Őszi sorozatajánló S05E01 (Part 1)

Tamás Attila 2022. október 03., 19:36

Mint ahogy azt már megszokhattuk, ősszel indul be az igazi „sorozatnagyüzem”, ami idén sincs másként. Míg az HBO-n a Trónok harca-, az Amazon Prime-on pedig az Gyűrűk ura-előzménysorozatok mennek, addig a Netflixre és a Disneyre is érkezett pár néznivaló. Az igazán nagy dömping viszont az előttünk álló hónapokban várható. Ajánló.

•  Fotó: Liget-montázs
galéria
Fotó: Liget-montázs

Miközben javában futnak még a Sárkányok háza (House of the Dragon) és a Hatalom gyűrűi (The Lord of the Rings: The Rings of Power), az HBO Max és az Amazon nagyköltségvetésű presztízssorozatai, és amiknek epizódjait hétről hétre kapjuk, már elindult a mindig meglehetősen gazdag kínálattal rendelkező őszi sorozatszezon, ami

idén is gondoskodik arról, hogy ne maradjunk néznivalók nélkül az egyre hosszabbodó esték alatt.

Bár a Netflix még mindig ontja az egy nap alatt kiadott, teljes évados sorozatokat, a streamingpiac többi szereplője már visszatért a hagyományos forgalmazási és fogyasztási trendekhez a Peak Tv korából (a televíziózás aranykora), hiszen a legtöbben belátták, hogy

úgy lehet hosszabb ideig fenntartani az érdeklődést a sorozatok iránt, ha azok epizódjai hetente érkeznek, de a premierkor egyszerre egy vagy két részt is elérhetővé tesznek.

Na de lássuk, hogy melyik sorozatoknak érdemes most esélyt adni.

Andor (Disney+)

A meglehetősen középszerűre sikerült és csalódást keltő Obi Wan-sorozat után nem gondoltuk volna, hogy a Disney még ott szorongatja az aduászt az ingujjában, hiszen gyakorlatilag az őszi Star Wars-sorozatuk lett igazán ütős az eddig kiadott négy epizód alapján. Az Andor az új, Disney-érában készült Star Wars-filmek közül is a jobban sikerült Rogue One előzménysorozata (ami ugye eleve egy előzményfilm volt a Skywalker-saga negyedik részéhez), és Cassian Andor százados történetét meséli el, mielőtt az ellenállás egyik vezéralakja lett volna. Nem árulunk el nagy spoilert azzal, hogy a Rogue One végén a társaival együtt meghalnak, de legalább kiderült, hogy kiknek köszönhetően sikerült megszerezni a Halálcsillag terveit, hogy aztán az Egy új remény (The New Hope) végén megsemmisíthessék a lázadók, és elkönyvelhessék az első igazi nagy győzelmüket a Birodalom ellen.

Videó: Star Wars/Disney+

Cassian Andor már a Rogue One történetében egy megosztó karakternek számított, akinek sikerült egy nagyon izgalmas és pörgős előzménytörténetet írni, amit most 12 epizódon keresztül fognak kibontani hétről hétre, ami meglehetősen hosszúnak ígérkezik a mostani, 6-8 részes évadokhoz képest. Az eddig látottak alapján azonban nem csak a történet, hanem a díszletek, a jól használt CGI és maga a világ is pazarul sikerültek: nagyon átjön a Star Wars-feeling az ipari valamint az erdei bolygókról, a bolygófőváros Corussantról nem is beszélve, amit utoljára az előzménytrilógiában láthattunk a maga grandiózusságában. Az Andorra ugyanakkor nem nehezedik akkora fanservice-teher, mint az Obi Wan-ra, ezért is részesült jóval pozitívabb fogadtatásban, a minőség pedig remélhetőleg kitart az egész évadon keresztül.

Dahmer - Szörnyeteg: A Jeffrey Dahmer-sztori (Netflix)

A Netflix Ian Brennan és Ryan Murphy új sorozatával úgy néz ki, hogy nézettségileg megint belenyúlt a tutiba, azonban a bírálatok kereszttüzébe is. A brutális módszereiről hírhedtté vált sorozatgyilkos hiába produkált olyan számokat, amivel a Bridgerton és a Stranger Things „ligájába” emelkedett, sokan bírálják a sorozatot, hiszen annak ellenére, hogy a nagyon népszerű true crime műfaj újabb kiemelkedő darabja, a főszereplője pedig egy olyan sorozatgyilkos, aki rendkívül brutális módon végzett az áldozataival. Először az egyik áldozat hozzátartozói akadtak ki a sorozatra, hogy minek kell megmutatni és emlékeztetni őket arra, amit nekik a valóságban is át kellett élniük, aztán az LMBTQ-közösség ellenszenvét is kivívta a sorozat, mert az egyébként meleg sorozatgyilkosról szóló sorozatot a Netflix az LMBTQ-címkével is ellátta, ami lényegében a pozitív reprezentációt hivatott szolgálni. A felháborodás nyomán a Netflix csendben eltávolította ezt a besorolást a sorozatról, ami újabb kritikus hangokat szült, a legutóbbi botrány pedig, hogy a Dahmer-gyilkosságokról is cikkező újságíró kitálalt, hogy a sorozatban a dráma kedvéért eseményeket és azok bekövetkeztét másították meg, és valójában nem minden úgy történt, ahogy ezt a Netflix bemutatja.

Videó: Netflix

Ezek a botrányok persze jót tesznek a nézettségnek, hiszen annak ellenére, hogy az összes rész egyszerre vált elérhetővé, hetekkel a megjelenése után is erről a sorozatról is megy a diskurzus az online térben. Akinek van gyomra és idegrendszere a true crime-sorozatokhoz, az mindenképp tegyen egy próbát vele, Ryan Murphy kedvenc színésze, Evan Peters a kritikák szerint nagyon hihetően lényegül át a hírhedt sorozatgyilkossá.

A szolgálólány meséje (Hulu/HBO Max)

Különösebb előzetes marketingkampány nélkül folytatódott szeptemberben az ötödik évaddal a manapság már nem annyira átütő erejű Szolgálólány meséje (The Handmaid’s Tale), ami Margaret Atwood leghíresebb regényének cselekményét viszi tovább már négy évad óta, a könyves alapanyag nélkül.

Videó: Hulu

A posztapokaliptikus Amerikai Egyesült Államok romjain kiépült, a termékeny nőket tenyészállatként kihasználó katonai diktatúra világából továbbra is van elmesélnivalója Bruce Millernek, Elisabeth Mossnak és alkotótársaiknak, azt azonban még az ötödik évad premierje előtt bejelentették, hogy nem húzzák a sorozatot, míg a világ, hanem a várhatóan jövőre érkező hatodik évaddal befejezik. És talán jobb is így, mielőtt teljesen kifulladna a sorozat, aminek a befejezése ütős lehet, ha az írók és a színészek is úgy akarják. Reméljük, hogy nem csak az első három évad marad emlékezetes az évek távlatából.

The Walking Dead (AMC/Disney+)

Az utolsó évadra, annak is az utolsó epizódjaira jutottunk el oda, hogy a premierrel egyidőben, teljesen legálisan nézhetjük az AMC zombisorozatát, a 11 évadot megért The Walking Dead-et. A hetedik évad óta minőségben lejtmenetbe indult sorozat az utolsó évadokra ismét visszatalált a gyökereihez, és bár rengeteg fontos szereplőtől búcsúzni kellett az évek során, még így is rengeteg szereplő és párhuzamosan futó sztoriszál maradt, ám a befejezés számukra is elkerülhetetlen.

Videó: AMC

A három fejezetre osztott 11-ik évad utolsó felvonásához érkeztünk, az epizódokat pedig az AMC-s premier mellett a Disney+-on is lehet nézni hétről hétre. Az anyasorozat befejezésével azonban még nem kell búcsút inteni a The Walking Dead-univerzumnak, ugyanis a még futó spin-offok és testvérsorozatok mellett számos új sorozat és film érkezik még úgy is, hogy a tervekből néhányat időközben elkaszáltak. Bár nem lesz Európában játszódó Daryl és Carol spin-off, lesz viszont Maggie és Negan főszereplésével érkező sorozat, ami Manhattanben fog játszódni, emellett a tervezett Rick Grimes-film helyett Rick és Michonne főszereplésével érkezik újabb spin-off, de nyáron jött ki egy hatrészes walking dead-antológiasorozat is, Tales of the Walking Dead címmel. Egyszóval még egy darabig nem kell búcsút intenünk a nem zombikként hivatkozott járkálóknak, hörgőknek, harapóknak és a megannyi névvel illetett élőholtaknak és a zombiapokalipszist túlélőknek.

The Old Man (FX/Disney)

Ez a tétel egy kicsit „csalás”, ugyanis tulajdonképpen egy nyári sorozatról van szó, aminek epizódjai most érkeznek a Disney+ kínálatába hétről hétre. Az idős ex CIA-s, FBI-os és még sorolhatnánk, hogy hányféle kiöregedett, de még mindig badass karakterről szóló film készült mostanában csak Liam Neeson főszereplésével, könnyen elveszhetünk a számolásban.

Videó: FX/Disney

Ezt a „műfajt” öregíti tovább most a Jeff Bridges és John Lithgow (Dexter, The Crown) főszereplésével készült The Old Man, amiben Bridges egy Harrow Harper nevű, visszavonult és megöregedett CIA-s, akit utolér a múltja, és két rottweilerével kénytelen menekülni, és útközben túljárni az üldözői eszén. A pszichológiai és fizikai hadviselés eszközeit is felvonultató sorozat a családi szálat is megpendíti, ugyanakkor egy izgalmas utazásra hívja a pörgős akciósorozatokat kedvelő nézőket.

Cyberpunk: Edgerunners (Netflix)

Újabb fejezet nyílt a meglehetősen hányattatott sorsú (de anyagilag ennek ellenére rendkívül sikeres) Cyberpunk-sagában, ugyanis a botrányos állapotban megjelent játék már harmadik reneszánszát éli, többek közt a világában játszódó anime-sorozatnak köszönhetően, ami a Netflixen jelent meg.

A legújabb javítócsomagnak és az anime körüli hype-nak is köszönhetően a Cyberpunk 2077-et rengetegen porolták le, és nemrég megdöntötte a kiadó korábbi játékának, a szintén rendkívül népszerű Witcher III-nak a Steam-rekordját azzal, hogy egyszerre több mint 104 ezren játszottak vele (a Witcher addigi rekordja 103 ezer játékos volt egyidőben). Ezt a rekordot sikerült még aztán überelni több mint 135 ezer egy időben játszó játékossal, ami csak a PC-s játékosokat jelenti, ezen felül még rengetegen vannak, akik valamelyik konzolon tolják a játékot.

Videó: Netflix

A Cyberpunk-anime egy teljesen új fejezetet mesél el a játék univerzumából, ami után a játék, illetve egyes karakterei már sosem lesznek ugyanolyanok, ezért is tértek vissza olyan sokan Night Citybe. Ami tehát tavaly a League of Legends játék sorozatfeldolgozása, a jól sikerült Arcane volt a Netflixnek, az idén a Cyberpunk Edgerunners. Brutális, 18+-os anime, ami a műfaj rajongóinak majdhogynem kötelező, a Cyberpunk 2077 játékosainak pedig kihagyhatatlan néznivaló, amennyiben az anime sem áll távol tőlük.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.