Néhány napja magyarul is el lehet érni – a román verziót követően – , ingyen le lehet tölteni, ki lehet nyomtatni a gyerkőcöknek azt az interaktív naplót, amelyet Gardan Melania-Mária pszichológus, Kósa Andrea logopédus, Rat Melinda logopédus és Antal Katalin pszichológus állított össze. Az illusztráció Kósa Mátyás munkáját dicséri.
Az alaptörténet mindkét változatnál ugyanaz, azért döntöttek úgy az alkotók, hogy legyen egy lányos és egy fiús verzió, mert úgy gondolják, a gyerekek azonosulni tudnak a főszereplővel – aki lehet egy elképzelt figura vagy maga az olvasó is. Kósa Andrea logopédus, az egyik szerző elmondta, szerettek volna valamit betenni a közösbe, hogy ezt a helyzetet ép értelemmel, egészségesen együtt lehessen átvészelni.
„A segítőszándék vezérelt bennünket, az, hogy tegyünk bele ebbe a helyzetbe valami olyasmit, amihez értünk. És mivel iskolában dolgozunk gyerekekkel, kisiskolás korosztállyal, ezért a már olvasni tudó gyerekeknek szántuk. De halljuk a visszajelzésekből, hogy szülők révén óvodásokkal is elkezdték már végigcsinálni, illetve nagyobb gyerekeknek is ötleteket adott a könyv.
Tehát jobb lenne megelőzni, minthogy később kezelni őket. Tudtuk és hallottuk, hogy nagyon sokan a kezeléshez nyújtanak segítséget ilyen megoldások révén, mi azt gondoltuk, hogy egy másik csoportot célozunk meg, azokat, akik csak egyszerűen nem tudják, hogy otthon mit és hogyan csinálják. És gyűjtsünk össze egy ötlettárat, hogy lássák, ezeket is lehet csinálni, hátha segít” – fejtette ki Kósa Andrea.
Mint mondta, a csapat véletlenül állt össze, először hárman voltak benne, majd csatlakozott hozzájuk az igazgatónőjük is. Mindannyian a Szilágy Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központ alkalmazottai, az igazgatónő vetette fel, hogy korcsoportok szerint segítsék valamivel a gyerekeket a szakemberek.
„Véletlenül kerültünk össze mi hárman, akik szerettünk volna ennek a korosztálynak valamit készíteni. Nem is nagyon ismertük egymást, a könyv hozott egy kalap alá minket, nagy szerencsére. Mert ez egy nagyon jó kedélyű alkotás volt, és reméljük, hogy látszik is a végterméken” – mondta a logopédus.
A napló ingyen elérhető bárki számára, letölthető, ki lehet nyomtatni, össze lehet fűzni, kitölteni, beleírni, hozzácsatolni – mert ilyen feladat is van benne.
A szerzők szeretnék, ha a gyerekeket arra is ösztönözné, hogy átvegyék azokat a viselkedésformákat, amelyeket a főszereplők bemutatnak. „Van a napi program kialakítása, hozunk egy pár olyan ötletet, hogy a napi programon belül miket lehetne csinálni. Ott van az iskolai kötelező rész, az online oktatás vagy a házi feladat megoldása. De ezen kívül elég sok idő van, és a gyerek vagy a család közösen kellene döntsön arról, hogy mit csináljanak abban az időben. És erre hozunk ötleteket. A napló második része inkább az érzelmekről szól. Próbáljuk megelőzni azt, hogy a gyerek unatkozzon vagy szomorú legyen, és szeretnénk, ha tudná valamilyen szinten kezelni ezt a helyzetet, és lássa azt, hogy ebből a lehetetlen helyzetből a pozitív dolgokat is ki lehet hozni” – magyarázta Kósa Andrea.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.