Két pont között a leglátványosabban: a köztünk lévő pókemberek, nindzsák

D. Balázs Ildikó 2022. március 31., 18:58

Egyensúlyozás, ugrás, lengés, falfutás, guruló elrugaszkodás, átfordulás – a parkour alapmozdulatai. De hogy miről is szól ez az extrémsport, arról Simó Mihály mesél, aki tanítványai unszolására parkour teremedzéseket is tart Csíkszeredában.

Nincsenek szigorúan meghatározott, kötött mozdulatsorok, az akadályon való átkelés egyedi és egyéntől függő •  Fotó: Pinti Attila
galéria
Nincsenek szigorúan meghatározott, kötött mozdulatsorok, az akadályon való átkelés egyedi és egyéntől függő Fotó: Pinti Attila

Biztosan láttak már tetőről tetőre ugráló film-, vagy videójáték hősöket, akik számára a falfutás, a macskaugrás csupán egy könnyed mozdulat, nincs olyan akadály, amit ne tudnának átugrani, megmászni. Testtudatosság, koncentráció és erőnlét – ezek szükségesek a parkournak nevezett extrém sport gyakorlásához. S hogy testközelből lássak néhány alapmozdulatot, ellátogattam Csíkszereda egyik edzőtermébe, ahol szervezett és biztonságos körülmények között tartanak parkour teremedzéseket.

Ugrik, lendül, bukfencezik

Simó Mihály, mint meséli, már a nyolcvanas években „ugrált és mászkált” az erre alkalmas helyeken, mint a város központi része vagy a somlyói borvízforrás környéke, az itt található, sínekkel összekötött betonoszlopok voltak alkalmasak a fejlett egyensúlyérzéket és pontosságot igénylő gyakorlatok végzésére. Az ötdanos tekvandómester nemrégiben éppen tanítványai kérésére indította el a parkour teremedzéseket.

Simó Mihály elsősorban azoknak a lányoknak, fiúknak ajánlja, akiktől nem idegen az ilyen jellegű mozgáskultúra •  Fotó: Pinti Attila
Simó Mihály elsősorban azoknak a lányoknak, fiúknak ajánlja, akiktől nem idegen az ilyen jellegű mozgáskultúra Fotó: Pinti Attila

„Szeretem a kihívásokat. Amíg 1987-ben a testépítést, 1990-ben a tekvandót hiányoltam a városban, idén a parkourt láttam egy olyan lehetőségnek, amit érdemes lenne kipróbálni idehaza is és szervezett, biztonságosa körülmények között gyakorolni” – mondja, miközben szétnézünk az általa vezetett Phoenix Sportklub edzőtermébe. Mennyezetre erősített gyűrűk, átugrandó alacsonyabb és magasabb akadályok, kapaszkodásra alkalmas rudak – csak néhány a segédeszközök közül, amelyek segítségével lendülnek, ugranak, bukfenceznek és újra lendülnek a kis sportolók.

A pontból B pontba a lehető leglátványosabban

Lányok és fiúk körében egyaránt népszerű ez a sportág, amely gyakorlásához komoly erőnlét, energia szükséges, hiszen ez fizikai edzés a javából. A parkour tulajdonképpen egy olyan extrémsport, amelyben akadályokon keresztül, kevés energiabefektetéssel, de minél gyorsabban és minél látványosabban kell eljutni egyik helyről a másikra.

Ugrik, lendül, bukfencezik •  Fotó: Pinti Attila
Ugrik, lendül, bukfencezik Fotó: Pinti Attila

„Sem egészségügyi, sem gyorsasági szempontból nem mindegy az érkezés vagy egy akadályon való átugrás. Nagyon komoly koncentrációt igényel, megköveteli a sportolóktól a figyelmet, de ugyanakkor pontosságra, határozottságra és kitartásra is nagy szükség van. A sérülés gyakorisága miatt az embernek tudni kell, hol vannak a határai. Nagyon fontos, hogy amikor egy technikát végrehajtunk, például a magasból érkezünk egy keményebb talajra, a tompítások segítségével óvjuk a testünket, ízületeinket.

Meg kell tanulni, hogy amint egy ugrás után megérkezünk, nem állok meg, hanem próbálok tovább gurulni, és azt az erőt, amivel érkezek, átviszem egy következő mozdulatba.

Akik nem tudnak ráhangolódni erre a mozgásformára, nagyon gyorsan lesérülhetnek, mert minden mozdulatra figyelni kell. Ugyanakkor annak is tudatában kell lenni, hogy egy rossz lépés vagy ugrás kárt okozhat az ízületben, s ez pedig komoly sérüléshez is vezethet” – magyarázza a lényeget az edző.

Szervezetten, teremben

A gyakorlatok sorozata megállás nélkül követi egymást, nincs idő lazításra, „egy félrepillantás, és vége”. Ezért is tartotta fontosnak – jegyzi meg –, hogy ha már tanítványai részéről igény mutatkozott e sportág gyakorlására, akkor azt szervezett és áttekinthető módon tudják megismerni és gyakorolni.

Testtudatosság, koncentráció és erőnlét, ezek szükségesek a parkournak – mondja Simó Mihály ötdanos tekvandómester •  Fotó: Pinti Attila
Testtudatosság, koncentráció és erőnlét, ezek szükségesek a parkournak – mondja Simó Mihály ötdanos tekvandómester Fotó: Pinti Attila

„Nálam nagyon fontos a fegyelem. Ahhoz, hogy fegyelmet tudjak tartani, és a szervezettség is működjön, a teremben tudunk parkour edzéseket tartani. Nem veszélyes, hiszen tatami van a földön, itt az a cél, hogy tanuljanak, nem az, hogy kitegyem a gyerekeket veszélyeknek. Aztán menet közben versenyeket is szervezünk, akadálypályát építek kin amit időre kell teljesítenin és így a gyerekek átélhetik azokat az emocionális pillanatokat is, amelyeket egy edzésen nem. Megmérettetnek, sikerélményük van” – magyarázza.

Extrémsport biztonságos körülmények között •  Fotó: Pinti Attila
Extrémsport biztonságos körülmények között Fotó: Pinti Attila

Mint megjegyzi, hajlékonyságot igényel a parkour, és rengeteg trükkös mozdulatra tanít. Simó Mihály elsősorban azoknak a lányoknak, fiúknak ajánlja, akiktől nem idegen az ilyen jellegű mozgáskultúra, illetve akik számára nem idegen a megerőltető mozgás, hiszen az edzést teljes mértékben önerőből végzik. Itt nincsenek szigorúan meghatározott, kötött mozdulatsorok, az akadályon való átkelés egyedi és egyéntől függő. „Lényege, hogy a test izomzatát fejlesszük, valamint a megfelelő technikával minél hatékonyabban keljünk át egy-egy akadályon” – magyarázza.

A benszülöttektől napjainkig

A parkour kialakulásának időszakát szinte lehetetlen meghatározni, hiszen alapjában véve mióta felegyenesedett az ember és két lábon jár, szüksége van futásra, bizonyos, a parkourban is felfedezhető mozgáskultúrai elemekre.

A francia Georges Hébert volt az, aki „feltalálta” a parkour „ősét”, amikor kifejlesztette a „Natural Method” nevezetű mozgáskultúrát.

A név lényegében azt jelenti, hogy harmóniában lenni a természettel, ami arra utal, hogy ahhoz, hogy valaki sikeresen űzze ezt a sportágat, nem csak látnia, felfognia kell a terepet, hanem némi kreativitással is rendelkeznie kell. Georges Hébert az első világháború alatt volt katona, és egy Afrikában tett látogatás során, az ott élő bennszülötteket nézve jött rá, hogy a parkour már akkor is létezett, mikor még szó sem volt szervezett társadalmakról, háborúkról, hanem csak a létfenntartás volt a tét.

Lányok és fiúk körében is egyaránt népszerű a parkour •  Fotó: Pinti Attila
Lányok és fiúk körében is egyaránt népszerű a parkour Fotó: Pinti Attila

Lényegében az embernek ismernie kell a saját határait, hajlékonynak, fürgének, kellően bátornak, józan ésszel gondolkodónak és kitartónak kell lennie, valamint jeleskednie kell futásban, úszásban, jónak kell lennie az egyensúlyérzékének, és mindemellett fontos a bizonyos szintű fizikai adottság és a felkészültség. Ezeket az eszméket egy bizonyos David Belle fejlesztette tovább, akiről már középiskolás korában kiderült, hogy nagyon jól és kitartóan fut és mászik, valamint jeleskedik a harcművészetekben is. 17 évesen otthagyta az iskolát, és 1997-ben pár barátjával csapatba verődtek Yamakasi néven, ami egy afrikai törzsi nyelven kitartást jelent. Lényegben akkor alakult ki a parkour mai arca a legtöbb trükkel együtt. A Yamakasi című francia film ma már kultuszfilmnek számít a sportágat űzők körében – olvasható a Wikipédián.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.