Montenegró: ahol sűrűn mérik a szépet

Balázs Katalin 2017. július 12., 16:05 utolsó módosítás: 2017. július 12., 16:23

Vannak kedvenc nyaralóhelyeink, sokan kacsintunk a tenger felé is, de csak ritkán jelenik meg úti célként az erdélyi ember fejében Montenegró. Kicsike is, idegen nyelvűek is lakják, lövöldözések is voltak, s a hegyes vidék is rémisztő lehet... Amit hátrányának képzelünk, épphogy előnnyé kovácsolódik, de erről csak az győződhet meg, aki helyszínre megy az élményért.

Montenegró: ahol sűrűn mérik a szépet
galéria
Tivat,az egyik kikötő. Hajókülönlegességekből itt nincs hiány Fotó: Bacsa Judit

Olyan csepp ez az ország – Románia területének alig egyhatodát képzeljük el –, hogy nincs helyük a Dinári-hegyeknek lapályos legelőkké alakulniuk, hanem egyből beletérdelnek az Adriai-tengerbe. A települések házai pedig mintha székely tízeseket alkotnának, meg-megkapaszkodnak az oldalban sűrű egymásmellettiségben, alig hagyva helyet konyhakertnek, egy-egy pálma-, citrus- vagy fügefának.

Ha szűk helyre bőven mérik az áldást, akkor a turista lépten-nyomon élménnyel szembesül. A főváros, Podgorica repülőterén való landolástól egyhétnyi idő maradt számba venni Montenegrót. Így is csak töredékét sikerült bejárni, maradt ok, amiért visszatérni.

Féktelenül a nagy víz martján

A számunkra nem idegen szerpentines utak hamar megmutatják a nagy sós vizet, melynek partjára leérve egymást érik a vendégfogadók.

Nem kell ódzkodni a kisebb falvakban való helyfoglalástól sem, mert a tömegközlekedést a turistáknak találták ki, hamar el lehet jutni egyik végről a másikra.

Mi tagadás, eléggé egyedi a buszsofőrök vezetési stílusa is, akár a személyautót vezetőké: a fék pusztán vészhelyzetben használatos, a duda viszont gyakori, mint magyar nyelvben a kötőszó. Tény, hogy olcsó a buszozás, és így ép bőrrel hazatérve elmondhatom, biztonságos is.

Lehetőségek szomjoltásra

Becici nevű településen volt a főhadiszállás, egy interneten foglalt apartman Zelimir nevezetű házigazdával, aki sokat nem tüsténkedett vendégei körül, közölte: a bor behűtve, a telefonszáma kifüggesztve, ha valamit kérdeznénk, keressük bizalommal. Annyira tartotta a tisztes távolságot, hogy ha összefutottunk is, csak annyit kérdezett, ugye, nem is olyan csúnya ez a Montenegró? Hát egyáltalán nem.

Tivati királyság. A Kotori-öböl településein tudják, kényeztetés kell a turistáknak Fotó: Bacsa Judit

Félórás séta kellett mindössze ahhoz, hogy Budvába eljussunk, a tengerre néző pazar óváros sikátoraiba, vagy válasszunk a szépen kiépített strandok közül. Akinek nincs gusztusa a sóshoz, édesvízben is mártózhat: tíz méternyire a tengertől ugyanis az egyik lokál medencével, bőrnapágyakkal kecsegtet. Szintén Budvából ajánlanak „hawaii” utat. Furcsálltuk is az elején, míg ki nem derült, Sveti Nikola szigetére hajóztatják át a turistát, „hávájkodni”. Szépséges környezetben lehet sört inni, de a tudásra szomjazók a kéreglemezek mozgásának eredményét is tanulmányozhatják.

„Elszigetelődés” és öbölmustra

Rövid buszozás szükséges ahhoz is, hogy Sveti Stefan-félszigetre jusson el a kíváncsiskodó. Pontosabban a bejáratig, mert onnan őrzött kapu vezet az öblösebb szárazföldi részre, szállodákkal, borsos szobaárakkal. Próbáltunk árakról tudakozódni, de már csak őszre volt szabad hely, egy személynek egy éjszakára a 800 eurót is meghaladta.

Azt mondják, a sztárok tanyája ez a hely, a strand is kettéválasztott: jobbra mennek a celebek, balra a pórnép barnulhat.

Hát mi az olcsóbb megoldást választottuk, egészen pontosan az ingyeneset.

A Sveti Stefan-félsziget. Befotóztunk a sztárok térfelére Fotó: Bacsa Judit

A Kotori-öbölben teremhet az ember kevesebb mint egy órányi buszjárásra már. Persze Budvából indul olyan hajókirándulás is, amelyik kilenc órát tart, és közben számos megálló, látványosság jut a turistának, de aki nem ereszti el a gyeplőt, 17 eurós hajózás helyett ötért buszozhat el és vissza. Például Tivatba, a kikötővárosba, amelyik ízelítőt ad az öböl látványosságaiból.

Gyomrunktól fogva vezettek

Ha már anyagiakról van szó, nem drága itt az élet, nem húznak le hét bőrt a turistáról. A vendéglői árak a mieinkkel egyeznek, a sarki zöldségárusoknál sem borsosak az árak, és ott vannak az üzletek, a napi betevőt, ha fogy a pénz, onnan is be lehet szerezni. Montenegróra igaz, hogy ott mindenki annyit költ, amennyit akar, határ a csillagos ég, azaz a pénztárca tartalma. Lehet kérni a szivárvány minden színében pompázó koktélokat, tengeri herkentyűket, de érdemes alább tenni a mércét, hiszen kitűnő a házi boruk és a csevapcsi névre hallgató, a mi miccsünkhöz hasonlító fűszeres őrölthús-különlegességük.

A legluxusabb strandtól a zsuppfedeles napernyőkig bő a választék Fotó: Bacsa Judit

Egyébként ebből a masszából tán ők sem tudják, hányféle kaja készül, mert tálalják sülve, rudacskákként, két zsemle közötti lapótyaként szószokkal, de töltik is sonkával, sajttal... Már csak azért is érdemes visszamenni, hogy e sor folytatható legyen. Mert csak kóstolva lehet a végére járni ennek a kérdésnek. Tudakolhatnánk a pincérektől, de akkor hosszúra nyúlna a vacsora.

Ligeti létezés

Apropó nyelv: a helyiek montenegróit beszélnek, de ez nem akadály. A vendéglátókban mindenhol ismert ilyen-olyan szinten az angol, és lehet boldogulni. Előfordulhat, hogy a számla helyett a hasonhangzás miatt sört kap az angolul karattyoló vendég, de ebből nagy kár nem keletkezik. Aztán ha elakad a társalgás, még mindig megmarad a nemzetközi módszer, a mímelőzés-mutogatás, mellyel – egy kis hangutánzással elegyítve – akár hajszárítóhoz is hozzá lehet jutni. Ez nem Bábel, ez Montenegró.

Látvány a szálláshelyünk erkélyéről. Tényleg nem rossz ez a Montenegró Fotó: Bacsa Judit

És van, amihez nem kellenek szavak, amivel költségbe sem veri magát az ember. Csak áll, bámul és hálálkodik. Ilyen élmények tömkelegében volt egy, ami az összeset fölülmúlta. A Becici hegyen szerpentinező aszfaltút vitt a helyszínig. Egy, az 1770-es években működésbe hozott olajprésig, mely ma már múzeum – mellesleg őr és belépti díj nélkül –, onnan pedig az olajligetbe.

Az olajfák hegyén jártunk, melynek fő látványossága egy körülbelül kétezer éves olajfa.

Görcsös-odvas, sok mindent megélt matuzsálem. Minden bizonnyal a hely varázsa engedi, hogy ilyen hosszú élete legyen a földön, mert a liget légköre az ember fizimiskájáról is sepregeti le a ráncokat. Ez is egyik arca a fekete hegyes országnak, amivel érdemes szembenézni dúsgazdagként vagy pórnép fiaként egyaránt. Megvalósítható az álom, isten bizony akár 1700 lejből is utastól, kvártélyostól, evés-ivászattal együtt. És nem kell latolgatni, milyen az ár-érték arány, hamar elbillen a mérleg a megérte serpenyő felé.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.