Mintegy két és fél évvel ezelőtt döntöttek úgy a Kézdivásárhelyhez közeli falu ezen ifjai, hogy valami különleges projektbe kezdenek, meséli a Liget portálnak Mojzi Árpád, a társulat egyik alapító tagja. Az inspiráció Ugron Attila alapító tagtól, vezetőtől származik, aki már gyerekkorában találkozott a trükklovaglással, s néhány év kihagyás után döntött úgy Antal Norberttel, hogy belevág, s kipróbálja.
Rövidesen csatlakoztak a többiek: Papp Alpár, Bardócz Tímea, Mojzi Árpád, Ugron Attila, Ugron Fejér Orsolya, ők a stabil tagok. Őket további barátok, barátnők egészítik ki, akik a háttérsegítséget biztosítják.
Baráti társaságról van szó, akik esténként is összejárnak, edzések után megbeszéléseket tartanak, elemzik, mi nem működik, kitalálják a trükköket. „Hetente háromszor-négyszer tartunk edzést, hisz mi nem ebből élünk, hobbiként űzzük ezt a tevékenységet, szabadidőnkben és a lovak szeretetéből gyakorolunk” – mondja Mojzi Árpád. Fiatalok: legifjabb 18 éves, legidősebb 35. Szervezetet is alapítottak, az Erdélyi Lovaskaszkadőr Egyesületet, amelynek célja megmutatni, hogyan dolgozik együtt ló és lovas.
– vázolja a fiatal.
Vágtában állás, oldalülés, lógás, felugrás, leugrás a vágtázó lóról – látványos trükkök széles tárházát vonultatják fel a kaszkadőrök. Legfőképpen a kozák trükklovaglásból inspirálódnak, de ismertek francia csapatok is, különböző videókat nézegetve tervezik meg a trükköket. Meg saját képzeletüket használva. „Az elképzelések határa a csillagos ég, bármilyen trükköt ki lehet találni, csupán bátorság és felszerelés kell hozzá” – vázolja a fiatal.
Nem olcsó mulatság a lovastrükközés: különleges nyergek és felszerelések kellene hozzá, amelyeket borsos áron lehet beszerezni. „Legdrágábbak a nyergek, felszerelések, a lovak szerencsénkre könnyebben elérhetők, lovas környék vagyunk, örökölt, családi lovaink vannak. Van egy olyan tagunk, aki lovagoltatással, lovastábor-szervezéssel foglalkozik, neki 10-12 lova van, a többiek egy-két családi lóval rendelkeznek, gyakorlatilag családtagokkal dolgozunk együtt” – fejti ki Mojzi Árpád.
És igen: a trükklovaglás rendkívül veszélyes, de eddig szerencsére elkerülték a társaságot a súlyosabb sérülések.
Kisebb esések persze voltak. „Gyakorlatilag minden trükk veszélyes, hisz egy mozgó, öt-hatszáz kilós állat oldalán, vele együtt próbálunk dolgozni” – érzékelteti a kaszkadőr.
Aki találkozna velük s megcsodálná trükkjeiket, számos alkalma lesz rá idén nyáron: Gyergyóditróban, a Marosszéki Lófuttatáson, Erdőszentgyörgyön, Kolozsváron a Magyar Lovas Napokon, esetleg Oltszemen az országos fogathajtó verseny egyik fordulóján terveznek fellépéseket. Minden bizonnyal ott lesznek június 17–18-án Nyújtódon, a saját szervezésű Háromszéki Lovasnapokon.
Távolabbi, legfontosabb céljaik közé tartozik ugyanakkor, hogy Budapesten, a Nemzeti Vágta fellépői között lehessenek.
fogalmaz Mojzi Árpád.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.