Utazás a hetvenes évek mélyére: Barcs Sándor és udvarhelyi kapcsolatai

Liget 2020. október 20., 12:10 utolsó módosítás: 2020. október 20., 15:10

Eredeti Barcs Sándor-levelekre bukkantak egy néhai udvarhelyi újságíró tárgyi örökségében, ugyanis a nagy hatalmú újságíró és futballszakember a hetvenes évek elején székelyföldi kollégájával és annak a sportrajongó barátjával levelezett. Nyolc fennmaradt levelének tartalma fölöttébb érdekes, hiszen egyebek közt utal a híres „Barcs-tételre”, más nevén a „futballképletre”. Erről olvashatnak a Székelyhon napilap Erdélyi Sport e heti kiadványában.

Utazás a hetvenes évek mélyére: Barcs Sándor és udvarhelyi kapcsolatai
galéria
Barcs Sándor, az angol riporter és Puskás Ferenc (kalapban) az angol–magyar meccs előtt Fotó: BBC

Barcs Sándor szédületes, szerteágazó karriert tudhatott magáénak a kádári Magyarországon a hatvanas-hetvenes években, de már korábban is: az Aranycsapat idejében ő volt a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke. Nagyon emlékezetes az a BBC által készített kisriport, amelyben egy riporter az 1953. november 25-ei meccs előtt megtekintette a magyar csapat edzését – ott az egyetlen angolul tudó nyilatkozó a Rákosi-címeres (akkor az volt a magyar válogatott mezén) tréningben álló Barcs Sándor volt. 

Ő még a Helsinkiben, 1952-ben megnyert olimpiai döntő után kezdett dolgozni azon, hogy tető alá hozzák a londoni összecsapást, amely a legendás „hatháromnak” hála az évszázad mérkőzése néven híresült el.

A riportban Barcs mellett Puskás Ferenc csapatkapitány is szerepelt, de a legismertebb magyar akkor még egy szót sem tudott angolul.

Barcs levelei írógépen íródtak, de saját kezű aláírása mindegyiken ott szerepel Fotó: Katona Zoltán

Barcs azonban tudott, mint ahogy tudott több más nyelven és sok más egyebet is azokban az időkben – például személyesen ismerte és mentorának tartotta Bajcsi-Zsilinszky Endrét, a háború után pedig kisgazdapárti politikusként tevékenykedett 1949-ig, ám Rajk László kirakatperében már ún. népi ülnök volt.

Barcs akkor újságíróként, ételmiségiként statisztált munkások és földművesek mellett a bíróságon;

halála előtt néhány évvel mondta el, hogy Rákosi személyesen közölte vele: kijelölték a bíróságba. „Én azt tudtam: Rajk sorsán semmit sem változtat, hogy én vagyok-e az egyik statiszta vagy más, nekem és a családomnak viszont az élet a tét.”

Bartha János és Csiszár Antal (a két sportrajongó levélíró), a Népszínház műkedvelői adják elő Tomcsa Sándor író Szurkolók című jelenetét, a háttérben Tomcsa karikatúrái Fotó: Facebook/Városunk Székelyudvarhely

Barcs Sándor életéről, pályafutásáról, udvarhelyi kapcsolatairól bővebben az Erdélyi Sport október 20-ai lapszámában írnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.