„Ehető” kozmetikumok mívese: Pataki Beáta

Szász Cs. Emese 2022. április 05., 19:26

Sokan fogtak neki az utóbbi pár évben a szappankészítésnek, ezzel együtt pedig több kézműves kozmetikum, pipere cucc készítésének is. Pataki Beáta azzal tűnik ki a többi közül, hogy ő csak szilárd dolgokat készít: sampontömböt, tusfürdő korongot, a hajbalzsam, és a testápoló sem folyékony nála. Ráadásul minden terméke kizárólag ehető alapanyagból készül. Nem minden finom, de minden ehető – szokta mondani a székelytompai vállalkozó a termékeiről.

„Ehető” kozmetikumok mívese: Pataki Beáta
galéria
Pataki Beáta olyan piperetermékeket készít, amelyek nem ártalmasak sem az emberre, sem a környezetre Fotó: Haáz Vince

Hogy hogyan is kezd egy fiatal családanya szappant főzni? A székelytompai születésű Pataki Beáta azt mondja, ő mindig is vonzódott a „boszorkánykonyhához”, és nagymamájától megtanulta a szépségápolásban használatos régi házi praktikákat is: búzadarával készítettek arcradírt, tojássárgájából hajpakolást, extra szűz olívaolaj helyettesítette a testápolót. A 33 éves Beáta nagymamájától tanult szappant főzni is. Igaz, a 82 évesen is koromfekete hajú nagyi még teljesen más technikával készítette azt, mint manapság Beáta.

Kisfia bőrbetegsége ihlette

A házi praktikák mellett azonban Beáta az egyetemen, amikor környezetszociológiát tanult, akkor jött rá, hogy mennyi mindennel romboljuk magunkat és a környezetünket is. A döbbenetet pedig felváltotta a környezettudatosság: a használt ruhát részesítette előnyben az újjal szemben, kerülni kezdte a flakont, a műanyag csomagolást. Így kezdte rendelni a szilárd sampontömböt is Budapestről, az egyik neves kozmetikai márkától. Az igazi változást az életében azonban a ma már ötéves kisfia hozta meg.

Házi praktikákat mentett át a mába Fotó: Haáz Vince

„Megszületett a kisfiam, és kiderült, hogy atópiás dermatitisze van, ráadásul nem akart javulni semmivel. Akkor elhatároztam, hogy én készítek neki valamit, hogy meggyógyuljon. Összekevertem neki egy egyszerű kókuszolajas krémet, és elmúlt a bőrproblémája” – meséli Beáta.

Akár meg is lehetne enni

Így kezdett készíteni szappant, krémet, sampont is. Mindent csak természetes alapanyagokból: a bolti termékekben olyannyira káros kőolajszármazékokat, szilikont, szulfátokat lecserélte természetes összetevőkre. Például az ő samponjaiban a tisztítást és a habosságot a növényi tenzidek végzik – magyarázza Beáta, miközben elkészíti előttünk az ügyfelei egyik kedvenc termékét, a sampontömböt. Kerül bele rozmaringvíz, rozmaringolaj, kókuszból készült növényi tenzid. Emellett legtöbb samponjának fontos eleme a csalánpor, hiszen a csalán a haj növénye, ahogy a körömvirág például a bőré. Beáta a csalánport organikus gazdaságból szerzi be, de különböző füvesasszonyokkal is szokott kollaborálni. Kerül a sampontömbbe még hernyóselyem-protein, valamint – ami igazán csak rá jellemző – ájurvédikus gyógynövénypor egyenesen Indiából. „Ősi indiai gyógyászat elemeire épülnek ezek a porok, nekem kilencféle van, mindegyikben több gyógynövény van elporlasztva, ebben például ginszeng, lótuszvirág, fahéjfa levele többek közt” – magyarázza munka közben.

Sampontömbök. Szilárd, csomagolásmentes ez a termékskála is Fotó: Haáz Vince

Azt szokta mondani, akár meg is lehet enni az ő termékeit. „Nyilván nem finomak, meg nem ajánljuk, de nem lesz semmi baja az embernek, még ha megeszi, akkor sem. Ez a fontos: a bolti samponnál ugye mindig hangsúlyozzák, hogy nem szabad szembe-szájba kerüljön, de az, amit nem szabad megenni, felszívódik a szervezetünkbe a bőrön keresztül is.

Mindig ezzel szoktunk viccelődni, hogy én megkóstolom az alapanyagaimat. Amit nem lehet megkóstolni, azt nem teszem bele”

– szögezi le. Hozzáteszi: egy samponnak például rossz íze van, de a testápoló krémei még finomak is: méhviaszból, kókuszvajból, kakaóvajból készülnek. Karácsonykor a férjével meg is állapították, hogy Beáta testápolójában több volt a kakaóvaj, mint az általuk vásárolt csokoládéban. Ezek a termékek ráadásul nem csak az emberre nem ártalmasak, hanem a környezetre sem.

Legnagyobb szerelme a szappanozás Fotó: Haáz Vince

Amikor összeáll a sampon, formába tölti, és hagyja száradni. Közben befejezi a történetét is: a saját használatra gyártott szappanok, krémek mellett készített ajándékba a családnak, a barátnőinek. Ők pedig lassan kérni kezdték, hogy készítsen még, vinnének ajándékba is, legyen ilyen is, olyan is. Beáta családi boszorkánykonyhájából – ahogy ő nevezi – így lett lassan igazi vállalkozás. Amire lejárt a gyereknevelési szabadsága, tudta, hogy nem megy vissza dolgozni, mert ezzel akar komolyabban foglalkozni.

Beiratkozott egy online külföldi iskolába, sok mindent megtanult, ötleteket is merített. Folyamatosan bővült a termékskála is: a szappanok és krémek mellett elkészültek a különböző sampontömbök, férje inspirálta pedig a tusolókorongokat.

„A férjem nem szeretett szappannal fürdeni. Én meg mondtam, hogy néz ki, hogy én ezzel foglalkozom, ő meg haza jön az Olds Spice tusfürdővel, így lettek tusolókorongjaim.

Ezek jobban habzanak, és PH-semlegesek. Agyagpor van bennük többek közt. Mivel nincs bennük víz, így nem is tudnak megromlani” – mondja Beáta, aki közben kikísérletezett egy szilárd hajbalzsamot is, és éppen a héten készítette el az első „kettő az egyben” termékét, amely sampon és kondicionáló egyben.

A szappanozás a nagy szerelem

Hozzáteszi: a számos terméke közül a legnagyobb szerelme mégis a szappanozás, pedig a legbonyolultabb is. „A szappanokkal baj van, de pont ez a varázsuk is. Míg egy sampontömb, tusolókorong esetén megvan a recept, összekeverem és tudom, mi lesz belőle, addig

a szappan mindig meglepetést okoz. Két egyforma keverés nem lesz, befolyásolja a hőmérséklet, a napfény.

A lúgnak egy bizonyos hőmérséklet kell, azt kell tartani, így vagy takargatod, vagy hűtöd, amikor ki van öntve a szappan, vagy futsz ki a teraszra, vagy teszed be a sütőbe. Ha megfázik, akkor kicsapódik a szappanpor rá, vagy szétmorzsolódik, nem áll össze az anyag. Ráadásul ez veszélyes is, mert azt jelenti, benne maradt a lúg, s az maró. A lúgnak semlegesednie kell normálisan az eljárás folyamán” – magyarázza, miközben rámutat, négy-hat hetet még állniuk is kell a szappanoknak, mert ennyi idő alatt megy végbe a szappanosodási folyamat. S még egy jótanácsot is kapunk: ha kézműves vásárokon szappanporos és fehérszemcsés szappant látunk, inkább válasszunk másikat, a jól elkészített szappan finom, krémes textúrájú kell legyen ugyanis.

Kizárólag újrahasznosított papírba csomagol Fotó: Haáz Vince

A Natural BEAuty Body névvel ellátott vállalkozás jellemzője ugyanakkor a csomagolásmentesség. Pataki Beáta kizárólag újrahasznosított papírba csomagol mindent. Az ő tompai otthonukban öt éve nem járt műanyag flakon, sem vízzel, sem samponnal, sem tusfürdővel nem került haza, ezért is szilárd állagú minden terméke. S mivel a szépérzéke és a termékmarketing azt kívánja, a papírtasakok megszemélyesítését egy pecsételővel végzi, a címkéket pedig kézzel írja meg Beáta. Hozzáteszi, az első év után kiszámolta, és egy nagyáruházpolcnyi flakontól mentette meg a szűkebb környezetét, annyi műanyagmentes terméket készített.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.