Múzeumi sztorik: bronzkori tárolóedény mint rituális tárgy

Péter Beáta 2024. november 22., 16:44 utolsó módosítás: 2024. november 22., 16:47

A Gáva-kultúrához köthető (Kr.e. 1100-800) az a késő bronzkori tárolóedény, amelyet a Csíki Székely Múzeumban a késő őszi betakarítások és a télre való készülődés apropóján választottak a novemberi hónap tárgyává.

•  Fotó: Gegő Imre
galéria
Fotó: Gegő Imre

A tárolóedény egy 2019-ben végzett hitelesítő régészeti ásatás során került felszínre Csíkszentkirály Kőoldal nevű dűlőjében. A nagyméretű edényt egy méhkas alakú gödörben helyezték el. Az edényben négy darab agyagnehezéket találtak, amelyek már töredezett, használhatatlan állapotban voltak. Továbbá, a súlyok mellett két malomkő darabja, egy nagyjából gömbölyű zúzókő és egy tányér töredéke is az edény belsejében volt. Valószínűleg, használat után az edény kultikus/rituális szerepet töltött be – magyarázta Darvas Lóránt régész-történész, az ásatás vezetője.

Kosza-Bereczki Judith, a Csíki Székely Múzeum régészeti gyűjteményének kezelője •  Fotó: Gegő Imre
Kosza-Bereczki Judith, a Csíki Székely Múzeum régészeti gyűjteményének kezelője Fotó: Gegő Imre

Kosza-Bereczki Judith, a Csíki Székely Múzeum régészeti gyűjteményének kezelője hozzátette, a múzeum gyűjteményében vannak még a Gáva-kultúrához köthető tárgyak – mint ahogy más múzeumokban is. „Ahogy a kollégám, Lóránt is említette, ennek a leletanyag-együttesnek az az érdekessége, hogy rituális tevékenységhez kapcsolható. Mintegy felajánlás az isteneknek, valószínű a későbbi gazdagabb termés reményében.

A nehezékek a szövéshez, illetve a halászathoz köthetőek, de az őrlőkő, illetve a malomkőtöredékek a gabonafeldolgozáshoz kapcsolódó eszközök. Elképzelhető, hogy felajánlásként ételt is tettek az isteneknek ezekbe a tárolóedényekbe.”

•  Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre

A szinte teljes egészében megmaradt edény agyagból készült, melyet kaviccsal és zúzott kerámiával soványítottak. A föld nyomásának a hatására helyben roskadt meg. A pereme nem maradt meg, valószínűleg mezőgazdasági munkálatok során pusztult el. Az analógiák alapján szélesre ívelt, lekerekített pereme lehetett. Enyhén ívelt, hengeres nyakkal rendelkezik. A 70 cm magas, 70,5 cm széles edény teste bikonikus kialakítású, nagyjából a közepén egy vastag borda van, mellyel rövid, ferde és széles kanyarulatokkal tagolták két részre a tárolót. Az alja keskeny, külső felületén fekete színű simítás és polírozás nyomai fedezhetők fel. A belseje világos barnás-narancssárga, a felszíne pedig érdes tapintású.

Az edény vállát négy, függőlegesen elhelyezett gombbal is díszítették, melyeket szimmetrikusan egymással szemben helyeztek el. A felső részen, a gombok alatt, füzér alakú, dekoratív darabból álló kötegekből kialakított gömbdíszítés van.

Az edény felületén egy nagy szürke folt is látható. A válltól az aljáig terjedő szürke színű, nagyméretű folt valószínűleg egy másodlagos égés nyomát jelzi – avattak be a múzeum munkatársai.

A tárolóedény megtekinthető a múzeum jegypénztárában keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.