Nehéz másfél év van mögötte – derül ki, amikor leülünk Elemérrel beszélgetni. „Sokat gondolkoztam, hogy ezt így leírjam vagy sem, de aztán vállaltam, mert aki ismer, látta, hogy valami nincs rendben. A koronavírus-járvány miatt nem voltak rendezvények, így a vállalkozásom egyik napról a másikra majdnemhogy megsemmisült. Ugyanakkor volt egy nyertes pályázatom is, aminek megvalósításával eléggé kilátástalan helyzetbe kerültem.
Lassan kifelé jövök ebből a sötét időszakból, a rendezvények is kezdenek újraindulni, próbálom életben tartani a vállalkozást is” – magyarázza a férfi, akinek vállalkozásában 1998-tól sül a hagyományos székely kürtöskalács.
Az is hamar kiderül, Elemért nem kis büszkeséggel tölti el a legutóbb megszerzett cím. „A malom egy stratégiai-logikai játék, engem nagyon érdekel. Nem mondhatom, hogy gyermekkoromtól játszom, talán nyolc-kilencéves lehettem, amikor néhányszor nagybátyámmal leültünk malmozni, és aztán szünet következett. A malmot általában gyerekkorban játsszák a gyerekek a nagyszülőkkel, de az amatőr, kezdő szinten a legtöbben leállnak, hiszen nem is tudják, mi rejlik benne.
Tizenkét évvel ezelőtt kezdtem online játszani a malmot, ez jó lehetőség, mert bárkivel tudok játszani. Egy ismerősöm hívta fel rá a figyelmemet, nagyon szeretem, sokat játszottam, s ennek köszönhetően egyre többet fejlődtem. Azért van az eredményeim mögött kemény munka is ” – mondja.
Elemér jelenleg a malomjátékosok világranglistájának a hetedik lépcsőfokán áll, ezen a szinten már nagyon nehéz újabb szinteket meglépni, fejlődni.
„Még most is vannak olyanok, akik online versenyen nagyon vernek minket. Nem tudjuk száz százalékban azt, hogy programmal játszanak-e, de egy adott pillanatban nem is érdekel már ez a fele. Inkább az érdekel, hogy tanuljak akár tőlük is. Ezen a szinten már minden rossz lépés nagyon büntetődik. Nincs kegyelem” – jegyzi meg.
Büszkén mesél arról, hogy a magyar nemzetiségű játékosok az élvonalban vannak, hogy van egy olyan szellemi sport a sakk után, ahol magyar dominancia van. Bándy Györgyöt említi nagy tisztelettel, aki ötszörös Európa-bajnok, noha – jegyzi meg – akár hétszeres Európa-bajnok is lehetne, ha az elmúlt időszakban nem mondták volna le a malom Európa-bajnokságokat, meg egyáltalán minden megmérettetést e téren is. Aztán mesél Volman Ferencről, aki szintén többszörös dobogós, mellettük ott vannak a németek, a svájciak. Mindenképpen fontosnak tartja kiemelni a székelykeresztúri Orbán Csabát, aki szintén nagyon jól teljesít, s bár a tudása megvan, de nem nagyon tud külföldi versenyeken részt venni, így inkább online versenyzik igen nagy sikerrel. Azonban az online versenyeken elért eredmények nem számítódnak bele a világranglista kialakításába.
„Van egy kategória, aki egyáltalán nem jár szemtől szembeni versenyekre, ők inkább online malmoznak, ők is nagyon jók, köztük vannak törökök, albánok. De van egy pakisztáni játékos, akinek tökéletessége nagyon közel áll egy programéhoz. Ő vagy zseni vagy program, amíg élőben nem találkoztunk vele, addig vannak kételyek. Mi, akik versenyekre járunk a legjobbak között vagyunk, de minket is nagyon ver” – árulja el Sánta Elemér.
Aki az online malomjátékot kedveli. annak egy lengyel és egy magyar malomoldal is a rendelkezésére áll. Elemér azt mondja, a lengyel annyival jobb, hogy az lehetőséget ad a meccs akár több alkalommal való visszanézésére, így az ember azt is láthatja utólag, hogy hol hibázott. „Van, amikor egy helyzetet háromszor is át kell nézzek, hogy az berögződjön. Ma kijavítom, két hét múlva újra ugyanott tévedek, újra kielemzem, s ez így megy legalább háromszor. Idő függvényében zajlik a felkészülés. Vannak időszakok, amikor nincs sok idő, de egyénként elég sokat játszok, elemezek. A malomjáték komoly szellemi adottságot igényel, nem sokan tudják megtanulni ilyen szinten. Én nagyon szeretem a versenyszellemet, a játékok hangulatát. De ahhoz körülmények is kell legyenek, esetemben csendre van szükség. Ha most itt kellene játsszak a parkban, a tudásom harminc százalékát ha tudnám adni, nem tudnám kiszűrni a zavaró zajokat. Van, aki otthon tud zene mellett is játszani, én nem tudok. Ha valaki hozzám szól, azonnal kizökkent” – magyarázza.
Legközelebb szeptemberben a magyarországi Lakiteleken lesz egy verseny, amin részt vesz, majd október közepén immár harmadjára szervezi meg Csíkszeredában a malom Parázska-kupát.
Nagyon szeretne egy világkupát, világbajnokságot szervezni szülővárosában, ehhez azonban támogatókra van szüksége.
Reménykedik abban, hogy egyszer csak felkelti a malomjáték is valakinek olyannyira az érdeklődését, hogy kész lesz támogatni egy csíkszeredai világbajnokságot. S ha már az álmoknál tartunk, ahhoz is nagy reményeket fűz, hogy bekerül a világranglista első három helyezettje közé. „Inkább négy, na – mondja nevetve – az lenne a legszebb, ha az első négy helyen lenne a két magyarországi és a két székelyföldi játékos”.
A Brillant Mill egy magyar-szlovák malomcsapat 2015-ben piacra dobott malomprogramja. Elemér szerint az általuk nemrégiben megszervezett online verseny volt az eddig legszínvonalasabb e téren. „Ez egy nagyon komoly program, 204 lépéssel előre látja, hogy ki van nyerő helyzetben. Mi sokszor még húsz lépéssel előtte sem látjuk emberi aggyal. A malomjátékban 143 milliárd helyzet van, ezt képtelenség megjegyezni. Ehhez a szinthez a pakisztáni játékos áll áll a legközelebb” . A kupáról a fotó megérkezett – jegyzi meg Elemér – most magát a kupát várja, amiből otthonában is van jó pár darab. De malomjátékokban is bővelkedik, a különböző típusok között még egy nemezelt malomjáték is fellelhető.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.