Könczey Elemér: karikatúrában nincs tabu, a lényeg a tálalás módja

Hajnal Csilla 2017. augusztus 21., 16:07 utolsó módosítás: 2017. augusztus 21., 16:48

Bárki tud karikatúrát rajzolni – mondja Könczey Elemér, karikaturista, grafikus a Szférának otthont adó Aranykakas vendéglő árnyékos udvarán. Rajz, téma, poén – csupán ennyi szükséges a készítéshez. Azért engem nem győzött meg teljesen arról, hogy holnaptól bárki tudna karikatúrákat rajzolni. Mert ahogy Könczey Elemér Sigmund Freudot idézve kifejtette, a humor a világ normális működésének ártalmatlan megsértéséből fakad. Ártalmatlan. Ez a kulcsszó, sokan itt bukunk el.

Könczey Elemér: karikatúrában nincs tabu, a lényeg a tálalás módja
galéria
Könczey Elemér nem fél a tabuktól, akár Allaht is lerajzolná – a lényeg a tálalás módja Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhely egykori elegáns vendéglője mára egy sötét kort idéző, lepattant, már-már dekadens hellyé vált, és talán pont ezért volt annyira jó hangulata a kortárs művészetek terének, a Szférának, mert két véglet csapott össze itt: egy sötét korszakot idéző hely pozitív, laza, vagány hangulattal találkozott. A Kolozsvárról érkezett Könczey Elemér szerint is pontosan ezért zseniális ez a tér. Karikatúrái is itt kaptak helyet, és három napon keresztül bárki megtekinthette azokat. Sőt, el is gondolkodhatott rajtuk.

Téma van bőven, de a poént nem lehet kispórolni

Könczey Elemér Deadline, azaz Határidő című tárlatát mindennapi munkáinak mozgatórugója ihlette, azaz sajtókarikaturistaként határidőre dolgozik, de őt ez egyáltalán nem zavarja, sőt, motiválja. Szerinte a munkáinak tíz százaléka sem készült volna el, ha nem lenne mindennap lapzárta.

Az Eladó tábla eladóvá válása – túlzással érte el a karikaturista a kívánt hatást Fotó: Haáz Vince

Az angol kifejezésben benne van a line, azaz a vonal szó is, egy erős kötéltáncról van szó, mint mondja, meg kell mutatni, hol a határ, amit a néző majd átlép.

„Nem szeretem a nézők szemébe égetni, hogy mi az én véleményem valamiről, engedem, hogy ő is dolgozzon tovább. Képben mutatom meg ugyan a lényeget, de nem tárom ki teljesen, és ez felületet adhat többféle értékelésre. Ezért nem szeretem azokat a műfajokat, ahol száz százalékosan ki van tárva a téma, az üzenet, s a poén valahogy be van szuszukálva”

– mesélte a karikaturista a szombati workshopja előtt. A rajztudás nem annyira fontos, téma, azaz „nyersanyag” van bőven, hiszen az emberi butaság végtelen, a poént viszont nem lehet kispórolni – hívta fel a figyelmet Könczey, de megnyugtatott, erre is vannak módszerek, amelyeket ő már kifejlesztett magának. Azt azért hozzátette, a karikatúra rajzoláshoz szükség van éleslátásra, kíváncsiságra, a megfigyelő státus kialakítására, érzékenységre és arra, hogy a hétköznapi banalitásokat 180 fokkal megfordítva bátor képi társításokkal kicsiholjuk azt a poént – magyarázta a Ligetnek. Sőt, azt is elárulta, hogy számára nincsenek tabutémák, akár magát Allahot is lerajzolná.

Sokan szerették volna megtudni, hogyan válhatnak karikaturistákká Fotó: Haáz Vince

„Nincs tabutéma, a különbség a tálalás módja. Egy civilizált világban élünk, ha például az utcán nem tetszik valakinek az arca, nem megyek oda hozzá, hogy lenyomjak neki egy sapkát. A karikatúrában sem úgy van, ha nekem valami nem tetszik, akkor a lehető legdurvább módszerrel megmutatom, hogy nekem valami nem tetszik. Szeretek a rajzaimban az intelligenciára is építeni” – tette hozzá.

Túlzásokkal poént csiholni

Sokan szerették volna ellesni a karikaturista „kulisszatitkait”, amelyekről a szombat délutáni workshopján beszélt az érdeklődőknek. Azzal kezdte, hogy karikatúrát rajzolni a világ legegyszerűbb művelete. De ez nem azt jelenti, hogy nincs munka vele, hiszen valami minél egyszerűbb, annál több munka van mögötte, hogy a nézőnek evidensnek tűnjön.

Könczey Elemér Deadline, azaz Határidő című tárlatát mindennapi munkáinak mozgatórugója ihlette, azaz sajtókarikaturistaként határidőre dolgozik Fotó: Haáz Vince

A karikatúra lényege tehát, hogy olyan témákat keresel a nagyvilágból, amelyeket megpróbálsz ábrázolni, és 180 fokos fordulatokkal, túlzásokkal poént csiholsz belőle. Nem kell Da Vincinek vagy Szalaynak lenned a karikatúra rajzoláshoz, hisz nem a rajztudásról szól, hanem arról, hogy miként tudjuk úgy összerakni az elemeket, hogy átüssön a poén – magyarázta az érdeklődőknek, közben pedig saját karikatúráival bizonyította mondandóját. Freudot idézve fejtette ki, hogy

a humor a világ normális működésének ártalmatlan megsértését jelenti,

pontosan az "ártalmatlan" jelző miatt fogadjuk be a karikatúrákat is, és nem viharzunk el azonnal egy érzékeny témát értintő karikatúra láttán.

Nem kell Da Vincinek vagy Szalaynak lenned a karikatúra rajzoláshoz, hisz nem a rajztudásról szól a karikatúra Fotó: Haáz Vince

Mint mondta, csupán rajzra, témára és poénra van szükség ahhoz, hogy karikatúra szülessen. Azonban ha valaki karikatúrára adja a fejét, nem árt, ha van némi önkritikája és öniróniája, azaz figyelembe veszi saját gyengeségeit is. A sajtókarikatúrában pedig legfontosabb a közérthetőség, hiszen sosem tudni, hogy éppen ki fogja értelmezni azt, egy óvodás vagy éppen egy idős bácsi.

Ugyancsak fontos része az ellenzékiség, azaz a kritikának nem szabad gátat szabni, mert a karikatúra alaptulajdonsága pontosan a hatalom ellenőrzése – fejtette ki a karikaturista, aki bevallotta, a Ludas Matyi folyóiraton nevelkedett, amelyet a huszadik század legviccesebb humorlapjának tart. Nagy példaképe annak egyik alapítótagja, Kaján Tibor volt, aki mind a magyar, mind pedig az egyetemes karikatúra művészet meghatározó, iskolateremtő egyénisége volt.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.