Pintyőkék tündéri világa: Pál Ibolya szeretet árasztó nemezbabái

D. Balázs Ildikó 2022. március 18., 17:41

Pál Ibolya lassan két éve nemezel apró kis színes gyapjú babákat, tündéreket. „Nem tökéletesek, de szívem-lelkem bennük van” – mondja szerény mosollyal, miközben bemutatja őket. Nehezen tudnék választani közülük, mindegyiknek megvan a maga egyénisége, légiesek, színesek, mosolyt csalnak az arcokra. Nemezelt Pintyőkék – még a nevük is varázslatos.

Pintyőkék tündéri világa: Pál Ibolya szeretet árasztó nemezbabái
galéria
Pál Ibolya és nemezelt Pintyőkéi. Varázslatos mesevilág Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

Nagyon sok mindent hoztak az életébe az általa nemezelt kis babák – áradozik a Gyergyóalfaluban élő Pál Ibolya. Alig két éve ismerkedett meg a nemezeléssel, és máris rengeteg baráttal gazdagodott, nagyon sok bátorítást, pozitív visszajelzést kapott, ma már úgy érzi, nem véletlen, hogy ő ezen az úton elindult.

Nemezelés saját magáért

Két gyermeke, egy 10 és egy 12 éves fia van Ibolyának, s mivel már nagyobbak, úgy érezte, lenne rá ideje és energiája is, hogy „valamit magáért” csináljon. „Korábban sem állt távol tőlem a kézműveskedés, de amikor a legnagyobb közösségi hálón egy nemezes csoportban megláttam a nemezelt babákat, beleszerettem ezekbe olyannyira, hogy eldöntöttem, én is megpróbálom. Így láttam hozzá. Nagyon nehezen, de beszereztem a hozzávalókat, kellékeket, a húgom küldte Magyarországról a gyapjút, a tűket, nagyon sok YouTube-videót megnéztem, utánaolvastam nagyon sokat, hiszen teljesen kezdő voltam. Eleinte el sem tudtam képzelni, hogy abból a maroknyi gyapjúból hogyan is lesz bármi.

Nagyon érdekes a vizes nemezelés, s bár azt is kipróbáltam, rájöttem, hogy nem áll annyira közel hozzám, ezért egy száraz nemezelési technikát, a tűnemezelést választottam. Úgy érzem, szabadabban tudok dolgozni ezáltal”

– meséli Ibolya.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

Nem esett nehezére elsajátítani a technikát – jegyzi meg – hiszen a lelkesedése határtalan volt, és nagyon hamar érkeztek a pozitív visszajelzések is. „Van egy nagyon aranyos, magyarországi nemezelő barátnőm, aki mentorom is volt, ő sokat segített az alapok elsajátításánál. De azt mondhatom, hogy

amióta erre a kézműves technikára rábukkantam, tényleg lépten-nyomon nagyon jó emberekkel, jó kapcsolatokkal hozott össze a sors.

Én is létrehoztam a babáimnak a legnagyobb közösségi hálón egy csoportot, olyan mintha egy nagy család lennénk, kedves, jó lelkű emberek csatlakoztak hozzám, akiknek a segítségével már két bajba jutott kislányon is segíthettünk. Jó dolog egy ilyen közösség tagja lenni”.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

De azért hálás is, hogy rábukkant erre a régi kézművestechnikára, mert azt mondja, ha valaki az alapokat elsajátította, nagyot tévedni már nem tud, s a sikerélmény garantált. Szerinte ez a titka annak, hogy a gyerekek körében nagyon kedvelt foglalkozás a nemezelés. Ő is rendszeresen tart gyerekfoglalkozásokat iskolákban, sőt „megfertőzte” már a felnőtteket is, számukra is szervez nemez délutánokat. „Egy ideje együtt dolgozunk az alfalusi Kaláka Egyesülettel, közösen szervezzük ezeket a délutáni foglalkozásokat is, számomra nagyon sokat jelent az, hogy támogatnak” – jegyzi meg.

Tündér Pintyőkék

Kétféle gyapjú létezik – avat be a részletekbe Ibolya – a kártolt, azaz a durva és a szál gyapjú, ő többnyire ez utóbbit használja. A babák kezei zseníliadrótból készülnek, de előszeretettel dolgoz bele a gyapjúba gyöngyöket, csipkéket. Minél egyszerűbb, annál jobb, szebb – talán ez is lehetne a jelmondata, noha erre csak idővel jött rá. „Sokáig nem találtam a babáim lelkét, hiányoltam az egyéniségüket, hiányoltam azt a valamit, amit más babáknál érzékelem.

Aztán rájöttem, hogy túl színesek a babáim, ha nem figyelünk, bizony a sok szép színes gyapjúval túlzásba lehet esni, könnyen túl lehet díszíteni.

Mondhatni a saját hibámból jöttem rá arra, hogy minél egyszerűbb, annál több az üzenete” – magyarázza.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

Ibolya tűnemezelt babái Waldorf-technikával készülnek, azaz arcuk kifejezéstelen, hogy majd a későbbiekben kis tulajdonosaik saját fantáziájuk segítségével, saját elképzeléseik szerint keljenek életre.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

Most már megtalálta a lelküket is – mondja mosolyogva, a karácsonyi Angyal hozta el. „Karácsonykor egy nemezangyalkánál láttam először, hogy lelke van, és ekkor éreztem azt is, hogy ez az, amit szeretnék csinálni a későbbiekben is. Ez is azt bizonyítja, hogy folyamatosan lehet tanulni. Rengeteg gyönyörű dolgot lehet alkotni, és mindig van egy újabb érzés, újabb lendület, újdonság, amit bele nemezelek egy babába”.

Tündérek és székelybabák

Nevetve jegyzi meg, az első baba az unokahúgának készült, a következővel már Ibolya az édesanyját lepte meg, de mára a családban már mindenkinek van külön kis Pintyőkéje.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

„Hatan vagyunk testvérek, sok babám nem volt gyerekkoromban, viszont ha tehettem, rengeteg tündérmesét olvastam, azokon nőttem fel. Most játszva alkotok, tündéreket, ruhácskákat tervezek.

De bevallom őszintén, leginkább a székelybabákat szeretem készíteni. Amikor elkészül egy székely lány vagy egy táncospár, melegség önti el a szívemet.

Számomra minden egyes darab nagyon különleges, közel áll hozzám a népművészet, a hagyományok tisztelete, őrzése, de ugyanakkor nagyon jól érzem magam a tündérek mesebeli világában is” – magyarázza lelkesen, miközben egy-egy kis tündérkét kézbe vesz.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

A nemezelés Ibolya számára teljes kikapcsolódást, feltöltődést nyújt. Boldogan mesél egy nemrég kapott kedves üzenetről, amelyben arról ír egy Pintyőke újdonsült tulajdonosa, hogy a babából szeretet árad. „Tényleg mindegyiket úgy készítem, mintha a gyermekem lenne. A nevük is ezt tükrözi, hiszen amíg a fiaim kicsik voltak, Pintyőkéknek szólítottam őket. Számomra ez nagyon kedves, sok szeretet, melegséget hordozó szó, ezért mikor nevet kerestem a babáimnak, gondolkodnom sem kellett.”

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

Nemezel, és közben álmokat szövöget. Egy olyan kis bemutatóüzletet lát lelki szemei előtt, amelyben egy csokorban lelhetőek fel a Gyergyó-vidéki tehetséges kézművesek egyedi termékei. Aztán szeretne virágkötészetet tanulni, s az lenne az igazi – jegyzi meg derűsen –, ha az álmok, vágyak és a hobbik összekapcsolódnának.

Fotó: Pál Ibolya személyes archívuma

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.