Díszletek, ahogy sosem láttuk
Liget
•
2024. november 25., 18:40
• utolsó módosítás: 2025. január 20., 14:42
Elképesztő részletességgel kidolgozott maketteken mutatja be a színházi szakmák egy kevésbé ismert ágát a Jászai Mari-díjas magyarországi díszlettervező, Bagossy Levente.
A művész aprólékos műgonddal állítja össze a különféle színházi előadásokhoz megrendelt díszletek makettjeit.
A díszlettervezés ezen oldaláról kevesen tudnak, ráadásul kevés az olyan tervező, aki ennyire részletekbe menően dolgozik.
Nem véletlen tehát, hogy a „tervező mumus” makettjeit ma már rendre kiállítják, így Székelyföldre is eljutottak. Jelenleg Csíkszeredában tekinthet meg húsz színpadtervet a közönség.
A makettek a különböző előadásokat megelőzően készültek, és teljesen valósághűen tükrözik a későbbi színpadképet. A miniatűr dobozvilágok pedig varázslatosak: a piciny poharakat, csillárokat, apró bárszékeket, pamlagokat, plakátokat és bábukat zavarba ejtő részletességgel dolgozta ki a művész.
Különböző mesterségeket bemutató új videósorozatunk első részében Bagossy Levente a munkafolyamatok mellett szakmája titkaiba is beavatott.
Sorozatunk további részei:
A hagyományos kenyérsütés igazi művészet
Pontosan meghatározott folyamatok és gondosan összeválogatott hozzávalók – köztük a pityóka és a kötelező „kellék”, a kovász –, illetve a készítő nagy fokú hozzáértése teszi összetéveszthetetlenné a kemencében sült hagyományos csíki házi kenyeret.
A rurális élet mint inspiráció
Téved, aki azt gondolja, hogy a falusi élet kevésbé lehet inspiráló. Szász-Bányász Anna fotográfus küldetése éppen ez: bebizonyítja, hogy a szalmalapátolás, a csűrön besütő napsugarak és a tehénfejés is hatalmas művészi értékkel bírhat.
Mozgás által javítani az életminőségen
Minimális mozgással is hatalmas eredményeket érhetünk el az egészségünk megóvása, életminőségünk javítása terén, a lényeg, hogy ne hagyjuk „berozsdásodni” a testünket – vallja a csíkszeredai Ilyés Paula.
Visszaépíteni zenével, amit lerombolt a külvilág
Meghitt, békés hangulat árasztja el a teret, amint megszólal a zene. „Mint a hegymászók egy út után, mi is visszatérünk ilyenkor, és amit a külvilág lerombolt, visszaépítjük belülről” – vallja Gagyi Dénes régizenész és hangszerkészítő.
Egyértelmű válasz arra, hogy mihez kell kezdeni a túl sok gyümölccsel
Hosszú, külföldön töltött évtizedek után hazatért szülővárosába, Kézdivásárhelyre, majd Csernáton határában létesített egy gyümölcsöst Szabó Kálmán. Több mint hétszáz fa vár itt arra, hogy termésével meghálálja a gondozást.
Példátlan lehetőségeket kínál az animáció
„Élettelen dolgokat kelt életre” a mozgás által a csíkszeredai Hátszegi Zsolt animátor, aki a szakma rejtelmeibe, a kreatív munkafolyamatokba is bevezet Mesterségem címere sorozatunk új részében.
Nem étkezik 18 óra után, mert fél, hogy meghízik? Ilyen nincs a dietetikus szerint
Amikor egészséges táplálkozásról beszélünk, sokan azt gondolják, hogy ez egy időigényes és költséges folyamat, viszont ezt okosan is lehet csinálni – véli Pirlea Alessandra dietetikus.