Múzeumi sztorik: terjedelmes legendagyűjtemény a szentek életéről

Péter Beáta 2024. december 17., 11:38

A katolikus egyházi naptár sorrendjében tárgyalja a szenteket a Catalogus sanctorum, amely 11 könyvébe (a 12. könyv csak a névmutatót tartalmazza) háromezernél is több legendát gyűjtött össze a velencei szerző, Petrus de Natalibus püspök. A szentek életéről szóló munkáját 1372-ben fejezte be, amely nyomtatásban először Vicenzában jelent meg 1493-ban.

A kiállított darab az első lyoni kiadás (1514. december 9.) egyik példánya •  Fotó: Gegő Imre
galéria
A kiállított darab az első lyoni kiadás (1514. december 9.) egyik példánya Fotó: Gegő Imre

A Catalogus sanctorum legendái rövidek, kivonatszerűek, de mégis minden fontos adatra kitérnek. Hatás tekintetében nem versenyezhet ugyan Jacobus a Voragine száz évvel korábbi, híres Legenda Aureájával, de terjedelmesebb és rendszerezettebb, a 16. század elején igen sok kiadást ért meg, illetve a legteljesebb középkori magyar legendagyűjtemény, a Debreceni kódex legfőbb forrása.

•  Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre

Decemberben a Csíki Székely Múzeumban a Catalogus sanctorumot választották a hónap kiemelt tárgyává, a kiállított darab az első lyoni kiadás (1514. december 9.) egyik példánya, Jacques Sacon nyomdász munkája. A gót betűkkel és számos díszes iniciáléval ellátott kiadvány több mint 230 fametszetlenyomatot tartalmaz.

Mint ahogy azt Kósa Béla művészettörténész, a múzeum régikönyv-gyűjteményének kezelője elmondta,

a bemutatott kezdőoldalakon növényi díszekkel gazdagon ellátott építészeti keretelések találhatóak.

Mindkét keret 4-4 bélyegzőből áll, a keret teljes szélességében futó alsó és felső eleme között oszlopokkal. A két oldalon az alsó és a felső bélyegzők mintázata is hasonló, de nem azonos.

•  Fotó: Gegő Imre
Fotó: Gegő Imre

Alul címereket tartó szirénpár és delfinek, míg felül harsonákat fújó puttók között az Atya jelenik meg. Ellenben az oszlopokhoz ugyanazt a két bélyegzőt használták, ugyanabban a sorrendben, tehát ugyanazzal a bélyegzővel dolgoztak mindkét oldal nyomtatásakor a bal szélen, és egy másikkal mindkét oldalon a jobb szélen is, annyi különbséggel, hogy a második (szöveges) oldalon a jobb oldali oszlopot a mester (feltehetőleg véletlenül) fejjel lefelé használta. A bal oldali keretelésben négy kisebb fametszet lenyomata látható: Dávid imádsága, Angyali üdvözlet, Utolsó ítélet, Haldokló imája, míg a jobb oldaliban kezdődik a szöveg.

A felső két sorban a könyv címe és a szerző neve szerepel, majd az alábbi kettőben az első Könyv (fejezet) címe: Advent és Jézus születése.

Az adventi főszöveg egy virágokkal díszített A iniciáléval kezdődik, benne Dávid királlyal.

A kiadvány megtekinthető a múzeum jegypénztárában keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.