Megérkezett hozzánk is (Romániába és Magyarországra) március 8-án az HBO-nak a Netflix babérjaira törő streamingfelülete, az HBO Go-t felváltó HBO Max.
Az elődjéhez képest több tartalommal és valamelyest felhasználóbarátabb felülettel rendelkező, tulajdonképpen ráncfelvarráson és modernizáláson átesett streamingplatform azonban a Romániában élő magyar felhasználók számára hatalmas hiányossággal is rendelkezik a konkurens Netflixhez képest:
nemhogy magyar szinkront, de magyar feliratot sem találunk a rengeteg filmhez és a több száz sorozathoz.
De mi is ez az HBO Max, és miben különbözik az HBO Go-tól? Vegyük sorra.
Az HBO Max a Warner filmes univerzum streamingplatformja, amin megtalálhatóak a Warner saját gyártású filmjei és sorozatai mellett
az HBO, a DC filmes univerzum és a Cartoon Network tartalmai.
Mivel még a Disney nem elérhető a térségünkben, ezért ha kicsit feltúrjuk például a rajzfilmes kínálatot, akkor jócskán találunk rajta még Pixar és Disney animációkat is, feltételezhetően addig, amíg a Disney streamingplatformja elérhető lesz nálunk is. Ezt a tartalmat azonban nem élvezhetjük óvodás vagy kisiskolás gyermekünkkel, hacsak a gyerkőc nem csodagyerek, aki ért és folyékonyan olvas angolul vagy románul, ugyanis
a magyar szinkront vagy feliratozást hiába keressük a romániai HBO Max-en, az csak a magyarországi felhasználók kiváltsága, ahogy ez az előd, HBO Go esetében is volt.
Ezt meg lehet próbálni VPN-el megtükrözni, azonban a regisztrációnál fennakadunk, ugyanis nem fogadja el forintban a kifizetést a romániai felhasználóktól, előfizetés híján pedig csak maximum a kínálatot böngészhetjük az okostévénk képernyőjén.
Akinek viszont nem gond a magyar szinkron és a feliratok hiánya, az kedvére válogathat a felhozatalból, ami még ha nem is ér fel a Netflix kínálatával, itt is több százezer órányi néznivalót találunk, tehát
a nagy számok törvénye alapján biztosan van a kínálatban mindenki kedvére való alkotás.
A korábban is elérhető HBO-presztízsorozatok mellé bejöttek az HBO Max saját gyártású sorozatai, amik a Netflix Original kategóriával egyenértékűek, vagyis
azok a tartalmak, amik exkluzívan az adott platformra készülnek, és nem más gyártótól vásárolják meg.
Gyakorlatilag az ezután érkező HBO-sorozatok mind HBO Max-exkluzívak lesznek, de most vált elérhetővé legálisan az európai előfizetők számára is például a James Gunn-féle Peacemaker (a 2021-es Öngyilkos Osztag spin-off sorozata), vagy a Station Eleven, ami egy posztapokaliptikus világban játszódó dráma. Ide sorolható az Euphoria is, amelynek második évada nemrégiben ért véget, ez azonban elérhető volt az HBO Go-n is.
A tavaly még az Amerikai Egyesült Államokban, Közép- és Dél-Amerika és Európa egyes országaiban elérhető streamingplatform nagy fegyverténye a párhuzamos forgalmazás volt, mivel
a Warner a pandémia miatt úgy döntött, hogy egyszerre küldi moziba a filmjeit, és teszi azokat elérhetővé a saját streamingplatformján is.
Ez nyilván mozis bevételkiesést eredményezett, de cserébe hozta az előfizetőket. Azokat célozták meg, akik a járványhelyzet és a korlátozások miatt nem akartak moziba menni, de a megjelenés napján megnézték volna a Dűnét, az új Mátrixot vagy éppen a fent említett Öngyilkos Osztagot.
Ebből az lett, hogy az Öngyilkos Osztag és a Mátrix negyedik része hatalmas bukás lett a mozikban, mivel otthon is meg lehetett nézni azokat, emellett teljesen jó minőségben felkerültek a torrent- és fájlmegosztó oldalakra is, így
gyakorlatilag elérhetővé váltak azok számára, akik kíváncsiak voltak rá, de valamilyen okból nem tudták vagy nem akarták moziban megnézni.
A Dűnével szerencsére nem ez volt a helyzet, mert ott tényleg a mozinézők mentették meg a filmet a bukástól, és tették lehetővé, hogy a Warner berendelje a jó mozis szerepléstől függő folytatást.
Ezt a forgalmazási módszert idéntől azonban már eltörölte a Warner a járvány enyhülése és a bevételkiesések minimalizálása érdekében, azonban annyit változott a dolog a korábbi forgalmazási politikához képest, hogy most a mozi-exkluzivitás és a streamingre való felkerülés között rövidült az idő, vagyis
a mozimegjelenéstől számított 45 nap után a Warner filmjei az HBO Max-en is elérhetőek lesznek, így például kevesebb mint két hónapot kell várni arra, hogy a napokban megjelent új Batman-mozit otthonunk kényelméből is nézhessük, ha úgy tartja kedvünk.
És, hogy ez az egész hogy működik és mennyibe kerül? Az HBO Go-t váltja a Max, úgyhogy
a meglévő felhasználókat átirányítja az új oldalra, és a Go-s felhasználóval való belépéssel automatikusan átáll az előfizetés is, ami március 31-ig kedvezményesen 3,30 euróba (átszámolva kevesebb mint 17 lejbe kerül).
A nem kedvezményes ár ennél egy kicsivel több, és ezt azoknak számolja fel, akik áprilistól fizetnek elő a szolgáltatásra, vagy egyszer is lemondják a jelenlegi előfizetésüket (a kedvezmény az első lemondásig érvényes).
Van éves előfizetési lehetőség is, ez 39,90 euróba kerül (átszámolva 198 lej), ami gyakorlatilag szintén 33 százalékos kedvezményt biztosít, és egyszerre fizethetjük ki, nem pedig havonta vonják le a számlánkról az előfizetés összegét.
Ahogy az HBO Go-t vagy a Netflixet, ezt is várhatóan bónusz gyanánt fogják adni telefonos, kábeltévés vagy internet-előfizetésekhez, úgyhogy aki valamilyen szerződést köt az elkövetkezőkben, valószínű egy HBO Max-előfizetéssel is „gazdagodik”.
És hogy a magyar szinkron és feliratok hiánya ellenére is miért és kinek érdemes előfizetni? Elsősorban azoknak, akiknek valamilyen oknál fogva nem jön be a Netflix, vagy éppen túl drágának találják.
Az HBO Max-en a Netflixes előfizetés töredékéért lehet 4K-s, Dolby Atmos hangzással elérhető filmeket nézni (sorozatokat nem, azokat csak HD-ban, standard sztereó hangzásban), ugyanakkor
egy előfizetésen belül öt profilt is létre lehet hozni, korlátlan eszközön lehet használni, és egyszerre hárman nézhetik párhuzamosan a Max tartalmait.
Az HBO Go-hoz képest a kezelőfelület valamivel letisztultabb, felhasználóbarátabb lett, a lejátszót is egyszerűbb futtatni úgy laptopon, PC-n, mint okoseszközökön vagy az otthoni tévén, így nem kell már 2, 4, 8, 16, 32 vagy 64-szeres sebességgel futtatni előre vagy vissza az adott epizódot vagy filmet (úgy hogy közben csak a fekete képernyőt és néhány kimerevített képkockát látunk), ha korábban belealudtunk vagy félbehagytuk a nézését.
A jelenlegi kínálat pedig csak bővülni fog, ahogy a Netflixnél is. Az HBO Max-en például végre elérhetővé vált a korábban csak az Amerikai Egyesült Államokban legálisan nézhető Odaát (Supernatural) mind a 15 szezonja, de tudunk nézni a régi, hosszú sorozatok közül Fringe-t, Jóbarátokat, Agymenőket, The Walking Deadet (igaz, hogy a legújabb évad ide is majd utólag kerül fel), de A Szolgálólány meséjétől, illetve a korábban elérhető HBO-sorozatoktól sem kell búcsút vegyünk, tehát gyakorlatilag a DC-filmeket és a Cartoon Network (nem a klasszikus, hanem az új) tartalmait kapjuk ezek mellé pluszként. Emellett az HBO európai gyártású sorozatait is megtaláljuk itt, és itt fog debütálni hamarosan az első HBO Max-es magyar sorozat is, a Besúgó, ami az Aranyélet után az első saját gyártású magyar HBO-sorozat lesz, ami a Kádár-korszak végébe nyújt majd betekintést. Emellett az sem elhanyagolható tényező, hogy a Harry Potter, Gyűrűk ura és a Hobbit filmeket is itt lehet fellelni (amennyiben nem lapulnak a számítógépünk merevlemezén vagy egy külső adattárolón ezek), de a Trónok harca előzménysorozat, a House of the Dragon is itt jelenik majd meg.
És, hogy az újabb szereplő megjelenésével mennyire telítődik a piac? Olyannyira, hogy a várhatóan nyáron érkező Disney+ már választás elé állítja a legfanatikusabb film- és sorozatrajongókat is, hogy hány streamingplatformra érdemes pénzt áldozni.
Aki a Netflix mellett teszi le a voksát, az továbbra is szédületes mennyiségű kínálatból választhat, és ide jönnek azok a sorozatok, amiket a legtöbben néznek, az HBO Max azok platformja lesz, akik komolyabb, minőségibb, sok esetben sötétebb hangvételű tartalomra vágynak, a Disney pedig várhatóan a családosok streamingplatformja lesz a mesék és a rajzfilmek miatt.
Már csak az a kérdés, hogy ott lesz-e magyar szinkron és felirat a Romániában élő előfizetők számára, mert ha nem, akkor a legtöbben továbbra is a már jól bevált, és lokalizált tartalommal rendelkező Netflixnél maradnak, ahol ez már majdhogynem természetes.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.