Ahány ház, annyiféle zakuszka

Szász Cs. Emese 2017. szeptember 18., 15:12 utolsó módosítás: 2017. szeptember 18., 16:26

Bár úgy tartjuk, örmény eredetű, de tipikusan erdélyi étel a zakuszka, ehhez hasonló zöldségkrém számtalan nemzet konyhájában megtalálható, sok helyen még a neve is ugyanez. De melyik a hagyományos erdélyi zakuszka? Mennyit kell főzni, hogy jó legyen? Mitől zakuszka a zakuszka? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ ebben a tomboló zakuszkaszezonban.

Ahány ház, annyiféle zakuszka
galéria
Tipikusan erdélyi étel? Fotó: György Ottilia

Tombol a zakuszkaszezon: még a lépcsőházakban is érezni lehet, hogy mikor és hol fő ez a sokak kedvencének számító étek. György Ottiliát, az Ottis főz gasztroblog szerzőjét, az Erdélyi Konyha főszerkesztőjét kértük, hogy igazítson el a zakuszka világában.

A hagyományosból nem hiányozhat a padlizsán Fotó: Rédai Attila

Sokan úgy tartják, hogy tipikus erdélyi étel ez a zakuszka néven futó zöldségkrém, a gasztronómiai szakíró azonban rámutat: számos nemzet konyhájában megtalálható ez az étek, vagy ehhez valami nagyon hasonló.

„Nagyon sok olyan étel van, amelyről el lehet mondani, hogy mindenki a sajátjának gondolja, ilyen a kürtős kalács vagy a töltött káposzta, valamint a zakuszka is”

– mutat rá György Ottilia. A szakember szerint többféle történeti forrásra lehet visszavezetni ezt az ételt, Erdélyben azonban úgy tartják, hogy ez örmény eredetű étel, s így „tipikusan erdélyi”. Viszont más nemzetek konyhájában is megtalálható ennek a zöldségkrémnek a különböző változata, például a szláv vagy az arab konyhában. „A zakuszka  is egy olyan étel, amelyben ötvöződik minden nép ízlése, mindenki hozzátesz valamit” – magyarázza a szakíró.

Milyen a tipikus erdélyi?

A gasztroblogger szerint az Erdélyben élő emberek számára ez az örményektől visszamaradt recept számít erdélyinek. „Hogy mi teszi erdélyiessé? Ezt elég nehéz megközelíteni, azért is, mert nagyon sokféle recept létezik. A hagyományosnak tartott recept padlizsánt, paprikát, hagyma alapokat, illetve paradicsomlét tartalmaz. Erdélyben még leginkább  gombát meg paszulyt szoktak ehhez az alaphoz tenni” – magyarázza György Ottilia, aki bevallja, ez az az étel, amit ő most is az édesanyjával együtt szokott eltenni, és a hagyományos padlizsános változatot preferálják.

Egyéb hozzávalók Fotó: Rédai Attila

„Bár teljesen igaz, hogy ahány ház annyiféle zakuszka, mi otthon nem nagyon szoktuk variálni a hozzávalókat, a legegyszerűbbet főzzük. Azt gondolom, legtöbbünknek a gyerekkorból ismert zakuszka marad a kedvenc zakuszkája, ahogyan készíti édesanyánk, úgy próbáljuk majd mi is. Sokan szavaznak a gombásra vagy paszulyosra, ezenkívül zöldbabost, sárgarépást lehet készíteni, de spenótos zakuszkát is, s ha valaki nagyon ínyenc akar lenni, akkor biztosan talál olyan receptet, ami keletiesebb ízesítésű, vagy olyan más fűszereket tartalmaz, mint a hagyományos babérlevél, só” – mondja a szakember, rámutatva, hogy igazából ez egy zöldségpaszta, amelyben túl sok fűszer nincsen, hanem maga a zöldségmennyiség, ami adja az ízét.

Hogyan és mennyit főzzük?

A zöldségek milyensége, mennyisége mellett a zakuszka íze attól is függ, hogyan, milyen technológiával készül el.

A paradicsompaprika is elengedhetetlen Fotó: Rédai Attila

Sokan nem csak a padlizsánt, hanem a paprikát is megsütik, lehámozzák, s csak utána darálják le, teszik össze a hagymával, a másik verzió pedig, amikor nyersen tesznek össze mindent, utóbbi nyilván több főzést igényel.

„Ez szokott még a legfontosabb kérdés lenni, hogy mennyit főzzük a zakuszkát. Jó pár órát biztosan. Eredetileg üstben főzik, felöntik paradicsomlével, majd addig főzik, amíg jó vastag lesz. Ez a jó háziasszony ismérve, nem tud időintervallumot mondani, jó sűrű kell legyen a zöldségkrém”

– fogalmazza meg a gasztroblogger.

Az eredeti zakuszka üstben készül Fotó: Rédai Attila

Hozzáteszi: van, amikor nem darálnak le mindent, hanem darabokban hagyják például a szemes paszulyt – a román meg déli vidékeken inkább így szokták, de a bolgár zakuszka is ilyen –, ettől is más íze lesz a végeredménynek.

Tormás, mézes, mexikói, francia...

Egyik évben egy külön fejezetet szenteltek a zakuszkának az Erdélyi Konyha egyik kiadványában, amelyben a hagyományos zakuszka mellett különlegesebb verziókat is összeszedtek, összesen huszonnégyet.

Addig kell főzni, amíg jó vastag lesz Fotó: Rédai Attila

„Volt, aki utánanézett könyvben, más nemzetek konyhájában, volt, aki saját maga kreált zakuszkareceptet. Megfőztük, lefényképeztük ezeket, lett tormás zakuszka, mézes zakuszka, zelleres, halas, mexikói zakuszka, almás zakuszka, zöld paradicsomos, francia zakuszka. Összegyűjtöttük ezt a huszonnégy  receptet azoknak, akik kísérletezni akarnak, de nekem az a véleményem, hogy ez még nem teljes, lehetne bővíteni, vannak még lehetőségek” – magyarázza az Erdélyi Konyha főszerkesztője.

Finom zöldségkrém, amelynek nem a különleges fűszerek adják meg az ízét, hanem a zöldségadagok Fotó: György Ottilia

Hagyományos zakuszka az Erdélyi Konyhából

Hozzávalók: 4,5 kg paradicsompaprika, 3,5 kg padlizsán, 1,7 kg sárgarépa, 1,3 kg hagyma, 1,3 dl olaj, 7 dl paradicsomlé, 20 dkg szemes bab, só, bors, őrölt babér, méz.

Elkészítése: a szemes babot előző este vízbe áztatjuk, majd másnap enyhén sós vízben roppanósra főzzük. A paprikát, padlizsánt parázs fölött megsütjük. A megsült paprikákat egy födhető fazékba szedjük, minden réteget megsózunk. A sós gőz hatására a paprikák húsa elválik a héjától, így könnyen lehúzhatjuk majd. A sült padlizsánt megtakarítjuk, szűrőbe téve a levét lecsöpögtetjük. A sárgarépát meghámozzuk és feldaraboljuk, majd 5 dl vízben fedő alatt megpároljuk. Közben a hagymát felszeleteljük, az olajat egy parázs fölött lévő üstbe tesszük, üvegesre fonnyasztjuk benne a hagymát. A megtakarított paprikákat, padlizsánt, sárgarépát, fonnyasztott hagymát ledaráljuk, majd tesszük is a parázs fölött várakozó üstbe. Mikor az összes zöldség belekerült, hozzáöntjük a paradicsomlevet, sózzuk, borsozzuk, belekeverjük  a babérlevelet, mézzel ízesítjük, végül hozzáadjuk  a babot is.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.