Harag Györgyre emlékezve

Liget 2020. március 26., 12:28 utolsó módosítás: 2020. március 26., 12:31

Ma is érezhető Harag Györgynek, az erdélyi, a magyarországi, valamint a román színházművészet és színháztörténet korszakos művészének szellemi öröksége a színjátszásban. Tiszteletére a Magyar Művészeti Akadémia Harag György-emlékévet hirdetett. A Székelyhon napilap Erdélyi Napló kiadványában a zseniális rendezőről emlékeznek.

Harag Györgyre emlékezve
galéria
Aki valaha is látott egy Harag által rendezett előadást, sohasem felejti el Fotó: Csomafáy Ferenc

A kilencvenöt évvel ezelőtt született Harag György életében nem igazán volt szokás a színi előadások felvételen való rögzítése, így az utókor sajnos számtalan zseniális alkotással lett szegényebb. De aki valaha is látott egy Harag által rendezett előadást, sohasem felejti el. Legjobban a kolozsváriak jártak, ők csodálhatták legtöbb alkalommal munkáit, hiszen tíz éven keresztül volt a Szamos-parti színház főrendezője.

Eközben olyan felejthetetlen előadások születtek, mint a Sütő-trilógia (Egy lócsiszár virágvasárnapja, Csillag a máglyán, Káin és Ábel), amely a Szuzai menyegzővel tetralógiává egészült ki. A darabok próbái valóságos alkotóműhelyek voltak. A hetvenes években gyakorlatilag más erdélyi színház nem is vállalta a Sütő-drámák bemutatását. A Szuzai menyegzőnek Kolozsvárott volt az ősbemutatója 1981-ben.

Ma már elképzelni sem tudjuk, hogy a diktatúrában mekkora bátorságot igényelt e drámáknak a színre vitele, hiszen a sorok között a diktatúra elleni tiltakozás volt kiolvasható, Sütő és vele együtt Harag a mindenkori kényuralom ellen tiltakozott ezekkel az előadásokkal.

Harag György pályafutásáról, személyiségéről, a róla szóló anekdotákról, valamint a meghirdetett emlékévről bővebben az Erdélyi Napló március 26-i számában olvashatnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.