat sárga-piros-kék szerelésben futott ki a gyepre, de a profizmus 1932-es bevezetéséig nem vehetett részt a román bajnokságban. A teljes cikket a Székelyhon napilap legfrissebb számának az Erdélyi Sport kiadványában találják meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.