Szerte a világon csak néhány helyen gyártják a világ egyik legnépszerűbb játékát, a LEGO építőkockákat. Az egyik ilyen hely a nyíregyházi LEGO gyár, amely nemrég egy kis ízelítőt hozott a különleges LEGO világból a Vásárhelyi Forgatagra is. Sok mindent megtudhattunk ott a LEGO kockákról, amiből néhány érdekességet osztunk meg most az olvasóval is.
1. Az első LEGO játékok nem műanyagból, hanem fából készültek. A LEGO játékkockák atyja, Ole Kirk Kristiansen ács- és asztalosmester 1932-ben kezdett fajátékokat gyártani a dániai Billund községben. Képzett asztalosmesterként kiváló minőségre és mesteri munkavégzésre törekedett mindenben, amit csinált.
2. Két dán szó, a „Leg Godt” (játssz jól) összetételéből alkotta meg Ole Kirk Kristiansen a LEGO nevet a vállalat számára anélkül, hogy tudatáéban lett volna a szó latin jelentésének, latinul ugyanis a lego azt jelenti, „összerakom”. Egy másik lehetőségként a LEGIO (=légiók) is felmerült, de végül amellett a név mellett döntött, amely a jó minőségű játékot és a gyerekek játékon keresztüli fejlődése iránti elkötelezettséget fémjelzi.
3. Az 1958-tól gyártott kockák mindegyike talál a ma legyártott LEGO elemekkel. Bár már 1946-ban megjelent az első műanyag LEGO építőkocka, 1958-ban szabadalmaztatták a LEGO kocka ma is ismert új összeépítési elvét, végtelen számú építési lehetőségeknek nyitva utat. Így azok a kockák, amelyeket csaknem hatvan évvel ezelőtt vehettek kézbe a gyerekek, még mindig pontosan illeszkednek azokkal, amiket manapság gyártanak. Az egyes elemeket ugyanis rendkívül nagy, két ezredmilliméteres pontossággal gyártják, így egy millióból átlagosan csupán 18 építőelem kerül le valamilyen hibával a gyártósorról. Külön érdekesség, hogy nem csak ezek a darabok illeszthetők egymáshoz, hanem azok is passzolnak velük, amiket LEGO DUPLO néven hoznak forgalomba – pedig ezek a kockák arányaiban kétszer nagyobbak azoknál, amiket elsőként piacra dobott a cég.
4. Tudtad, hogy hat darab ugyanolyan színű kétszer négyes LEGO kockát 915 103 765-féleképpen lehet összerakni?
5. Az egy év során legyártott gumiabroncsok száma több mint 700 millió. A LEGO viszonylag későn, 1962-ben „találta fel” a kereket, azóta viszont a világ legnagyobb abroncsgyártójává nőtte ki magát. 1962 áprilisában jelent meg ugyanis a 400-as szett, amely állt többől néhány keréknél. A dánok korai megoldása szürke gumiabroncsokat jelentett külön tengelyekkel, melyek speciális 2x4-es blokkokba illeszkedtek. Ezzel véget ért a korábban a készletekhez adott acélkerekes Volkswagen Bogarak korszaka. A készlet hatalmas siker lett, 1967-ben már több mint 820 ezer fogyott belőle, hiszen mindenki örült neki, hogy végre nem kockákat kell görgetni a padlószőnyegen. Ma, ötven évvel később a LEGO a világ legnagyobb abroncsgyártója: a legapróbbtól a tízcentis átmérőig terjedő kínálatból évi 700 milliót készítenek.
6. A LEGO-gyártás családi hagyomány. A LEGO csoport mindvégig megmaradt családi vállalkozásnak. Ma a cég részvényeinek többsége az alapító unokája, Kjeld Kirk Kristiansen kezében van, aki egyúttal a cég irányítását is végzi.
7. Bár a LEGO DUPLO építőkockái nyolcszor nagyobbak, mint az eredeti LEGO kockák, a két típus mégis összeilleszthető egymással. 1969-ben jelentek meg a legkisebbeknek szóló LEGO DUPLO kockák, amelyeket eleinte csak négy színben (piros, sárga, kék és fehér) lehetett kapni.
8. A világ öt LEGO gyárából egy Nyíregyházán található. A dániai mellett előbb 2000-ben Csehországban létesül LEGO üzem, 2008-ban megnyílt a LEGO gyár a magyarországi Nyíregyházán, majd 2009-ben Mexikóban, 2016-ban pedig Kínában nyitottak új gyárat.
9. A nyíregyházi LEGO gyárban gyártják a világ összes Duplo kockáját. A kelet-magyarországi városban 2008 óta van LEGO gyártás. A LEGO Duplo a város specialitása, minthogy a világ összes DUPLO kockáját itt fröccsöntik. Mára viszont az itteni termelési kapacitás mindössze 10%-a DUPLO, ugyanis 2013-ban hatalmasat invesztált a LEGO Csoport a nyíregyházi termelésbe. 2013 áprilisában új gyár építését kezdték el, ami novemberben már termelt is. Volt, amikor szimultán kétezren dolgoztak a gyár és a körülötte lévő logisztika építésén. Most a gyárban szezonfüggően mintegy 2500-an dolgoznak a 950 fröccsöntő gép mellett, a dekorálóban, a szereldében vagy a csomagolóban. Ez azt jelenti, hogy Nyíregyházán naponta több mint 60 millió kockát gyártanak.
10. Az agy a tanuláshoz szükséges legfontosabb képességeket használja, amikor LEGO kockákkal játszunk. Még ha csak néhány kockával építünk is újra és újra, több mint húsz készségünket használjuk, fejlesztve ezáltal az olyan kompetenciákat, mint a problémamegoldás, a kreativitás, az empátia, a kommunikáció és az együttműködés. A LEGO játékok világszerte ismert óriási népszerűségén épp ezért nem is csodálkozunk: a kreatív játék óriási előnye, hogy úgy fejleszti a gyermekeket, hogy ők ebből közben mit sem vesznek észre, hiszen azzal vannak elfoglalva, hogy megalkossák apró csodaországukat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.