Egyértelműen a streaming éve volt a tavalyi, a mozi és a filmgyártás a járványhelyzet miatt kilátástalansággal és bizonytalansággal volt kénytelen szembenézni. A közösségi filmnézést az év nagy részében felváltotta a már amúgy is népszerű házimozizás,
a futószalagon érkező, tíz résznél rövidebb sorozatoknak pedig már se szeri, se számuk.
A streamingdömpingnek köszönhetően idén sem maradunk néznivalók nélkül, az más kérdés, hogy az egyre másra érkező sorozatévadok közül
mennyi lesz minőségi, és mennyi fog a középszer vagy a nézhetetlen kategóriába esni.
Összeállításunkban a legnagyobb érdeklődésre számot tartó sorozatokat, illetve folytatásokat mutatjuk be, ami mellé számos olyan produkció is fog érkezni, aminek még a létezéséről sem tudunk, de bizonyosan meglepetést fog okozni (lásd 2020-ban a The Queens Gambit, azaz a Vezércsel címűt).
2021-ben ugyanakkor számíthatunk arra, hogy a Netflix-riválisokként indult Disney+ és az HBO Max Kelet-Európában, így Magyarországon és Romániában is elérhető lesz (utóbbi a jelenlegi HBO Go-t fogja váltani), így akinek elege van már a piroslogós streamingóriás felhígított kínálatából, az előfizethet a Disney vagy épp a Warner Media filmjeit és sorozatait kínáló tartalomszolgáltatókra.
Mint ahogy azt már 2019-ben belengették, kisképernyőn is folytatódik a Marvel filmes univerzum negyedik fázisának elmesélése, amit mozivásznon előzött volna meg például az idénre halasztott Fekete Özvegy mozifilm. A sorozatok tervezett bemutatói is csúsztak a járványhelyzet miatt, de január 15-étől láthatjuk majd, hogy mi sült ki a Marvel egyik legígéretesebb sorozatötletéből, ami a Bosszúállók filmekben bemutatott szuperhős-páros, a telekinetikus erővel bíró Wanda Maximoff és a virtuális szuperhős-asszisztensből egy túlintelligens, emberi külsővel is rendelkező robotlény rendkívül fura mindennapjaiba enged betekintést.
Ahogy már az előzetesből is kitűnik, nem egy reggeli gyerekmatinéra számíthatunk, hanem egy horror és thriller-elemeket felvonultató, elborult elmejátékokban és megmagyarázhatatlan, természetfölötti fordulatokban bővelkedő izgalmas hat epizódot kapunk, ami várhatóan tovább bővíti a Marvel filmes univerzumát, további lehetőségeket nyitva meg a filmekben eléggé mellőzött karakterei előtt is.
2019-ben és 2020-ban számos remek európai sorozat került fel a világ és a mi radarjainkra is, az ötletesebbnél ötletesebb, és jól megírt, nem amerikai folytatásos történeteket pedig várhatóan idén sem kell nélkülöznünk. Az egyik ilyen ígéretesnek látszó darab a láthatóan nem kis költségvetésből készült Tribes of Europa, ami egy igazán sötét európai disztópiát mutat be.
A 2074-ben játszódó történet nem nélkülözi a sci-fi elemeket, és egyfajta Dark-utódként is tekinthetünk rá, hiszen amellett, hogy német produkció, szerepel benne az időutazós sorozatból megismert Oliver Masucci, aki az egyik húzóneve is volt a sorozatnak. Az, hogy egy újabb nagyszerű történetfolyam vagy egy nézhetetlen blöff érkezik a képernyőre (a Netflixnél régóta él már ez a rizikó), kiderül február 19-én.
Az újabb Marvel-történet a Bosszúállók: Végjáték eseményei után az Amerika Kapitány helyét átvevő Sólyom és a Bucky Barnes, a Tél Katonája történetét viszi tovább világmegmentős, buddy-cop stílusban.
Főellenségként az Amerika Kapitány-filmekből megismert Baron Zemo is visszatér, a sorozat is a vele szembenállás vonalát viszi tovább, vagyis, hogy a másodvonalas szuperhősök sem ülnek tétlenül két grandiózus összecsapás között, hisz a világot folyamatosan meg kell menteni valamilyen veszélytől. Ebben a sorozatban éppen a militáns, kibernetikai hadviselés beláthatatlan következményeitől.
A fantasy-világokban játszódó young-adult történetek szerelmesei sem maradnak néznivaló nélkül idén, ugyanis újabb könyv adaptálási jogaira csapott le a Netflix, méghozzá a nálunk még szinte egyáltalán nem ismert Leigh Bardugo által írt Grisa-trilógia első kötetének mozgóképes adaptációja valósul meg, ami várhatóan a könyveladásokat is rendesen megtolja majd.
A történetről nem sokat tudni, de a könyvek szinopszisa alapján egy szörnyekkel teli világban játszódik a cselekmény, ahol a főhős, egy bizonyos Alina Starkova egy életveszélyes küldetés közben jön rá, hogy különleges képességgel rendelkezik. Az HBO által adaptált, épp a második évadának a végére érő, Az Úr sötét anyagai sorozat kedvelőinek biztosan ez is ott lesz a kötelező idei néznivalói között, hiszen young-adult fantasysorozatokból a fent említetten és a szintén netflixes Locke & Key – Kulcs a zárját-on kívül nem igazán van más a jelenlegi sorozatpalettán.
Hogy az istenek se maradjanak ki a kisképernyős „buliból”, Loki az egyszerre szeretett és utált asgardi kistesó, az ármánykodás istene is megkapja a saját sorozatát a Marvel jogokat birtokló Disneytől.
Bár úgy tűnt, hogy a Bosszúállók: Végjáték során végső búcsút kellett vennünk a karaktertől, a készítők mégis hagytak neki egy kiskaput, amin keresztül elmenekülhetett, hogy újabb galibákat okozhasson a továbbiakban is. És valljuk be, hogy a Tom Hiddleston által kifogástalanul és rendkívül szerethetően játszott Loki nélkül nem lenne igazi a Marvel filmes univerzum, úgyhogy alig várjuk, hogy számára is mit tartogat a jövő. Az előzetes alapján nem ez lesz az a sorozat, ami közben nagyokat fogunk ásítani.
Bár a 2019-es sorozatajánlóm írásakor valamilyen oknál fogva úgy tudtam, hogy abban az évben nélkülöznünk kell a Szolgálólány meséjének újabb évadát, az egy éves kihagyás végül 2020-ra jött el a járványhelyzet miatt. Tavaly azonban egy rövid, kedvcsináló előzetessel jelezték a készítők, hogy 2021-ben érkezik a sorozat negyedik évada, amiben a címszereplő, June és a Gileádban maradt többi szolgálólány újabb tortúráit követhetjük.
Időközben a sorozat alapjául szolgáló könyv folytatásából, a Testamentumokból megtudhattuk azt is, hogyan végződik az egész történet, a sorozat azonban szorgalmasan tölti ki az űrt az első a két könyv történései között, a berendelt ötödik évaddal pedig biztosak lehetünk, hogy van még elmesélni valója a szívünkhöz nőtt szolgálólánynak.
Kedvenc, nyolcvanas évekbeli hawkins-i gyerkőceink újabb kalandjait nélkülöznünk kellett tavaly, az egyébként sem egyszerű, immár új helyszíneken zajló forgatásokba pedig a járványhelyzet is bekavart. Ha minden igaz, idén képernyőkre kerülhet a sorozat, de egyelőre egy rövid teaseren kívül, miszerint Hopkins seriff túlélte a harmadik évad tragikus fináléját, semmi konkrétat nem lehet tudni a soron következő, negyedik évadának érkezéséről.
Az már biztos, hogy a gyerkőcök már végérvényesen a tinédzserkorba léptek, és néhányuk családi helyzete is más lesz, mint a korábbi évadokban, a történet pedig várhatóan egy teljesen más hangot üt meg. Reméljük, hogy nyáron, vagy legkésőbb Halloweenkor azt is megtudjuk, hogy milyet.
A Netflix másik nagy aranytojást tojó tyúkja a spanyol eredeti sugárzási jogainak megvétele utáni népszerűség következtében újabb évadokat és hatalmas rajongótábort (na meg számos előfizetőt) eredményezett, így eléggé meglepő húzásnak számított, hogy bejelentették: az ötödik évaddal véget vetnek a sorozatnak.
A rajongók tűkön ülve várják a folytatást, és tényleg jó kérdés, hogy zár le a Netflix egy, egyébként két évadosra tervezett sorozatot, aminek a folytatását tulajdonképpen az elsöprő népszerűség „követelte ki”. Nem mondunk újat, hogy ennek a sorozatnak is betett a járvány, többek között az egyik főszereplőt, Raquel Murillot játszó Itziar Ituño is elkapta a koronavírust, de ha minden jól alakul, 2021-ben láthatjuk majd a mindent elvarró (vagy éppen új távlatokat megnyitó) finálét, ami a sorozatot ismerve szintén nagy dobásnak ígérkezik.
Mondhatni, hogy várható volt, hogy mikor és kik adaptálják a sci-fi ősatyjának számító Isaac Asimov regényciklusát, az Alapítvány-sorozatot. Ha találgatnunk kellene, akkor az Apple ígérte a legtöbb pénzt, elhappolva az adaptálási jogokat a Netflix és a Warner Media elől (a Disney biztosan nem készült sorozatot készíteni ebből).
Adott tehát egy grandiózus sci-fi, egy csomó pénz és olyan színészek, mint a Csernobilból, a Koronából, és a Reklámőrültekből ismert Ed Harris és a Hobbitból ismert Lee Pace, valamint sok ismeretlen színész, aki pont ezzel a sorozattal futhat be. Talán az őszi nagy sorozatdömpingben érkezik, de látva, hogy már tavaly kiadtak egy előzetest hozzá, még az is lehet, hogy tavasszal elmerülhetünk benne.
Már gyakorlatilag nem számít spoilernek, hogy a The Mandalorianban a legendás fejvadász, Boba Fett is szerepet kapott, a második évad fináléjának stáblista utáni jelenetében pedig a karakter különálló sorozatát is beharangozták a készítők.
Bár korábban külön filmmel tért volna vissza a mozikba a zöld páncélos, az eredeti trilógiában méltatlanul kevés szerepet kapó fejvadász, végül az új Star Wars-filmeket követő negatív visszhang újratervezésre késztette a stúdiót, ahol közben elkészült a The Mandalorian, ahová tökéletesen be lehetett illeszteni Boba Fettet. Így tehát a annak testvérsorozataként jövő karácsonykor a megöregedett fejvadász újabb kalandjait is végigkövethetjük. Ha csak feleannyira lesz jó, mint a „Bébi Yodás” sorozat, már megéri elkészíteni, a többi, tervben levő Star Wars-sorozattal együtt, amik a következő években jönnek.
Ha tartani tudják a tempót, akkor menetrend szerint, ősszel érkezhet a rendkívül jó második évaddal kijövő The Mandalorian, amire a Disney mondhatni, hogy a streamingfelületének sikerét építette. A recept bejött, sok kiábrándult rajongót sikerült visszaédesgetni a Star Wars-univerzumhoz, így nem is kérdés, hogy meddig folytatódik ez a történet: addig, amíg mindenki rajong érte.
A sisakos fejvadásszal, „Bébi Yodával”, vagyis immár hivatalos nevén Groguval, és a többi, az univerzumból előszedett karakterrel eddig nem sikerült mellényúlni, úgyhogy jöhet majd a negyedik, ötödik, hatodik és ki tudja hányadik évad is. Persze, ha a számok és a kassza csilingelése is azt mutatja…
Hacsak valami totális katasztrófa be nem üt, idén végre folytatódhatnak mindannyiunk kedvenc vajákjának, Geraltnak és „örökbefogadott” lányának, Cirinek a kalandjai a képernyőkön is, hiszen a sorozat második évadának forgatását nem csak a járványhelyzet, hanem előre nem látott balesetek is nehezítették. Legutóbb épp a címszereplő Geraltot alakító Henry Cavill sérült le forgatás közben, ami a produkció kényszerpihenőjét és várható csúszását eredményezte.
A pár hónapos újratervezés azonban semmi a sorozat nélkül töltött, eddigi egy évhez képest, ugyanakkor nem is számít hosszú időnek ahhoz képest, hogy mióta várunk a Gyűrűk Ura, a Trónok harca spin-off House of the Dragon, valamint az Amazon által berendelt, Az Idő Kereke (The Wheel of Time) fantasy-sorozatokra. Remélhetőleg idén karácsonykor már a Bobba Fett-sorozat mellett a Vaják újabb kalandjaival is el tudjuk ütni az ünnep miatt ránk szakadó lazább vagy éppen teljesen szabad napokat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.