Múzeumi sztorik: a vár történetéről mesélő angyalok

Péter Beáta 2023. április 07., 12:09 utolsó módosítás: 2023. április 07., 12:10

Négy plasztikus szárny közé rajzolt angyalfej, rajta egy kis koronával, a nyakánál egy sor gyönggyel. Körülötte a sarkak irányába hajló koronás angyalfejek nyitott, stilizált szárnyakkal, melyeket finomvonalú, kecses indák alkotta növényi fonat köt össze. Egy 17. századi kályhacsempét választott ezúttal a Csíki Székely Múzeum a hónap tárgyává, ezzel is kapcsolódva a Mikó-vár építésének 400. évfordulójához.

Múzeumi sztorik: a vár történetéről mesélő angyalok
galéria
Fotó: Gegő Imre

A csíksomlyói ferences kolostor könyvtárának egyik kötetében (Aurelius Augustinus: Epitome omnium operum. IV. Köln, 1539), Muckenhaupt Erzsébet nyugalmazott muzeológus a következő bejegyzést találta: „Az zereda uarat kezdek epetteni 1623, 26 di(e) apprilis”.

Ezen bejegyzés alapján a Mikó-vár építésének kezdete 1623. április 26.

A 400 éves évfordulóra az intézmény számos rendezvénnyel jelentkezik az idén, a Mikó 400 programsorozat nyitóakkordjaként a hónap tárgyát is ennek függvényében választották ki.

Így áprilisban a Mikó-vár és a körülötte végzett régészeti ásatások során előkerült,

angyalfejet ábrázoló, 17. század elejére keltezhető kályhacsempét tekinthetik meg az érdeklődők.

„Azért is különös – azon kívül, hogy szép a díszítése, a kivitelezése, és egy jó minőségű csempéről van szó – mert Románia területén két darab ismert ebből a fajta csempéből: egyik a Brukenthal múzeumban a másik a román Parasztmúzeumban. Mindkettő úgy van bejegyezve, hogy Brassóból származnak, szász gyűjtőtől szerezték be. Ezek alapján is feltételezhető, hogy

Mikó Ferenc az építkezések után a brassói fazekas céhtől rendelte meg a kályhákat a várba”

– magyarázta Darvas Lóránt, a múzeum régésze.

Fotó: Gegő Imre

A Brukenthal múzeumban található csempe zöld mázas, a Parasztmúzeumban őrzött barna mázas. A Mikó-vár ásatásai során másodlagos pozícióból, azaz nem az eredeti helyükről kerültek elő csempék, tehát

kidobták ezeket a kályhákat a 18. századi átépítések során.

„Feltételezhető, hogy amikor a Mikó-várat átépítették kaszárnyává a régi kályhák már rossz állapotban lehettek, hiszen gyakorlatilag közel száz éve használták már akkor. Azokat elbontották és kihordták. Ezek több helyen kerültek elő az ásatások során, még a hetvenes években is, amikor volt egy felújítás. De, a mi kutatásaink nyomán is az derült ki, hogy

a 17. századi kútnak a 18. századi kibővítése során a falazatot egyengetni használták a csempedarabokat.

Nagyon sok került ki onnan, illetve a vár körül a 18. századi sáncokból kerültek elő, valamint azok elbontása után az árkokból. Nemcsak barna és zöld ólommázas, hanem mázatlan darabokat is találtak” – fejtette ki Darvas Lóránt.

Jelenlegi ismereteink szerint a legkorábbi kályhákat az Alpok nyugati és középső részén, a mai Svájc és Dél-Németország területén állították fel a 13. század folyamán. A találmány a hűvös éghajlatú területeken gyorsan terjedt, és midőn az éghajlat a 14. században zordabbá vált, már egész Közép-Európában ismert volt az új fűtési mód.

A 15. század végére Európa középső részén kialakult egy egybefüggő földrajzi övezet (Dél-Németország, Svájc, Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország), ahol általános volt a kályhafűtés.

Fotó: Gegő Imre

Az újítás lényege az volt, hogy az addig agyagból tapasztott kemence falába bögre alakú kerámiatárgyakat építettek be, így a fűtőberendezés – akárcsak a mai radiátorok – a megnövekedett felületen több hőt tudott leadni. A 14. század végén már magas, toronyszerű kályhákat építettek. Ezzel egyrészt a hőleadó felület növekedett tovább, másrészt a kályha formája a kor stílusához, a függőleges vonalakat erősen hangsúlyozó gótikához alkalmazkodott.

A kályhafűtés másik fontos eredménye az volt, hogy könnyebben füstmentesítették a lakóhelyiségeket. Elméletileg ugyan a füstmentesítés független a kerámiaelemek alkalmazásától, mégis a kályhák elterjedésével bővült a füstmentes és fűtött lakóhelyek köre.

A Csíki Székely Múzeum régésze elmondta, a Mikó-vár régészeti feltárásai során nagy mennyiségű 17-18 századi kályhacsempe töredék került a felszínre melyek a vár, várkastély szobáinak díszítéséről, színvilágáról, tanúskodnak. Ezen kályhák nagy része a Brassói fazekascéh termékei voltak, melyek díszítésének mintakincse nagyrészt habán hagyományokat követ. A régész hangsúlyozta, a kályhacsempék művelődéstörténeti jelentősége igen nagy:

a könnyebben pusztuló anyagból készített lakberendezési tárgyak – kevés kivételtől eltekintve – eltűntek.

Ezek hiányában az ábrázolásokon kívül a kályhacsempékből rekonstruált kályhák tanúskodnak az elpusztult késő középkori korújkori belső terek díszítéséről, hangulatáról, színvilágáról.

Fotó: Gegő Imre

„Könnyebb keltezni velük. Megbízhatóbb a keltezés, mint egy kerámiaedény esetében. Sokszor el van látva évszámmal, feljegyzésekkel, feliratok is előfordulnak rajta. Az elkészítésük dátuma biztos. A használatuk több évtizedet ölel fel, vannak kályhák, amelyeket negyven-ötven évet ölelnek fel.

Könnyebb a kályhacsempével keltezni valamit, mint kerámiaedénnyel, régészeti szempontból megbízhatóbb”

– fejtette ki a régész.

Ezen csempének több töredéke került elő a kút 18. századi megszélesítésének, valamint a külső és belső várárok betöltéséből. Felszínre jutottak máztalan, illetve zöld és barna mázas töredékei.

A hónap tárgyaként ezen csempelapokból készült kályhák különböző elemeit, és mindhárom (barna- és zöldmázas, valamint máztalan) változatát bemutatják rekonstrukciós rajzon.

A kiállított darab finom agyagból és homokkal soványított, illetve egyenletesen kiégett csempe, melynek hátlapján a dúcba préselés során szövetlenyomat látható.

A négyzetes, egyszerű léckeretes, rövid befogóval rendelkező csempe előlapjának központjában négy plasztikus szárny közé rajzolt angyalfej (kerub) látható, rajta egy kis koronával, valamint a nyakánál egy sor gyönggyel. Körülötte a sarkak irányába hajló koronás angyalfejek nyitott, stilizált szárnyakkal, melyeket finomvonalú, kecses indák alkotta növényi fonat köt össze.

Fotó: Gegő Imre

„Itt most a lapokat mutatjuk be, de ezeknek a kályháknak más részletei is vannak. Párkányelemek, az oromdíszről is vannak töredékek. Az volt nehéz a Mikó-vár régészeti kutatása kapcsán, hogy a 18. századi átépítés során olyan nagy mértékű volt a takarítás, hogy gyakorlatilag 17. századi rétegeket is elbontották, leszámítva egy-két helyet, nem maradtak meg 17. századi járószintek sem. Egyetlen kívétel van:

ahol ma a titkárság működik, ott sikerült felfedni egy 17. századi járószintet és egy kályhának az alapozását.

Abban az alapozásban és annak az omladékrétegéből is egy más típusú kályha került elő. De az már más díszítés, tudjuk, hogy nem Mikóhoz köthető, hanem egy későbbi kályha” – részletezte a régész, hozzátéve, hogy a kályha megjelenése nagy innováció volt.

Fotó: Gegő Imre

„A későbbiekben a kor szellemének megfelelően díszítőelemeivé váltak a lakásnak, és a kor stílusait is követték.

A 14-15. században gótikus kályhák épültek, a későbbiekben a kor szellemének megfelelően reneszánsz, barokk, klasszicista kályhák jelentek meg.

Míg a gótikus kályhák bibliai jelenetekből, fabulákból, a népi mitológiákból jelenítenek meg elemeket, a későbbi korszakokban, a reneszánszban például növényi motívumok tűnnek fel. A kor szellemének megfelelő ábrázolásokat használnak rajtuk. A most kiállított egy igényesen kivitelezett reneszánsz kályhának az elemei” – tudtuk meg.

A kályhacsempét a látogatók a jegypénztárnál az erre a célra kialakított részen és tárlóban tekinthetik meg keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.