Majorchik Judit tornatanár Balánbányán, Domokoson és Csíkszeredában is tornakört vezet lelkes kis- és nagylányok számára. S azért csak lányokat említek, mert többnyire kislányokkal foglalkozik. Mint megjegyzi, néhány versenyen találkozott már kisfiúkkal is, de számuk elenyésző.
„A tornának több ága van, egyike a ritmikus gimnasztika, melyre jellemzőek a nagy hajlékonyságot igénylő lazasági elemek, a forgások és az ugrások, nincs benne nehéz akrobatika. Mi foglalkozunk az akrobatika részével is, ami inkább a talajtornához közelít, akrobatikus elemeket tanulunk. Mindemellett még ott van a sportaerobik, ami szintén a tornának egy ága, és annak függvényében, hogy milyen versenyre készülünk, rakunk össze gyakorlatokat meg koreográfiákat. Komplexek ezek az órák. Ezért nem lehet kimondottan ritmikus gimnasztikának nevezni, mert annak egy másik jellemzője a különböző szerek használata, ilyen a szalag, a labda a buzogány. Erre nem igazán van lehetőség, mert ahhoz egy magas teremre lenne szükség” – magyarázza Judit.
Kis tanítványaival rendszeres részvevői a hazai és a külföldi gimnasztikai, avagy akrobatikus látványtánc versenyeknek, amelyeken – elmondása szerint – remekül tudják kombinálni a ritmikus gimnasztikát, az akrobatikát és az aerobikot.
Van, akinek jobban megy az akrobatika, van, akinek jobban megy a sportaerobik, én pedig megpróbálom szem előtt tartani, hogy ki miben jobb, miben tehetségesebb, s úgy látom, ez a gyerekeknek is megfelel” – fűzi hozzá.
Több mint húsz éves tornatanári tapasztalata azt mutatja, hogy ez a mozgásforma egyre népszerűbb a gyermekek körében, s elsősorban a kislányok látogatják az óráit előszeretettel. Számára nem is annyira a versenyeken való részvétel a legfontosabb – fűzi hozzá –
mindennél lényegesebb, ha azt látja, szívesen érkezne a lányok az órákra.
S ez hordozza a sikerélményt is. „Ha a gyermekek mosolyogva jönnek, meg mosolyogva mennek ki a teremből, akkor az már egy visszaigazolás, hogy nekik ez tetszik, szeretik csinálni” – hangsúlyozza.
De érdemes számba venni e mozgásforma jótékony hatásait is. Sorolja is Judit:
fejlődik mind a ritmusérzék, mind a mozgáskoordináció, a hajlékonyság, az erő, az állóképesség.
Összetett sportág – emeli ki – s ez csak hasznára válik a gyerekeknek.
„Négy-öt éves korban szokták hozni a szülők, én inkább az öt éves kort ajánlom. Egy négy évessel is lehetne foglalkozni, amennyiben lehetőség lenne ennek a korosztálynak egy külön csoportot indítani, hiszen velük másként kell dolgozni. Ellenben, ha beteszek egy négy évest a nagyobbak közé, nem biztos, hogy számára annyira élvezetes. Ha egy vegyes korosztályú csoportban az ő szintjén próbálunk dolgozni, a nagyoknak nem lesz élvezetes. Úgy látom, hogy az öt éves lányok már eléggé jól bírják tartani a lépést” – magyarázza. Büszkén meséli, csoportjaiban jelenleg a legnagyobbak a nyolcadik osztályos lányok, de volt olyan generációja is, akik a tizenkettedik osztály befejezéséig látogatták az általa vezetett tornaköröket.
Amennyiben valaki ki szeretné próbálni ezt a mozgásformát, annak előnyére válik, ha hajlékony – mondja.
– jegyzi meg. De csak a hajlékonyság nem elegendő. Összhangban kell lennie az erővel, a ritmusérzékkel, a rugalmassággal, ez utóbbi például elengedhetetlen a szépen kivitelezett, magas ugrásokhoz.
„Ezeket a dolgokat fejleszteni lehet, de sokat számít, ha egy kislány mindezekkel az adottságokkal rendelkezik. Jobban lehet vele haladni mint azzal, aki teljesen a nulláról indul és rengeteg munkával érjük el, hogy megcsináljon egy cigánykereket. Vanna,k akik könnyedén, egy-két órán belül megcsinálják” – jegyzi meg.
Nevetve mondja, két gyermeke közül a kisebbik, a kilencedik osztályba készülő lánya a teremben nőtt fel mellette, ő is évekig hódolt ennek a mozgásformának.
Ez az a sportág – meséli lelkesen a tornatanárnő –, amelyben egy kislány megtalálja önmagát. Sikerélményt és önbizalmat ad, ha pedig versenyszerűen űzi, akkor az életre szóló élmény jelent. „Azt látom azokon a gyerekeken, akiket végigvittem, hogy valamilyen szinten befolyásolta a további életüket, mentalitásukat, hatással van rájuk, és nem utolsó sorban megszeretik a mozgást” – mondja, majd visszatér a lányok közé az edzésre. Ők meg szaltóznak, cigánykerekeznek – nőiesen, kecsesen, büszkén.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.