– Újdonságnak számít a fesztiválpalettán a július 6–9. között a marosvásárhelyi Maros-parton megszervezett VIBE Fesztivál. Mi hívta életre? Nincs elég lehetőségük a fiataloknak szórakozni?
– Úgy éreztük, hogy szükséges egy olyan találkozási pontot teremteni, ahol a magyar középiskolások és egyetemisták találkozhatnak. Azok, akik elmentek más városba továbbtanulni, sokszor nem egy helyen vannak volt osztálytársaikkal, nekik lehetőséget nyújtunk arra, hogy összeüljenek, beszélgessenek és bulizzanak együtt, találkozhassanak régi barátaikkal. Ugyanakkor a középiskolásoknak remek lehetőség a VIBE arra, hogy kiengedjék az iskolai gőzt, az érettségizők pénteken itt is megtudhatják az eredményeiket, de akár lehet előre inni a medve bőrére, hiszen csütörtökön kezdődik a fesztivál.
– Akkor a harmincasok, negyvenesek kerüljék el a rendezvényt?
– Abszolút nem erről van szó, mindenkit nagyon szívesen látunk. Van olyan együttes, amely megfoghatja a harmincas, akár a negyvenes közönséget is. Lesz például Péterfy Bori, 30Y vagy Vad Fruttik, de érdemes megnézni a weblapunkon a teljes listát. Az elsődleges célközönségünket azonban az egyetemisták és középiskolások képezik.
– Mivel szeretné őket megfogni a fesztivál?
–Színes a zenei felhozatalunk. Két nemzetközi előadó van, Pendulum DJ Set & Verse és Borgore. Lesz rengeteg magyarországi fellépőnk, például a Wellhello, Bëlga, AKPH, Hősök, Intim Torna Illegál, Anna and the Barbies, Soerii & Poolek, Sterbinszky, hogy csak egy párat említsünk. Többféle stílust igyekszünk bevinni a fesztivál zenei felhozatalába. Vannak persze erdélyi fellépőink is, összesen huszonhat, ugyanis rájuk igyekszünk nagy hangsúlyt fektetni, szeretnénk őket is reflektorfénybe állítani, hogy megmutassuk a helyi értékeket, azokat a művészeket, zenészeket, lemezlovasokat, akik itt alkotnak, és itt élnek. Épp ezért fontos, hogy a nagy- és kisszínpadon is helyet kapjanak a külföldi előadók mellett, illetve egy külön teret is biztosítsunk nekik, hogy megmutassák a tehetségüket, és hogy minél többen megismerjék a zenéjüket. Lesznek például erdélyi elektronikus zenészek is, Quidbop, küb_beat, Vekt!, DJ Shiver, az együttesek közül például a sZempöl, Koszika & The Hotshots, Mary Grace, The Pinwheels, Vecker... Több ismerős névre is számíthatnak a fesztiválozók.
– Amúgy nem csak zenéről szól ez a fesztivál, lesznek kiegészítő programok is.
– Igen, nyári egyetem része is van, ami a VIBE Koli nevet viseli. Ez egy szakmai programrész, amely napközben nyújt lehetőséget arra a fiataloknak, hogy meghallgassanak olyan előadásokat, amelyek által fejlődhetnek. Ezeknél segítenek szakmai partnereink is, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Sapientia EMTE.
– Két sör között gondolják, hogy fognak előadásokra menni a fiatalok?
– Szerintem két sör előtt fognak, mivel a Koli délelőtt kezdődik. Lesz olyan beszélgetés, ami felkelti a fiatalok figyelmét, hiszen olyan előadókat igyekszünk megszólaltatni, akik életútmodellt adhatnak nekik. A fiatalok így egy fesztivál keretében találkozhatnak saját példaképeikkel, vagy azokkal az emberekkel, akik a közösségért tesznek. Két irányt követünk, a közösségi és a tudománynépszerűsítő vonalat, sportolóktól elkezdve egészségügyön keresztül a művészeti ágakig, vagy akár különböző informatikai, technikai újításokig sok mindent szeretnénk felvonultatni, de lesz olvasó- és gyereksarok meg zsonglőrködés is. Arra törekszünk, hogy mindenki találjon egy olyan kis szeletet, ami őt érdekli, vagy találkozzon egy olyan személlyel, akinek olvasott már a munkájáról, vagy hallott már róla, esetleg követi a tevékenységeit.
– Van érdeklődés már a fesztivál iránt?
– Mi úgy látjuk, hogy igen. Színes a zenei felhozatal, és sok diák igényli, hogy minél több stílusú koncertet bulizhasson végig. A VIBE egy olyan erdélyi fesztivál, ami az egyik legnagyobb strand mellett van, ez is vonzóvá teheti, ráadásul nappali programrésszel is várjuk a fesztiválozókat. A fellépők bejelentésével egyre kíváncsibbá váltak a fiatalok, minél több név került fel a plakátra, annál nagyobb volt az érdeklődés is.
– Akkor ez az a plusz, amit nyújtani tud a fesztivál? Vagy mitől más, mint a többi?
– Egyrészt egy helyre vonzza a különböző helyen élő diákságot, másrészt újra felhelyezi Marosvásárhelyt a fesztiválpalettára, amit mi nagyon fontosnak látunk. Vásárhely egy értékes város, érdemes újra visszahozni a fesztiválkörforgásba. S persze a programunk egyszerre adhat szórakozási és fejlődési lehetőséget.
– Sokan kis Félszigetnek emlegetik a rendezvényt, hiszen ugyanott lesz a helyszíne. Hogy viszonyulnak ehhez a szervezők?
– A Félsziget nagyon sokat adott Vásárhelynek, sok olyan embert vonzott a Maros-partra, akik amúgy lehet, soha nem látogattak volna el oda. Ennél szeretnénk továbbmenni, és a Szeretem Marosvásárhelyt! kampánnyal próbáljuk elérni, hogy mindenki, a fesztiválturisták és helyiek egyaránt büszkék legyenek a városra. Facebookon nagy sikert aratnak a jellegzetes vásárhelyi tereken készült fotóink, és ezért úgy gondoljuk, hogy megvan a nyitottság a helyiekben.
– Honnan jön a fesztivál neve?
– A „vibe” angol szó jelentése vibráció, hangulat, és erre a két dologra építünk mi is: a VIBE Fesztivál az a hely, ahol a rezgéseket nemcsak a hangfalak, hanem a fesztiválozók is továbbítják. Tehát az erdélyi fiatalok, mi együtt vagyunk a fesztivál.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.