Megtalálni a belső harmóniát

Liget 2020. március 27., 11:38

Nemcsak értelmi, hanem fejlett érzelmi intelligenciára is szükségünk van ahhoz, hogy jól boldoguljunk az életben. A Székelyhon napilap pénteki Liget kiadványában Kádár Annamária pszichológus és Bodoki Lili tanítónő ad tanácsokat arra vonatkozóan, hogy szülőként és pedagógusként mit tehetünk azért, hogy a gyerekek képesek legyenek felismerni saját és mások érzelmeit.

Megtalálni a belső harmóniát
galéria
A gyermeknek biztosítsunk minél több lehetőséget a tapasztalatszerzésre Fotó: 123RF

Háromévente végzik el a PISA-teszteknek nevezett nemzetközi felméréseket, amelyeken a romániai 15–16 évesek rendre átlag alatti eredményeket érnek el, sőt visszaesés is tapasztalható. Andreas Schleicher, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) oktatásért felelős igazgatója nemrég kifejtette, a romániai diákok nagyon jól felmondják a megtanult ismereteket, de hosszú időbe telik, hogy tudásukat ismeretlen helyzetekben, új összefüggésekben alkalmazzák.

Az életben való beválásunk nem csak értelmi képességeinken múlik Fotó: 123RF

Kádár Annamária pszichológus rámutatott, a kreatív problémamegoldó képesség mögött az érzelmi intelligencia és reziliencia, azaz a rugalmas alkalmazkodóképesség fejlettsége áll. Kutatások igazolják, hogy az életben való beválásunk nem csak értelmi képességeinken múlik.

„Az igazi sikereket, és ami még fontosabb, a belső harmóniát, az önmagunkkal való elégedettséget csak akkor érhetjük el, ha képesek vagyunk felismerni a magunk és mások érzelmeit, kapcsolatokat teremteni, konfliktusokat kezelni, együttműködni, segítséget kérni, vágyainkat késleltetni, kitartani, vagyis ha fejlett az érzelmi intelligenciánk.”

A legfontosabb lehetőségünk az érzelmek felismerésére a személyes példaadás – hangsúlyozza a szakember.
Bodoki Lili marosvásárhelyi tanítónő is ugyanezt tanácsolja a szülőknek. „A közös megfigyelés jó módszer az érzelmek felismerésére, például iskolából hazafelé menet megfigyelhetjük a járókelőket, a gyerekek megpróbálhatják kitalálni az arckifejezésükből, testtartásukból azok érzéseit” – mutat rá a tanítónő.

És hogy mi minden segíthet az érzések felismerésének fejlesztésében, ezek megértésében, megélésében, megtudhatják a Liget március 27-ei számából.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.