A marosvásárhelyi Caritas Korai nevelő és fejlesztő központjában jól ismerik a babamasszázs áldásos hatásait, többek közt ezért is várják erre a foglalkozásra lassan már tíz éve az anyákat és babáikat. A csoportvezető irányít, az anyukák pedig elsajátítják a babamasszázs alapjait.
A Cseperedő vezetője, Mezei Borbála elmondása szerint évente 5-6 csoportot indítanak, átlagosan tízes létszámmal. „Az a célunk, hogy egy olyan tevékenységen vegyen részt az anyuka, amit otthon is folytathat. Ez azonban nem egy tanfolyam, hanem egy folyamat, amit később átvált mondókás mozgásos tevékenységbe. Mi 6 hetes, 2 hónapos kortól várjuk a babákat és anyukákat, de masszírozni már egészen pici kortól lehet, ahogy hazamennek az újszülöttel el lehet kezdeni. Mi anyukákkal vagyunk kapcsolatban, de meg lehet tanítani apukáknak is. Egy fantasztikus pluszt adhat az apa-gyerek kapcsolatban” – mondja Mezei Borbála.
Hozzáteszi, nem kimondottan egyik vagy másik masszázstípust használják, a Vimala masszázs alapjait építették be a programjaikba, konzultálva egy gyógytornásszal, hogy mi az, amit még hozzá lehetne tenni. Thai masszázsképzésen is voltak kollégák, az már egy teljesen más irányzat, de abból is építettek be elemeket a programba. A szakember hangsúlyozza, a mostani masszás formája sok év alatt alakult, elindult egy programvázzal és elképzeléssel, de ma már sokkal bővebb.
„Ahhoz, hogy eljussunk az iskoláskori írás-olvasásig, fontos, hogy tudatos legyen a saját testével kapcsolatosan, s ezt ilyen pici korban el lehet kezdeni a masszázs által. Ahogy a lábát, talpát végigmasszírozzuk, tudatosítjuk benne a testrészeit. Ennek később nagy szerepe van a mozgásfejlődésben is, mert a baba így megérezheti, hogy a lábnak van belső, külső, valamint alsó, felső része. Ahhoz, hogy én forogni tudjak, végigperdülök mindegyik részén a lábamnak, mindegyiknek szerepe van benne. Annyi mozgásformán át kell menjen a baba, s a masszázs ebben is segít” – mondja.
Sokan a görcsös újszülöttjük miatt kezdenek el a babamasszázzsal foglalkozni.
Mezei Borbála felhívta a figyelmet, bár külső szemnek úgy tűnik, játszunk a gyerekekkel – s azt is tesszük persze –, a háttérben mindig ott van a miért, minden mozdulatnak célja van: a láb, a kéz, a has és hátmasszázstól az arc és fenékmasszázsig. Utóbbi kettő azért érdekes, mert
az arcmasszázst kevés baba szereti, de a homlok, szemhéj, orr stb. tudatosítása mellett az arcizom és rágóizom masszírozásának is szerepe lehet a beszédfejlődés segítésében.
Ugyanakkor a fenék az, amire érdemes külön figyelmet fordítani, az az a testrész, amellyel sokat foglalkozunk, mert tisztába tesszük, letöröljük, lemossuk, de azzal annyi. A fenéknek pedig fontos szerepe van a további mozgásfejlődés során, ezért érdemes akár minden tisztába tevésnél körkörös mozdulatokkal átmasszírozni.
Mezei Borbála szerint a masszázzsal sokat nyernek a babák, de az anyukák is, a Cseperedő programjainak fontos része, hogy közösségben van a baba és az anya is.
A sokszor elbizonytalanodott szülőnek pedig egy támogató közösség, ahol ugyanolyan élethelyzetben, hasonló problémákkal küszködő más szülőkkel találkozik. A Cseperedőnél a babamasszázs 6 hetes, 2 hónapos babánál kezdődik, amikor az édesanya úgy érzi, már kimozdulna az újszülöttjével, és addig tart, amíg a baba kimászik a kezünkből. A szó szoros értelmében. Ugyanis 5-6 hónapos korban megindul a gyerek mozgásfejlődése, már sokkal jobban érdekli a világ felfedezése, mint a mi masszírozásunk. A Cseperedő vezetője szerint érdemes másfél-két éves korban újrakezdeni, akkor már értik, mit csinálunk, s van gyerek, aki kifejezetten szereti, ha picit megmasszírozzuk itt-ott.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.