Akiket a zenélés összeköt: Cloverfield

Péter Beáta 2021. május 31., 18:29 utolsó módosítás: 2021. május 31., 18:31

Fiatalok, lelkesek és tele vannak tervekkel: magyar és román középiskolás diákokból állt össze a csíkszeredai Cloverfield zenekar, amelynek tavaly év végén jelent meg az első lemeze, és már készül a második album. A zenekar tagjai három nyelven – magyarul, románul és angolul – kommunikálnak egymással, a zene szeretete pedig összeköti őket.

A Cloverfield tagjai: Kassay Anna, Máthé Beatrix, Raul Bularca, Csíszer Dávid és Antal Ervin •  Fotó: Veres Nándor
galéria
A Cloverfield tagjai: Kassay Anna, Máthé Beatrix, Raul Bularca, Csíszer Dávid és Antal Ervin Fotó: Veres Nándor

Az alternatív rockot játszó Cloverfield zenekar 2018 decemberében alakult, volt már fellépésük Brassóban, Kolozsváron, Bukarestben, illetve természetesen Csíkszeredában, legutóbb a ZeneSzereda keretében. Míg kezdetben többen is megfordultak a zenekarban, a tagok jöttek-mentek, jelenleg öten alkotják a formációt: Kassay Anna, Raul Bularca, Antal Ervin, Máthé Beatrix, Csíszer Dávid. Ketten a Márton Áron Főgimnázium, ketten az Octavian Goga Gimnázium diákjai, egy tag pedig a Nagy István Művészeti Középiskolába jár.

•  Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor

Némileg kuriózum, de

mivel a tagok közül van, aki nem tud magyarul, és van, aki nem tud románul, ők egymás között angolul kommunikálnak

– mesélték, amikor leültünk beszélgetni. 

Összeáll a csapat

„Az egész a gólyabállal kezdődött. Még az általánosban, a felsős tagozaton osztályban szerettünk volna összehozni egy zenekart, akkor nem sikerült, majd kilencedik osztályban felkértek, hogy lépjünk fel a gólyabálon. Így összegyűltünk páran, de akkor még nem ebben a formációban. A tavaly a frontemberünk, aki gitározott és énekelt is, Dani Oprea elment egyetemre, és akkor jött Anna” – emlékszik vissza Antal Ervin, a zenekar egyik alapítója, dobosa. Mint mondta, tizenkét éve dobol, leginkább rock és metál zenekarok dalait hallgatta. Egy alkalommal, amikor Raul, a zenekar másik alapító tagja – aki addig főként a rap-et és a dubstep-et kedvelte – nála volt, felfigyelt a Black Sabbath zenekarra, és ennek hatására elkezdett gitározni.

•  Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor

„Hatodik osztályban mindenféle zenét hallgattam, hiphop-ot, rap-et, és egyik nap Ervin megmutatott néhány rockbandát, és nagyon megtetszett a zenéjük. Szerettem volna megtanulni valamilyen hangszeren játszani. Sok koncertet néztem a Youtube-on, és úgy tűnt, hogy vagányabb, mint egy stúdióban felvett zene. Először megpróbáltam basszusgitáron vagy dobon zenélni, de bonyolultabbnak tűnt a tömbházban ilyenen játszani, ezért gitárt vettem a kezembe, és azóta mind csak azon játszom” – fűzi hozzá Raul.

•  Fotó: Nagy Barna
Fotó: Nagy Barna

Kassay Anna, a Cloverfield énekese feleleveníti, korábban hallottak már egymásról, de személyesen nem találkoztak. A zenekar tagjai tudták róla, hogy énekel, és megkeresték, hogy legyen a Cloverfield énekese. „Elhívtak egy próbára, és mondták, hogy kellene egy új énekes. És most itt vagyunk.” Csíszer Dávid három évvel ezelőtt kezdett el intenzívebben basszusgitározni. „Azelőtt klasszikus gitáron tanultam játszani, a suliban is gitárszakon vagyok. Még friss vagyok a bandában, ősszel csatlakoztam.”

Ösztönzés otthonról

Rámutatnak, mindannyian otthonról hozták a zene szeretetét, a szüleik is mindig támogatták, motiválták abban, hogy zenéljenek, énekeljenek. Beatrix tizenegyedik osztályos, Dávid tíz, Raul, Ervin és Anna tizenkettedikesek.

A három végzős zenekari tag úgy tervezi, hogy Belgrádba megy egyetemre, a zenei produkció és filmgyártás szakra.

„Én ebben nőttem fel, mert anyum és apum is gitározik és énekel. Akármikor összegyűlt a család – apukám nagyon bulis ember –, gitároztak, énekeltek, és ez nagyon jó élmény volt, természetes volt, hogy én is csatlakozom. Például ötévesen Ákos-dalokat hallgattam apukámmal, tudtam mindeniket kívülről. Ebbe nőttem bele, hogy énekelek” – meséli Anna. Ervin hozzáteszi, ő az édesapjától tanult meg dobolni.

•  Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor

Jótékonysági program

A fiatalok a Zene segít program keretében jótékonysági koncerteket is tartottak, hogy hátrányos helyzetű családokat támogassanak, a múlt év decemberében megjelent

első Under the Velvet Sky című első lemezük bevételének egy részét is egy rászoruló család megsegítésére ajánlották fel.

A lemezt a saját próbatermükben vették fel, mint hangsúlyozták, nem volt egyszerű, de ebből is tanultak, és a következő sokkal jobb lesz. „Felvettük az albumot egyfajta programmal, majd lett egy kicsivel jobb felszerelésünk, és az egészet újravettük. A dalok nagy részét még Dani, az előző frontember szerezte, ezek adják az alapot, mi még alakítottunk rajta” – magyarázta Anna.

•  Fotó: Nagy Barna
Fotó: Nagy Barna

A zenekar tagjai tele vannak tervekkel, fellépési lehetőségek után kutatnak, bukaresti zenekarokkal vették fel a kapcsolatot, és készítik a második albumukat. Raul elmondta, mivel mindannyian más-más stílusú zenét hallgatnak, a dalok összerakásakor is arra törekednek, hogy ki-ki belevigye a saját zenei ízlését. Nehéz összehozni, de amikor összeáll, akkor vagány dolog sül ki belőle – véli.

„Amennyiben megjelenik a cikk, akkor üzenem édesapámnak, hogy természetesen az iskola van az első helyen”

– mondta kacagva Ervin a beszélgetésünk zárásaként.

 

•  Fotó: Nagy Barna
Fotó: Nagy Barna
 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.