Gyorsaság a hegyoldalakon: alpesi sí

R. Kiss Edit 2017. december 28., 16:30

Sok mozgás, friss levegő, sok utazás – ezzel ajánlották az alpesi sí oktatói a szülők, gyermekek figyelmébe a szakágat. Hat éves kortól várják a gyermekeket, s bár felnőtt szinten helyben most nincs folytatási lehetőség, az alapokat szakszerűen el lehet sajátítani Székelyföldön is.

Gyorsaság a hegyoldalakon: alpesi sí
galéria
Möltaller gleccser, Ausztria. Nemrég tértek haza az edzőtáborból a csíki sízők és tanáraik Fotó: ISK Csíkszereda

Lesiklásra alkalmas pálya nincs Romániában, ezért az alpesi sí két másik versenyszámát, a műlesiklást és az óriás műlesiklást oktatják Csíkszeredában – mondta el érdeklődésünkre Csizmás Judit, a csíkszeredai Iskolás Sportklub (ISK) tanár-edzője. Kollégájával, Bíró Tibor tanár-edzővel közösen meséltek a szakág szépségeiről és nehézségeiről is. Elmondták, hat-nyolc éves korban ajánlott elkezdeni az alpesi sít, és jobb, ha a gyermek nem tud sízni előtte, mert így az alapoktól kezdve a megfelelő sízési technikát sajátíthatja el. Fiúkat, lányokat egyaránt várnak.

Csíkszeredában az ISK-nál és a Tanulók Klubjánál van alpesi sí szakág, továbbá magán egyesületek is foglalkoznak síoktatással. Az ISK-nál a kezdő csoportban jelenleg negyven gyerek, a haladó csoportban húsz, az úgynevezett minőségi csoportban pedig tizenöt fiatal sízik. Alpesisí-oktatás működik ugyanakkor Erdély-szerte, Gyergyóban például a Gyergyószentmiklósi ISK-nál és a Gyergyói Síegyletnél is, továbbá a teljesség igénye nélkül Maroshévízen, Borszéken vagy éppen Sepsiszentgyörgyön is.

Sokat edzenek

Amint a csíki oktatók elmondták, a szárazedzések naponta zajlanak és másfél órát tartanak, iskolaidőben délután, vakációban délelőtt tartják ezeket. Télen az edzés több időt vesz igénybe, hisz el kell jutni a sípályákig – Somlyóra, Hargitafürdőre, Tusnádfürdőre járnak – az utazással együtt ilyenkor két-három órát is tart egy edzés. A versenyek rendszerint hétköznap zajlanak, mert a turisták által is látogatott pályákat nem zárják le hétvégén a működtetők a versenyek kedvéért. A sízők edzőtáborozásokra is járnak, a két oktató a napokban tért haza diákjaival Ausztriából. Gondolták, itthon már folytathatják a havas edzéseket, de a helyi pályák még nincsenek olyan állapotban. Az edzők elmondták, nagy hiányosság, hogy nincs egy saját sípálya a sportolók számára, hisz a sípályák használatáért sokat is kell fizetni és sokkal szabadabban lehetne dolgozni – kapukat kitűzni, gyakorolni – egy olyan pályán, ahol nem kell a turistákat kerülgetni.

Csíkszeredában jelenleg felnőtt szinten nincs lehetőségük a sízőknek a folytatásra,

korábbi sikeres példa viszont van a gyermekek szeme előtt: Miklós Edit sízőre nagyon felnéznek a gyermekek,

az ő példája mutatja, hogy el lehet jutni innen is a világszínvonalig.

Szükség van a szülőkre

A sportiskolánál és a Tanulók Klubjánál az oktatás ingyenes. A kezdő gyermekek felszerelését a szülők kell megvásárolják, később, ha már elért bizonyos eredményeket a gyermek, akkor számíthat a klub támogatására is. A hivatalosan jegyzett eredményekig viszont elég hosszú út vezet, mert országos bajnokságra csak 11. életévük után mehetnek a gyermekek – mutattak rá az oktatók. A sípálya bérletet is fizetni kell, a minőségi sportolók esetében a sportiskola valamilyen szinten ezt is támogatja. Amint a két oktató kiemelte, a sportiskolánál nagyon nehéz volt anyagi szempontból ez az év, ezért a szülőkre az eddiginél is nagyobb teher hárult. Csizmás Judit elmondta,

a sportág gyakorlása érdekében nagymértékben szükség van a szülők támogatására nemcsak anyagi téren, hanem például a szállítást illetően is, hisz a közös szállítást nem mindig tudják megoldani.

Ugyanakkor, ha indul is közös busz valahonnan, addig is el kell a nagy felszereléssel vinni a gyermeket.

Összeegyeztethető a tanulással

Sokat utaznak, edzőtáborok és nemzetközi versenyek is vannak, de a sportág gyakorlása összeegyeztethető a tanulással – emelték ki az edzők. Bíró Tibor rámutatott, az eredményes sportolóik jó tanulók is egyben, ha hiányoznak is, pótolják. Az is előfordult, hogy a szülő beszkennelte a tananyagot és elküldte e-mailen az edzőtáborozó gyermeknek, aki ott tanulta meg a leckét – idézte fel Csizmás Judit. A sízők mindig friss levegőn vannak, sokat mozognak, megerősödik az immunrendszerük, sosem betegek, utaznak, nyelveket tanultak – sorolták az edzők a sportág előnyeit.

A csíkszeredai Miklós Edit a szocsi olimpián. Felnéznek rá a gyerekek

Kiemelték, minden gyermeket várnak, senki jelentkezését nem utasítják el, sízni mindenki megtanulhat, később viszont a gyorsaság, kitartás, ügyesség alapján szelektálják a gyermekeket. A jelentkezés tanév elején zajlik, de ha valaki most, a hó megérkeztével kapna kedvet a sportághoz, csatlakozhat még a sízőkhöz, az érdeklődőknek a sportiskola titkárságán szolgálnak további információkkal.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.