Nem hallottak a SHiNE Dance Fitnessről? Nem csoda, az Amerikai Egyesült Államokban tomboló „Shine-őrület” olyannyira még csak most kopogtat Európában, hogy a csíkszeredai Berényi Ágnes egyike kontinensünk tíz Shine-oktatójának.
„Shine, mint ragyogás” – s ez is a lényege az egésznek: ragyogjunk, érezzük jól magunkat a bőrünkben és ebben a közösségben is. Ennél több nem kell” – mondja széles mosollyal Ági, akinek mondhatni a véletlen hozta az útjába ezt a mozgásformát.
Sokféle sportot kipróbált ő már – meséli –, meg is volt hozzá a kitartása, erőnléti edzésekre járt, aztán néhány évvel ezelőtt szaladni kezdett, és annyira jól érezte magát, hogy néhány éve már rendszeresen jelentkezik akár maratonokra is. S bár szakszerűen sportolt edzők segítéségével, a térdízületei nem bírták a megterhelést, mindkét térdben ínszalagszakadás történt. „Az orvos szerint azzal volt a legnagyobb baj, hogy miután a munkahelyemen nyolc órát egyhuzamban ültem, következett az ízületek számára egy olyan megerőltető edzés, amire nem voltak felkészítve. Közben beköszöntött a koronavírusos időszak, otthon kellett maradni, szalad az ember az udvaron körbe-körbe, de unalmas lesz egy idő után. A testvéremmel kezdtük keresni, hogy mi lenne az a mozgásforma, amit otthon is lehetne csinálni, s még élveznénk is. Rengeteg otthoni tornára bukkantunk, próbáltuk is, de hiányzott a lelkesedés. Tiszta véletlenül a testvérem talált rá egy SHiNE-os videóra, és amelyik pillanatban meghallottuk a zenét, abba a pillanatba bele is szerettünk” – meséli Ági miként ismerkedett meg 2020-ban ezzel a mifelénk még ismeretlen mozgásformával.
Az első látásra történt szerelem még jobban megerősödött, amikor azzal szembesültek a SHiNE Dance weboldalán, hogy „egy nagyon vagány közösség”, ami nem elsősorban a nádszálkarcsú tiniknek szól, hanem ahol egy negyven évét betöltött nő is jól érzi magát.
Bekapcsolódtunk, s tavaly ősszel lehetőség adódott arra, hogy képzésre jelentkezzek. Nekem mindig az a felfogásom, hogy ha valami nagyon jó történik velünk az éltünkben, akkor azt osszuk meg másokkal is. Ha valami olyant tapasztalsz, hogy attól ragyog a lelked, akkor azt jó tovább adni” – meséli mosolyogva Ági.
Mint megjegyzi, az online térben lezajlott képzés még jobban megerősítette abban, hogy megtalálta a számára legmegfelelőbb mozgásformát, majd sikeres vizsga után hozzáláthatott a SHiNE Dance Fitness órák tartásához. Sőt – újságolja – abban a meglepetésben volt része, hogy felkérték, legyen a hónap arca az Egyesült Államokon kívüli közösség számára. Nevetve eleveníti fel: tavaly télen, amikor eldöntötte, hogy másoknak is meg szeretné mutatni a SHiNE-t, a ház pincéjét alakította át tornateremmé, és oda hívta meg az első bátor résztvevőket.
„Nem jellemző ránk, székelyföldi nőkre, hogy a nap 24 óráját átragyogjuk. Végezzük a feladatokat a munkahelyünkön, otthon, általában túl sokat vállalunk, és minden elvárást próbálunk teljesíteni.
– teszi fel a költői kérdést. Azt mondja, ez ezzel a mozgásformával garantált. Az órákon három féle – jazz, balett, hipp-hopp – táncmozdulatot ötvöznek.
„A tánccal érzelmeket közlünk, el tudjuk táncolni, ha mérgesek vagyunk, de el azt is, ha szerelmesek. A balett szép, kecses mozdulatokból áll, fejleszteni lehet vele az egyensúlyérzéket, kifejezheti a szenvedélyt, a hipp-hopp stílust a szabadság érzése jellemzi, nagyon jól le lehet vezetni vele a stresszt, a jazzre pedig az energikus, játékos mozgás a jellemző. Weboldalunkon, amihez hozzáférnek az oktatók, körülbelül ötszáz olyan dalválogatás van, aminek megvan a nagyon szigorú koreográfiája, és azok közül válogathatunk”. Mindemellett szabad kezük van újabb dalösszeállítások kiválogatására, amire saját koreográfiát dolgozhatnak ki.
Úgy állítja össze az egy órás lejátszási listát – jegyzi meg –, hogy nagyon figyelve a biztonságra, az első két dal tulajdonképpen a bemelegítést szolgálja. Az óra laza gyakorlatokkal, nyújtással, bemelegítő gyakorlatokkal indul. A mozdulatok komplexitása lehet egész kezdő, haladó vagy nagyon haladó, lassú, gyors vagy nagyon gyors. „Nagyon egyszerű mozdulatokkal indítunk, fülbemászó zenével, ami után két-három olyan dal következik, amelynek a ritmusa közepes intenzitású mozgást diktál, ezt követően olyan kardió mozdulatsor következik, amivel folyamatosan emelkedik a pulzus.. Jönnek az alakformáló gyakorlatok, comb, has, kar, majd egy kis motivációs zene, levezetés, ami visszahozza a pulzusunkat a normál tartományba.
– lelkendezik.
Azért tud bárki részt venni az órán – fűzi hozzá –, mert a nagyobb energiájú gyakorlatoknak mindig van könnyített változata, és akik valamilyen okból épp nem akarnak ugrálni, nyugodtan lépegethetnek, az is nagyon hatékony.
Ugyanakkor – fűzi hozzá – olyan dalokat keres, amelyek lélekben is fel tudnak tölteni. „Ha ez az egy óra úgy telik el egy résztvevőnek, hogy ki tudja zárni a napi gondokat, nem tud máson gondolkodni, mert figyelnie kell a koreográfiát, és hallgatja a pozitív tartalmú zenét, ami a fülében még óra után is megmarad, már az is nagyon sokat számít abban, hogy eltolódjon a mérleg a jó életérzés felé . Engem is nagyon motivál, mikor valaki úgy jön be az ajtón, hogy jól láthatóan alig vonszolja magát, a második, harmadik számnál még mindig nem érkezett meg, de a negyedik-ötödik számnál már kezdenek ragyogni a szemei, s nézed az óra végén, amint teljes lényében ragyog, mintha kicserélték volna.
A másik nagyon motiváló tapasztalat, hogy pár óra után el tudunk jutni odáig, hogy azokat a nőies gyakorlatokat, amiket mondjuk egy hónappal ezelőtt nem tudott, nem mert valaki megcsinálni, mert szégyenkezett a saját tükörképe előtt is, most teljes örömmel és önbizalommal csinálja meg.
Ez nem mindenki számára könnyű. El kell jussunk oda, hogy minél többen legyünk azok, akik elfogadják magukat, a testüket, a tükörképüket, a mozdulataikat, azt, hogy bármilyen is lennék, szép vagyok, erős vagyok, és megérdemlem, hogy ragyogjak”.
Hogy kinek ajánlja? Mindenkinek. A hatévestől a hatvanévesig bárki jól érezheti magát ebben a mozgásformában. Hisz abban, hogy ha valami újat az ember kipróbál, az teljesen független attól, hogy hány éves vagy hány kiló. A lényeges az, hogy szeressen mozogni.
Bátorít mindenkit, hogy ne ódzkodjanak a tánclépésektől, ez ne ijesszen el senkit, hiszen az órán nagyon egyszerű mozdulatokkal indítanak, hogy könnyen megtanulják a lépéseket. „Amikor meg tudja valaki csinálni a bonyolultabb mozdulatokat, és még az is látszik rajta, hogy ezt teljes jókedvvel teszi, akkor már elindult egy pozitív fejlődés útján” – önt lelket a kétkedőkbe Ági.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.