Cement, homok és víz. Mi lesz belőle? Kaktuszok, pozsgások, kisebb szobanövények számára mutatós betonkaspó, esetleg mécsestartók vagy egyéb dekorációs tárgyak. Kecskés Tímea először az apró kis sivatagi növényekbe, majd a kaspókészítésbe szeretett bele, így ma már otthonosan mozog a betonkészítés világában. „Egyre többet nézelődtem, egyre több formát találtam, és egyre inkább kezdett érdekelni” – foglalja össze új hobbijára való ráhangolódását.
Rengeteg érdekes ötlet látott napvilágot, került kivitelezésre a koronavírus járvány idején, ezek közül is az egyikkel Tímea lepett meg. A Csíkszeredában élő fiatal lány a karantén oly sokak számára unalmas időszakában azt találta ki, hogy betonkaspókat fog készíteni kis kedvenceinek.
– eleveníti fel.
A közel két évvel ezelőtt készült első darab ma is a nappali dísze. Nevetve mesél Hunor, Tímea barátja, az első próbálkozásukról, amikor az interneten talált sablont megrajzolták, így készítették el az első karton formát. „Na, öntsünk bele betont, de arra nem gondoltunk, hogy a karton milyen hamar átázik, meg egyáltalán mennyi száradási időre van szüksége, hogy fog kinézni. Reggel kibontottuk, el volt csavarodva. De Timi öntött betont elvágott tejes dobozba, vagy minden olyan használható eszközbe, amelynek szép formája van, ám mindegyiknek lett végül valami baja, nem sikerültek szépre” – derül mai napig is az első próbálkozásokon.
Aztán amikor már sikeresebbek lettek a kaspók az otthon készített műanyag dobozból, kartonból készített formákban is, megérett az idő a szilikonforma rendeléséhez. Ma már abból is egy tucat van, kisebbek, nagyobbak, különböző geometriai formák. S ma már nem csak kaspókat készít Tímea, hanem apró kis mécsestartókat, alátéteket is.
A kaspókészítéshez
a kezdeti kudarc is hozzátartozott, kevergetni, tesztelgetni kellett, ki kellett tapasztalni az arányokat,
ugyanis ha valamelyik összetevőből kicsit több vagy kevesebb került a kompozícióba, akkor a kaspó nem tudott megszilárdulni, szétesett. „Elég nehéz volt ezt ki tapasztalni, főleg, hogy miként tudom őket színezni. A színezés egyébként akkor történik meg, amikor az anyag még száraz, ugyanis por formájában adom hozzá a színező anyagot” – magyarázza. A munka a negyedik emeleti tömbházlakás teraszán zajlik, porral, zajjal. „Eleinte, amikor még a baráti körünkben nem tudtak a kaspókészítésről, kérdezgették a barátok, ha kimentünk a városba, hogy Timi miért nem jött. Nagyot néztek, amikor azt válaszoltam, hogy betonozik” – nevet nagyot Hunor.
S hogyan készülnek a hangulatos kis betonkaspók?
A vízből, cementből és homokból összekevert egyveleget Tímea szilikon formába önti, amelyben néhány óra alatt az megköt.
Miután kikerül az adott kaspó a formából, még időt kell adni a száradásra, ami akár négy-öt napba is beletelik. Ezt követően, ha szükségét látja, lecsiszolja a sarkait, hogy ne legyen élesek, alkalomadtán kicsit a belsejét is, majd ezután kerül rá egy olyan szer, amely meggátolja abban, hogy felszívja a vizet.
Közben azzal a szándékkal indulunk a terasz fele, hogy megnézzem, hol készülnek a kaspók, de ennél jóval több mindent látok. Meglepetés a javából. A kis terasz maga a pozsgások, kaktuszok, különböző kis virágok birodalma. S hogy fejlődésükhöz tökéletesek legyenek a körülmények, az asztalon növényiskola számára megfelelő keltető fény alatt pihennek a kis zöldek, ami igazán jó szolgálatot tesz a szürke őszi vagy ködös téli napokon. Lenyűgözi Tímeát a kis zöldek világa, lelkesen magyarázza, milyen egyszerűen lehet őket szaporítani, gondjukat viselni, csak türelem kell hozzá „Letörök egy levelet, a földre ráteszem, s egy idő után gyökerezni kezd, kis hajtásai lesznek. Viszont ez elég lassú folyamat.”
Én meg azt mondom, hogy ezek az apró csodanövények pedig meg is érdemlik a Tímea által készített egyedi, hangulatos kaspókat. A terasz egyik szegletében a polcon Tímea másik büszkesége, a szilikonformák sokasága látható, színezőanyagok, alkatrészek, kisebb nagyobb keverőszálak társaságában.
– jegyzi meg a 28 éves fiatal lány.
Timi a világhálón a Catchi kaspó néven mutatja be termékeit, ez a név pedig többszörös jelentéssel bír számára. Egyrészt – meséli – iskolatársai régen Kecsiként becézték, ezt ültette át angol nyelvre, a catchi, pedig tulajdonképpen fülbemászót jelent. De tovább menve a szintén angol „eye-catching” kifejezésig, ami arra utal, hogy valami elkapja, megfogja a tekintetet. Mindebből „gyúrta” össze betonkaspóinak a nevét. „Számomra ezek a kaspók ezt jelentik, megragadják a tekintetet” – emeli ki.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.